Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Σάβ Μάιος 28, 2016 11:47 am

Αδελφέ μου Γιάννη,καλώς ήρθες στην οικογένειά μας,και σου ευχόμαστε τις απάντησεις που ζητάς,εδώ
να τις βρεις.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Σάβ Μάιος 28, 2016 12:32 pm

ΦΩΤΗΣ έγραψε:Αδελφέ μου Γιάννη,καλώς ήρθες στην οικογένειά μας,και σου ευχόμαστε τις απάντησεις που ζητάς,εδώ
να τις βρεις.

Σε ευχαριστώ πολυ Φώτη! Ήδη με έχετε βοηθήσει πολυ και σας ειμαι ευγνώμων. Ο Θεός να σας εχει καλα.



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Ιούλ 07, 2016 1:43 am

giannis34 έγραψε:Καλημέρα σας. Βρήκα αυτο το θέμα και σκέφτηκα να γνωριστώ και εγώ. Είμαι ο Γιάννης, 34 ετών απο την Θεσσαλονίκη. Πάντα ήμουν πιστός αλλα όχι τυπικός χριστιανός Στην εκκλησία πήγαινα 2-3 φορές το χρόνο και κοινωνούσα το πολυ μια φορά. Τελευταία αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και ένιωσα την ανάγκη να έρθω πιο κοντά στον Θεό. Ξέρω οτι Τον θυμόμαστε μόνον στα δύσκολα αλλα δεν θα ειναι έτσι για εμένα. Στην εξομολόγηση μου προχθές ο πνευματικός μου ανέφερε την παραβολή του Ασώτου όπου ο πατέρας δεν ρώτησε τον γιο γιατι επέστρεψε. Ας μην πω περισσότερα. Ο Θεός να σας έχει καλα.


Καλωσήρθες αγαπητέ αδελφέ μας Γιάννη!!!!! :P :P :P :P

Πολύ μου άρεσε αυτο που είπες με την παραβολή του Ασώτου όπου ο Πατέρας δεν ρωτησε τον γιο γιατι επεστρεψε αλλά σημασία έχει ότι επέστρεψε!!!!!

Καλως ήρθες στο Σπίτι αδελφε μου!!

Να έχεις πάντα το χαμόγελο του Θεού στην καρδιά σου, που να ξεκινάει από την καρδιά σου και να καταλήγει στο πρόσωπό σου!!!!

Χαίρομαι που επέστρεψες ΣΩΣΤΑ στο Σπίτι του Χριστού κ είσαι κοντά στην γλυκιά Θεία Εξομολόγηση!!

Να είσαι ανοικτό παράθυρο στον Πνευματικό σου Πατέρα, πάντα κοντά του!!



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Ιούλ 07, 2016 1:46 am

Γιώργος χριστιανός έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ πατέρ Αβελ για την ευχή σου. Αυτός είναι σοφός λόγος ουσίας αδερφέ μου:" χαμόγελο Θεού στην καρδιά μου"
Μια ευχή που ξεπερνάει ένα ολόκληρο βιβλίο ευχών.
Εύχομαι και εγώ για εσένα και όλα μου τα αδέρφια ένα τέτοιο χαμόγελο! Ο αγαπημένος Κυριος μας πάντα μαζί σας!
Στις δύσκολες ώρες που περνάμε και που έρχονται, ακόμη και όλα αν μας τα πάρουν, τον Κύριο μας να μην τον χάσουμε πότε! !


Έτσι αδελφέ μου!! :P Να είμαστε όλοι μας κοντά σε έναν καλό Πνευματικό Πατέρα, κοντά στην συχνή Θεία Εξομολόγηση και ο Χριστός είναι δίπλα μας!! Κι όσες φορές δεν τον βλέπουμε δίπλα μας, αυτό συμβαίνει επειδή μας κρατάει στην αγκαλιά Του!
:P :P :P :P :P :P



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Ιούλ 07, 2016 8:04 am

Abel Gkiouzelis έγραψε:
Γιώργος χριστιανός έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ πατέρ Αβελ για την ευχή σου. Αυτός είναι σοφός λόγος ουσίας αδερφέ μου:" χαμόγελο Θεού στην καρδιά μου"
Μια ευχή που ξεπερνάει ένα ολόκληρο βιβλίο ευχών.
Εύχομαι και εγώ για εσένα και όλα μου τα αδέρφια ένα τέτοιο χαμόγελο! Ο αγαπημένος Κυριος μας πάντα μαζί σας!
Στις δύσκολες ώρες που περνάμε και που έρχονται, ακόμη και όλα αν μας τα πάρουν, τον Κύριο μας να μην τον χάσουμε πότε! !


