Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Μαρ 27, 2017 10:07 am

kostaszs έγραψε:Καλημερα και απο εμενα. Ειμαι ο Κων/νος 40 ετων απο Αθήνα. Ειμαι αγαμος και εργαζομαι ως ιδιωτικος υπαλληλος και ως δασκαλος πολεμικων τεχνων. Εχω πάθος με τις μηχανές και μου αρεσει πολυ να διαβαζω οτιδηποτε εχει σχεση με την ομορφη θρησκεια μας την οποια βαζω πανω απο ολα. Απο μικρος πιστευω πολύ αν και μεχρι πριν 5 χρόνια μπορω να πω οτι ζουσα πολυ αμαρτωλα και με εντονη κοινωνικη ζωη. Τωρα πια εχω γινει πιο μοναχικος και εχω κρατησει ελαχιστους ανθρωπους στη ζωη μου και ειμαι πολυ καλύτερα. Πριν ζουσα μονο για διασκεδαση και καλοπεραση ενω τωρα καθε μερα προσπαθω να ερχομαι πιο κοντα στον Χριστό και αυτο με γεμίζει, μονο εκεινος ειναι διπλα μας και μας ακουει και ας γκρινιαζουμε καμια φορα. Τωρα ειμαι σε αναζητηση πνευματικου γιατι εχω και εγω την αναγκη να εχω καποιον να με κατευθυνει σωστα και να με συμβουλευει.συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο. Καλο υπολοιπο Σαρακοστης ευχομαι σε ολους και ο Χριστος και η Παναγια μας να εχουν ολο τον κασμο καλα


Καλημέρα αγαπητέ αδελφέ μου! Αν ψάχνεις Πνευματικό Πατέρα εδώ στην ιστοσελίδα μου έχω Ωρες Εξομολόγησης σε κάποιους καλούς Πνευματικούς Πατέρες που ξέρω. Φυσικά υπάρχουν κι άλλοι καλοί Πνευματικοί Πατέρες, απλά έχω γράψει μερικούς:

Ώρες Εξομολόγησης

Για περισσότερες πληροφορίες αδελφέ μου στήλε μου email αν θες στο gkiouz.abel@gmail.com

Καλή Ανάσταση! :)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Μαρ 28, 2017 10:42 am

Καλώς όρισες Κωνσταντίνε στην παρέα μας!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Παρ Ιουν 09, 2017 10:26 pm

Λοιπόν είπα να γράψω κι εδώ να συμπληρωσω για μένα.Είμαι 18 ετών ελπίζω να τελειώσω αν το θέλει ο Παντοδύναμος με το καλό τις πανελλήνιες και να μπω πανεπιστήμιο.Ανατράφηκα χριστιανικά όπως οι ομοεθνείς μου Αιγύπτιοι χριστιανοί οι γονείς μου μου δίδαξαν να αγαπώ πιο πολύ κι από την ζωή μου την πίστη μου να μη διστασω να θυσιασω και την ζωή μου γι αυτήν αν χρειαστεί πηγαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα στην Αιγυπτιακή εκκλησία προσεύχομαι πριν φάω και κοιμηθώ προσεύχομαι μαζί με τους άλλους Κόπτες διαβάζουμε τη Βίβλο εξομολογουμαστε.Κρατάμε ακέραια την χριστιανική μας πίστη,είμαστε παρθένοι μέχρι το γάμο κτλ.. Να θυμθσω άλλη μια φορά το αραβόφωνο χριστιανικό φόρουμ που μετέχω: Ηttp://www.arabchurch.com/forums/



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 13, 2017 1:51 pm

Μάρκο εδώ μπορείς να συζητήσεις λίγο πιο ελεύθερα το θέμα που αντιμετώπισες στην προσπάθειά σου να βρεις φίλους μέσω Internet. Πάντως κατ' αρχήν θα σου έλεγα, όταν κάποιος σου ζητά στα social media να γίνει φίλος σου, να εξετάζεις πρώτα το προφίλ του για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις, σαν αυτές που περιέγραψες. Όποιος είναι αληθινός Χριστιανός δε διστάζει να το δηλώνει ευθαρσώς στο προφίλ του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Τρί Ιουν 13, 2017 2:48 pm

