Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 4:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Captain Yiannis » Τετ Μαρ 05, 2014 6:10 pm

Captain Yiannis έγραψε:
ΦΩΤΗΣ έγραψε:Γειά σου Μανώλη Ολυμπιακάρα.Εγώ ότι και αν πω είμαστε φίλοι οπότε αν θέλει η παρέα να τους
αποδείξεις τα λεγόμενά σου για τον Καζατζάκη,είμαι μέσα.Επίσης σε ευχαριστώ για τα καλά σου
λόγια.


Θα ήταν ενδιαφέρων να μας αποδείξει κάποιος ότι ,
ο Καζαντζάκης μετανόησε ή εν πάση περιπτώση
...δεν έχει εξυβρίσει το Άγιον και Ζωοποιό Πνεύμα Θεόν.

Ας προσέξει όμως αυτός που θα το κάνει ...
διότι δεν "παίζουν εν ου παικτοίς"

Αυτά τα θέματα είναι πολύ σοβαρά, πολύ κρίσιμα και έχουν ιερό χαρακτήρα.

Ευλογήτε



Άβαταρ μέλους
Νικος Μετεωρα
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 7:58 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νικος Μετεωρα » Τρί Μαρ 25, 2014 9:55 am

Μετα απο 1.5 χρονο περιπου ισως να πρεπει να πω και εγω 2 λογια για την αφεντια μου!

35αριζω σιγα σιγα παντρεμενος και εχω ενα κοριτσακι 5 χρονων. Καταγωγη απο Θεσαλλονικη και παπουδες μικρασιατες. Εζησα περιπου 23 χρονια στην αθηνα αλλα επειδη ποτε δεν μπορεσα να την συνηθισω,αποφασισαμε με τη γυναικα μου την αποκεντρωση. Ετσι πριν απο περιπου 10 χρονια μου δοθηκε μια αφορμη για δουλεια στην περιοχη που μενω τωρα πια, την Καλαμπακα και εγκατασταθηκαμε εδω. Δεν ειχαμε καμμια σχεση με την περιοχη αλλα οταν ηρθα εδω πριν χρονια, με μαγεψε η ομορφια του τοπου και η μοναδικοτητα των Μετεωρων και της γυρω περιοχης και ετσι δεν αργησαμε καθολου να παρουμε την αποφαση.

Οσον αφορα τα πνευματικα, απο μικρος ειχα μια ανεξηγητη κλιση και ελξη προς την εκκλησια και λεω ανεξηγητη επειδη η οικογενεια μου ηταν στον κοσμο της σε αυτα τα θεματα και δεν ειχα καποια ιδιαιτερη κατηχηση. Το αποκορυφωμα ομως της φλογας που αναψε μεσα μου για τα καλα ηταν καποια γεγονοτα που εζησα με τον Μακαριστο γεροντα Παισιο μετα την κοιμηση του και που δε θα ηθελα να πω!

Νοιωθω πολυ τυχερος που ο Θεος με εφερε εδω, μιας και οι Ιερες Μονες '''περισσευουν'' και αν και δεν ειμαι μοναχός, μπορώ να ζω από κοντα την μοναχικη ζωη και επισκεπτομαι οσο πιο συχνα μπορω ''σχεδον καθημερινα'' τα μοναστηρια μας για τις ακολουθιες κλπ.

Καλυτερα ομως να σταματησω να γραφω ,γιατι συνηθως γραφω πολλα και θα κουρασω.

Η Παναγια μαζι μας! Ζητω η 25η Μαρτιου.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 4:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Captain Yiannis » Τρί Μαρ 25, 2014 1:14 pm

Νάσαι καλά Νίκο, ..ευλογία, .. μεγάλη ευλογία, .. να είσαι κοντά στα Άγια -αν και ξεχασμένα από πολλούς- Μετέωρα (μεταξύ ουρανού και γης).

Στην σκέψη μου, έχει αποτυπωθεί ανεξίτηλα, η τοιχογραφία της Ιεράς Μονής τ' Άη Νικόλα του Αναπαυσά ,.. με τον Άγγελο και τον Δαίμονα ...στην ζυγαριά των αμαρτιών μας.

Νάσαι πάντα καλά ... με ειρήνη και αγάπη στο σπίτι σου.

Σήμερον Σωτηρία τω κόσμω γέγονεν.....
Ζήτω η 25 Μαρτίου 1821 ... η οποία πρωτίστως ήταν Πνευματική Επανάσταση .... και μετά πολιτική.

Δεν ήταν τυχαία η επιλογή της ημέρας ... αλλά, ..οι πιστοί Έλληνες, .. βάζοντας μπροστάρισσα την Υπεραγία Θεοτόκον, την τα Δευτερία της Τριάδος έχουσα, ... ξεκίνησαν τον αγώνα ....
και ενίκησαν

Δόξα τω εν Τριάδι Θεώ!!!!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 25, 2014 3:17 pm

Νίκο είναι χαρά μας να σε έχουμε στην παρέα μας και ευχαριστούμε για τη συμβολή σου με τις τακτικές δημοσιεύσεις σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νικος Μετεωρα
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 7:58 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νικος Μετεωρα » Τρί Μαρ 25, 2014 5:32 pm

Ευχαριστω πολυ παιδια! Νικολα με νυχια και με δοντια παλευω να συμμετεχω στην ενοτητα με τις εκπομπες λογω πιεσης χρονου. Γιαννη αν καταλαβα καλα μιλας για το ζυγο της δικαιοσυνης. Οντως καταπληκτικη τοιχογραφια που δειχνει την ευσπλαχνια του Θεου!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νικολαος.Χ
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 2:01 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νικολαος.Χ » Σάβ Ιουν 28, 2014 2:22 pm

Αγαπητοί αδελφοί σας χαιρετώ όλους και με χαρά θα ήθελα και εγώ να συμμετέχω στα θέματα και τις συζητήσεις σας!
Το όνομα μου Νίκος, είμαι 32 ετών και παντρεμένος με την αγαπημένη μου Ειρήνη που μου χάρισε 2 αγοράκια. Κατοικώ στην Σαντορίνη τα τελευταία 3 χρόνια -άφησα πίσω τον Πειραιά- και εργάζομαι σαν Πλοίαρχος στην εμπορική ναυτιλία.
Απώτερος σκοπός της εγγραφής μου στο forum αυτό,να γίνω καλύτερος χριστιανός και καλύτερος άνθρωπος!
Για την ιστορία, δεν έχω πνευματικό να με καθοδηγεί και λόγω της φύσης της δουλειάς αυτό είναι σχεδόν αδύνατο ή τουλάχιστον πολύ δύσκολο. Κάτι θα γίνει όμως...που θα πάει!
Αρκετά σας κούρασα για εμένα, θα χαρώ να σας "γνωρίσω" όλους σιγά σιγά, όσο συχνά μπορώ να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Να είστε όλοι καλά, ο Κύριος μαζί μας!


Κύριε Ιησού Χριστέ, Ελέησον με τον αμαρτωλό...
ΥπερΑγία Θεοτόκε σώσων υμάς...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιουν 28, 2014 4:38 pm

Καλωσόρισες στην παρέα μας Νίκο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Κυρ Ιουν 29, 2014 9:42 am

Καλωσόρισες πλοίαρχε και αδελφέ μας Νίκο.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Κυρ Ιουν 29, 2014 6:57 pm

Καλωσόρισες Νίκο στην όμορφη παρέα μας. Να είσαι καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιουν 30, 2014 10:42 am

Καλώς ήλθες Νίκο, μεγάλη η χαρά μας να σε έχουμε στην παρέα μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 50 και 0 επισκέπτες