Έτσι αδελφέ μου!! :P Να είμαστε όλοι μας κοντά σε έναν καλό Πνευματικό Πατέρα, κοντά στην συχνή Θεία Εξομολόγηση και ο Χριστός είναι δίπλα μας!! Κι όσες φορές δεν τον βλέπουμε δίπλα μας, αυτό συμβαίνει επειδή μας κρατάει στην αγκαλιά Του!
:P :P :P :P :P :P


Πολύ όμορφο πάτερ, αυτό που έγραψες! Μεγάλη παρηγοριά για όσους περνούν θλίψεις και δοκιμασίες!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Ιούλ 07, 2016 11:25 am

ΦΩΤΕΙΝΗ έγραψε:
Abel Gkiouzelis έγραψε:
Γιώργος χριστιανός έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ πατέρ Αβελ για την ευχή σου. Αυτός είναι σοφός λόγος ουσίας αδερφέ μου:" χαμόγελο Θεού στην καρδιά μου"
Μια ευχή που ξεπερνάει ένα ολόκληρο βιβλίο ευχών.
Εύχομαι και εγώ για εσένα και όλα μου τα αδέρφια ένα τέτοιο χαμόγελο! Ο αγαπημένος Κυριος μας πάντα μαζί σας!
Στις δύσκολες ώρες που περνάμε και που έρχονται, ακόμη και όλα αν μας τα πάρουν, τον Κύριο μας να μην τον χάσουμε πότε! !


Έτσι αδελφέ μου!! :P Να είμαστε όλοι μας κοντά σε έναν καλό Πνευματικό Πατέρα, κοντά στην συχνή Θεία Εξομολόγηση και ο Χριστός είναι δίπλα μας!! Κι όσες φορές δεν τον βλέπουμε δίπλα μας, αυτό συμβαίνει επειδή μας κρατάει στην αγκαλιά Του!
:P :P :P :P :P :P


Πολύ όμορφο πάτερ, αυτό που έγραψες! Μεγάλη παρηγοριά για όσους περνούν θλίψεις και δοκιμασίες!


:P :P :P Γεια σου Φωτεινούλα!! Έτσι είναι ναι, μας κρατάει στην αγκαλιά Του ο Χριστός, γιαυτό καποιες φορές δεν τον βλέπουμε δίπλα μας! :)

Κι αυτοι που περνάνε θλίψεις κ δοκιμασίες κολλάνε Παραδεισόσημα...! Ένσημα για τον Παράδεισο!! :)

Ο Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης νόμιζω τα έλεγε αυτα!! Μεγάλος Άγιος! Με απλές λέξεις σου έδειχνε τον Παράδεισο και την αγάπη του Θεού!!

:P :P :P



Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Τρί Ιούλ 19, 2016 6:37 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:
giannis34 έγραψε:Καλημέρα σας. Βρήκα αυτο το θέμα και σκέφτηκα να γνωριστώ και εγώ. Είμαι ο Γιάννης, 34 ετών απο την Θεσσαλονίκη. Πάντα ήμουν πιστός αλλα όχι τυπικός χριστιανός Στην εκκλησία πήγαινα 2-3 φορές το χρόνο και κοινωνούσα το πολυ μια φορά. Τελευταία αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και ένιωσα την ανάγκη να έρθω πιο κοντά στον Θεό. Ξέρω οτι Τον θυμόμαστε μόνον στα δύσκολα αλλα δεν θα ειναι έτσι για εμένα. Στην εξομολόγηση μου προχθές ο πνευματικός μου ανέφερε την παραβολή του Ασώτου όπου ο πατέρας δεν ρώτησε τον γιο γιατι επέστρεψε. Ας μην πω περισσότερα. Ο Θεός να σας έχει καλα.