Το προφίλ μου ασφαλώς και το έχω δηλώσει ευθέως καθώς όλοι οι Κόπτες στα προφίλ τους έχουν τον Κοπτικό σταυρό με μπλέ χρώμα (από την παλιά εποχή που οι Μουσουλμάνοι ηγέτες τον 10ο αιώνα μας ανάγκαζαν να φοράμε ένα σταυρό βάρους 50 κιλών και από αυτόν οι λαιμοι των χριστιανών έγιναν μπλέ).Φιλους δεν έψαχνα να βρώ συνήθως ένας Κόπτης κάνει παρέα με τους άλλους Κόπτες έτσι κι εγώ. Εψαχνα άτομα για διάλογο στο θέμα της πίστης.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 13, 2017 3:25 pm

Μάρκο σου είπα και πιο πριν, το να λες ότι ένας Κόπτης κάνεις παρέα μόνο με Κόπτες, πρώτον δε σε κάνει καλύτερο Χριστιανό, αφού δεν ακολουθείς το παράδειγμα του Χριστού και των Αποστόλων, δεύτερον δε δικαιολογεί την παρουσία σου στην παρέα μας, που δεν είμαστε Κόπτες.

Χριστιανοί είμαστε όλοι και μπορούμε να συζητάμε γι αυτά που μας ενώνουν. Αυτά που μας χωρίζουν καλά είναι να τα αποφεύγουμε, για ν αποφύγουμε τις άσκοπες εντάσεις, όχι γιατί φοβόμαστε το διάλογο. Ακόμη και με τους ετερόδοξους και τους άθεους δεν έχουμε πρόβλημα να συζητάμε, αλλά μειώνεται απελπιστικά η βάση της συζήτησης. Αυτό το διαπίστωσα τον καιρό που φιλοξενούσαμε στο σπίτι μας ένα νεαρό μουσουλμάνο από τη Συρία. Καλό παιδί και εξαιρετικά ευγενικό, αλλά στα θέματα της πίστεως το χάσμα ήταν αγεφύρωτο. Ο Θεός να τον έχει καλά εκεί που είναι και να τον φωτίσει κάποια στιγμή να γίνει Χριστιανός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Τρί Ιουν 13, 2017 8:58 pm