Καλωσήρθες αγαπητέ αδελφέ μας Γιάννη!!!!! :P :P :P :P

Πολύ μου άρεσε αυτο που είπες με την παραβολή του Ασώτου όπου ο Πατέρας δεν ρωτησε τον γιο γιατι επεστρεψε αλλά σημασία έχει ότι επέστρεψε!!!!!

Καλως ήρθες στο Σπίτι αδελφε μου!!

Να έχεις πάντα το χαμόγελο του Θεού στην καρδιά σου, που να ξεκινάει από την καρδιά σου και να καταλήγει στο πρόσωπό σου!!!!

Χαίρομαι που επέστρεψες ΣΩΣΤΑ στο Σπίτι του Χριστού κ είσαι κοντά στην γλυκιά Θεία Εξομολόγηση!!

Να είσαι ανοικτό παράθυρο στον Πνευματικό σου Πατέρα, πάντα κοντά του!!


Σας ευχαριστώ πολύ! Από την στιγμή που αποφάσισα να επιστρέψω στο Σπίτι νιώθω μία ψυχική ηρεμία. Ο Θεός να σας έχει όλους καλά.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

νεα συζ'ητηση

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Δεκ 21, 2016 11:04 pm

Γειά σε όλο το forum..Λοιπόν στο διάστημα που έλλειψα χωρισα με την αθεη πρώην κοπέλα μου τώρα είμαστε απλώς φίλοι...Ο λόγος;Γνώρισα μια κοπέλα φοιτήτρια 18 ετών παρα πολυ ομορφη,ψηλη,λεπτη κτλ με την οποία διαπιστώθηκε πως είμαστε δεύτερα ξαδέρφια(οι πατέρες μας είναι πρώτα ξαδέρφια δε πολυβλεπονται γιατί ζούμε σε άλκες πόλεις μακρινές μεταξύ τους αλλά έχουν συχνά επικοινωνία). Η κοπελα(η ξαφερφη μου) δε ξέρω αν είναι χριστιανή Ορθόδοξη (γιατί αν είναι μάλλον θα είναι όπως οι πιο πολλές νεαρές κοπέλες δηλαδή τυπικά μόνο χριστιανή Ορθόδοξη στην εκκλησία πάνε μόνο Ανάσταση άντε και κάνα γάμο, βάφτιση, κηδεία κτλ) η αγνωστικιστρια/αθεη γιατί πολλοί νέοι είναι άθεοι/άθρησκοι/αγνωστικιστές. Σίγουρα όμως αν είναι χριστιανή είναι παρά πολύ μακριά από την εκκλησία όπως οι πιο πολλοί νέοι όπως λέει το θέμα. Υπάρχει πρόβλημα να συναψω σχέση με αυτή την δεύτερη ξαδέρφη μου;



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Δεκ 22, 2016 1:44 pm

Θοδωρή, από πλευράς συγγένειας και η ιατρική ορίζει πως μέχρι τον τρίτο βαθμό (πρώτος ξάδελφος/η αν δεν κάνω λάθος) δεν μπορούν οι άνθρωποι να συνάπτουν σχέσεις καθώς τα παιδιά που μπορεί να προκύψουν από αυτή έχουν πολλές πιθανότητες να γεννηθούν με πολλά προβλήματα (ακριβώς λόγω της συγγένειας).
Για το ηθικό κομμάτι της υπόθεσης, δεν νομίζω πως μπορεί κανένα μέλος του φόρουμ να σου δώσει κάποια ασφαλή συμβουλή. Σε τέτοια θέματα η σωστή επιλογή είναι η συζήτηση με τον πνευματικό που εμπιστεύεσαι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Νέοι και Εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Δεκ 22, 2016 3:02 pm

Λοιπόν έχω ρωτήσει ήδη έναν ιερέα και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι είμαστε δεύτερα ξαδέρφια!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 24 και 0 επισκέπτες