Ασφαλώς και όταν λέω κάνω παρέα εννοώ κάνω παρέα με Κόπτες συνομιληκους μου νέους Αιγύπτιους Κόπτες δηλαδή που ζούνε εδώ στην Αθήνα. Δοκιμασα να κάνω παρέα και με νεαρούς Ελληνες συνομιλήκους μου παρά τις προειδοποιήσεις των Αιγυπτίων χριστιανών φίλων μου αλλά το αποτέλεσμα με εξόργισε. Θέλανε να με μυήσουν στη δυτική κουλτούρα μου πρότειναν να πάω μαζί με αυτούς σε οίκο ανοχής (!!!) αργότερα πλησιαζανε κοπέλες και είχαν προγαμιαίες σχέσεις μαζί τους(παιδιά 16-17 ετών όσο κι εγώ τότε τώρα είμαι 18 ετών) αρκετές κοπέλες με τις οποίες κατά καιρούς ερχομού πιο κοντά μου έριχναν υπονοούμενα τύπου "αφού είμαστε μεγάλοι δεν πρέπει να κάνουμε και τίποτα άλλο; (!!!)".Με τα πολλά σταμάτησα την προσπάθεια να διευρυνω τις παρέες μου και περιορίστηκα στις παρέες μου με Κόπτες.Ενας Κοπτης(και οποιοσδήποτε σωστός χριστιανός) δε μπορει να βρει κοινα σημεια με ενα ατομο δυτικης αντιληψης της ζωης.Σε αυτο το forum ειστε πιστοι χριστιανοι με εσας βρισκω κοινα σημεια δεν ειναι το ιδιο.Οσον αφορά τον νεαρό μουσουλμάνο Σύριο που φιλοξενησατε επιστρέψτε μου να παρατηρησω πως πιθανότατα ανήκεβστο Σουνιτικό ισλάμ. Αυτοί οι Σουνίτες είναι εχθροί του Ασαντ που είναι Αλαουιτης(Αλαουιτες ειναι μια αίρεση του ισλάμ από εξισλαμισμένους χριστιανούς που εξισλαμίστηκαν βίαια και από αντίδραση έκαναν αυτή την αίρεση που έχει στοιχεία του χριστιανισμού όπως η λατρεία κάποιων αγίων, η πίστη σε ένα είδος ισλαμικής Αγιας Τριάδας κτλ).Ο Ασαντ στηρίζει τους χριστιανούς της Συρίας και τον στηρίζουν.Οι Σουνίτες θέλουν την ανατροπή του και την ίδρυση ισλαμικής κυβέρνησης που θα καταργούσε τα δικαιώματα των χριστιανών που έχουν επί Ασαντ κτλ.Αρα ο σκοπός αυτού του νεαρού μουσουλμάνου που λέτε είναι άμεσα ή έμμεσα εχθρικός πρός τους Σύριους χριστιανούς. Αφήστε που οι πρόγονοι αυτού του νεαρού πιθανόν να ήταν χριστιανοί που εξισλαμίστηκαν(στην Μέση Ανατολή πριν την έλευση των Αράβων θρησκεία ήταν ο χριστιανισμός).Στην δε Αίγυπτο η κατάσταση για τους χριστιανούς είναι ΑΘΛΙΑ.Τακτικές βομβιστικές επιθέσεις σε εκκλησίες κάθε λίγο,διακρίσεις σε βάρος των χριστιανών σε επίπεδο εκπαίδευσης,δικαιωμάτων(για να χτιστεί μία εκκλησία στην Αίγυπτο απαιτείται άδεια από τους κατά τόπους κυβερνήτες ενώ για ανέγερση τζαμιών δεν απαιτείται κάτι τέτοιο), διακρίσεις στον τομέα της εργασίας (μόνο μουσουλμάνοι προσλαμβάνονται στο δημόσιο),στα σχολεία η λέξη Κόπτης και η ιστορία της χριστιανικής παράδοσης της Αιγύπτου είναι εξαφανισμένη διδάσκεται μόνο η Αίγυπτος από την έλευση του Ισλάμ και των Αράβων λες και πριν δεν υπήρχε Αίγυπτος.Στο Αιγυπτιακό κοινοβούλιο μόνο το 2% των βουλευτών είναι Κόπτες(ενώ 12-15% του Αιγυπτιακου πλυθησμού είναι Κόπτες) εξαιτίας ενός άδικου εκλογικού συστήματος.Μόνο ένας Κόπτης υπουργός υπάρχει στην Αιγυπτιακή κυβέρνηση. Εχουμε χάσει συγγενείς από επιθέσεις ισλαμιστών εναντίον των Κοπτών τους τελευταίους μήνες είχαμε τέσσερις επιθέσεις από το ισλαμικό κράτος. Οι συγκρούσεις Μουσουλμανων και χριστιανών είναι συχνές και πάντα τα θύματα είναι χριστιανοί. Πάντα!Οι μειονότητες σε άλλες χώρες όπως οι Κούρδοι σε Τουρκία και οι παλαιστίνιοι σε Ισραήλ βρισκόμενοι αντιμέτωποι με λιγότερες διακρίσεις εξαπολύουν επιθέσεις αυτοκτονίας κατά της πλειοψηφίας οι μουσουλμάνοι ξέρουν ότι η θρησκεία μας μας απαγορεύει να σκοτωσουμε.Είναι πρόσφατη η περίπτωση Κοπτών που συγχώρησαν τους τρομοκράτες του isis που έσφαξαν τους συγγενείς τους.Κι όμως το ότι παρότι ζούμε σε άθλιες συνθήκες και δεν αντιδραμε δε το εκτιμούν στο ελαγχιστο οι μουσουλμάνοι συμπατριώτες μας.Αντίθετα μας προξένουν όλο και πιο πολλά προβλήματα.Υπάρχουν πολλοί Κόπτες που λόγω διακρίσεων στην εργασία καθαρίζουν τόνους σκουπιδιών ή πάνε στη γειτονική Λιβύη να δουλέψουν γιά ένα πιάτο φαί ως εργάτες.Το 80% των Κοπτών δηλαδή η μεγαλη πλειοψηφία ανέχεται αυτές τις άθλιες συνθήκες ζωής και εργασίας και μένει στην Αίγυπτο. Υπάρχουμε όμως κι ένα 20% των Κοπτών που δεν ανεχομαστε αυτές τις συνθήκες και ζούμε στη διασπορά εκτός Αιγύπτου (όπως εγώ).Οι χριστιανοι της Αιγύπτου είναι πολίτες Β κατηγορίας με το επιχείρημα ότι σύμφωνα με το Κοράνι οι χριστιανοί δεν μπορούν να ζητούν σε ένα ισλαμικό κράτος ίδια θέση με τους μουσουλμάνους. Ετσι λοιπόν και αναπτύσεται στις τάξεις των νεαρών Κοπτών ο αγώνας για δημιουργία Κοπτικού χριστιανικού κράτους που θα έχει τμήμα της σημερινής Αιγύπτου.Ετσι μόνο θα μπορέσουμε να ζούμε με αξιοπρέπεια και ασφάλεια.Αφού θέλουν ισλαμική Αίγυπτο θα τους κάνουμε τη χάρη και θα φύγουμε όμως δε θα εγκαταλειψουμε τη γή των προγόνων μας πρίν έρθουν οι μουσουλμάνοι Αραβες και γίνουμε στην προγονική μας γή που ζουσαμε πριν απο αυτούς και γίνουμε ανεπιθύμητοι (που;στη γή των προγόνων μας!!!)



Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Τρί Ιουν 13, 2017 9:09 pm

Η μέση Ανατολή ήταν χριστιανική και οι πρόγονοι αυτού του νεαρού Σύριου ήταν χριστιανοί που εξισλαμίστηκαν βίαια.Δείτε εδώ στην Αίγυπτο τι παθαίνει όποιος μουσουλμάνος γίνεται χριστιανός: https://egyptianstreets.com/2015/11/23/ ... -in-egypt/ δείτε κι εδώ: http://www.kathimerini.gr/763465/articl ... sh-anatolh
Κι εδώ πως οι μουσουλμάνοι καταδιώκουν να σκοτώσουν οικογένειες μουσουλμάνων που γίνονται Κόπτες. https://m.youtube.com/watch?v=6r3NJI6PDQ0
Ας δώσει ο Αλλάχ να τελειώσω με το καλό τις πανελλήνιες μου και θα ανοιξω και σε αυτό το forum νήμα για την κατάσταση των χριστιανών στην Αίγυπτο, τη Συρία, το Ιράκ, τι Λίβανο, τη Λιβύη και τη μέση Ανατολή γενικά (μόνο στο Ιράν που είναι Σιιτικό κι όχι Σουνιτικό κράτος οι χριστιανοί ζούνε αξιοπρεπώς.



κατερινα123
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 12, 2017 12:15 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό κατερινα123 » Τρί Ιουν 13, 2017 10:19 pm

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά.Είμαι κοπέλα 22 ετών και θέλω να προσπαθώ τουλάχιστον όσο πιο πολύ μπορώ να εφαρμόζω το λόγο του Θεού.Δεν έχω συνάψει προγαμιαίες σεξουαλικές σχέσεις ,καθώς είναι κάτι που πιστεύω και θα ήθελα να το τηρήσω μέχρι και αν παντρευτώ.Έχω απορρίψει ευκαιρίες με παιδιά που έχω γνωρίσει φοβούμενη την απογοήτευση τους όταν μάθουν αυτή τη θέση μου,καθώς εκείνοι δεν είχαν ιδιαίτερη θρησκευτική πίστη.Οπότε δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να ξεκινήσω σχέση με κάποιον γνωρίζοντας πως δεν πρόκειται να το αποδεχτεί.Πιστεύετε πως είναι απίθανο να το δεχτεί κάποιος που είναι αντίθετης γνώμης?Επίσης θα πρέπει να λέω κάτι τόσο προσωπικό εξ αρχής?Δεν είναι πως ντρέπομαι για τα πιστεύω μου απλά μου είναι ο,τι πιο προσωπικό και δεν αισθάνομαι άνετα να το εκφράσω τόσο νωρίς σε κάποιον που καλά καλά δεν γνωρίζω.Από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως δεν κινούμαι σε σωστό περιβάλλον για να γνωρίσω και άτομα που ίσως με καταλάβουν,αλλά όμως δεν ξέρω και που να πάω:p.Να τονίσω πως δεν είμαι από εκείνες τις κοπέλες που φαίνονται εμφανισιακά οτι είναι της εκκλησίας και ούτε θέλω να παντρευτώ από τώρα,χωρίς να κατακρίνω εννοείται καμία από τις παραπάνω επιλογές.Το μόνο που θέλω είναι να βρώ τον Κυριό μας και να κάνω οτι μπορώ τουλάχιστον.Σκέφτομαι βέβαια να ρωτήσω τον πνευματικό μου απλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη αν μπορείτε.Τέλος,πιστεύετε πως δεν θα πρέπει να έιμαστε αρνητικοί προς τα άτομα που δεν είναι τόσο ένθερμα ας πούμε με την πίστη όσον αφορά το θέμα της φιλίας?Τα σκέφτομαι έντονα τώρα και ήθελα να τα μοιραστώ.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σας εύχομαι υγεία και ένα ευλογημένο καλοκαίρι!



Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Τρί Ιουν 13, 2017 10:37 pm

Να και μία κοπέλα με την οποία θα ήθελα να μιλώ :) Κατερίνα εγώ λέγομαι Μάρκος Νάσερ και είμαι Αιγύπτιος που ζεί στην Αθήνα(είμαι δηλαδή Κόπτης αν έχεις ακούσει για εμάς είμαστε οι απόγονοι των αρχαίων αιγυπτίων χριστιανοί στο θρήσκευμα βαθιά πιστοί που δίνουμε τη ζωή μας για τον Κύριο ειδικά μετά τις συνεχιζόμεες επιθέσεις εναντίον μας). Είμαι 18 ετών τρίτη λυκειου.Εμείς οι νέοι Κόπτες παντρευομαστε παρθένοι πάντα. Αν δεις τα μυνήματα μου θα δεις για ποιό λόγο δεν μπορούμε να κάνουμε παρέα με τους νέους Ελληνες οι νέοι Κόπτες επειδή η πλειοψηφία των νέων Ελλήνων (όχι όλοι φυσικά) έχει υιοθέτησε το δυτικό τρόπο ζωής και απομακρύνθηκε από τον δρόμο του Υψίστου.Γι αυτό οι Κόπτες νεοι κάνουμε παρέα με αλλους Κοπτες κυρίως επειδή έχουμε όμοια κοσμοθεωρία. Αγνόησε όσους σε ειρωνευόται για την πίστη σου.Βέβαια αν.ήσουν μέλος μιας θρησκευτικής κοινότητα χριστιανών από τη Μέση ανατολή όπως εγώ θα είχες τη στήριξη των συνομηλίκων σου συμπατριωτών στον αγώνα να κρατήσεις ακλόνητες τις αρχές της πίστης σου.Ομως και πάλι μην απογοήτευσαι.Ο πνευματικός σου ξέρει καλύτερα να τον ακούς πάντα.Θα σου πω το μότο που έχουμε εμείς οι νεοι Κόπτες απέναντι στην δυτική αθεϊστική κουλτούρα του σεξ κτλ.Καλύτερα κάποιος/α να στερηθεί σε αυτή την ζωή για να κερδίσει στην άλλη την αιώνια.Το θέμα της φιλίας μπορείς να μιλάς με πολλά άτομα αλλά αν ειρωνεύονται την πίστη σου μην δίνεις σημασία ξεκοψε.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες

cron