Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2014 9:52 am

Εμένα λοιπόν με λεν Αποστόλη. Με βάπτισε ένας ορθόδοξος ιερέας στο Διδυμότειχο, μεγάλον, κάπου 18 μηνών, λίγο πριν οι Beatles εισβάλλουν στο Αμερικανικό hit-parade και διαλύσουν όλα τα ρεκόρ. Η συγχωρεμένη η μάνα μου, μου έλεγε ότι ήμουν πολύ άτακτος καθ’ όλη τη διάρκεια του μυστηρίου, ότι ούρλιαζα συνεχώς και ότι τραβούσα τα γένια του παπά. Έκτοτε η σχέση μου με την εκκλησία ήταν η κλασσική, χαλαρή σχέση του: «ούτε πολύ ζέστη, ούτε πολύ κρύο».
Κάποια στιγμή, έφαγα μια σφαλιάρα στην προσωπική μου ζωή και έτσι έκανα στροφή προς τον Χριστό.
Η είσοδός μου βέβαια στον κόσμο της ορθοδοξίας ήταν βαθμιαία και όχι απότομη. Προσπαθούσα να μάθω κάποια πράγματα για την ορθοδοξία, αλλά όσο τα σκάλιζα τόσο περισσότερες απορίες μου δημιουργούνταν.
Αυτός που με βοήθησε ήταν ο πρωτοπρεσβύτερος της ενορίας μου, εξ αιτίας του οποίου άρχισα να εκκλησιάζομαι τις Κυριακές και να του στέλνω ηλεκτρονικά μηνύματα με πλήθος ερωτημάτων τα οποία κάποια στιγμή τα απαντούσε.
Πολύ με βοήθησαν και τα βιβλία του μακαριστού Γέροντα Παϊσίου. Δεν θα ξεχάσω ότι μέσα σε αυτά βρήκα λύση σε ένα πρόβλημα που με απασχολούσε χρόνια.
Είμαι παντρεμένος 23,5 έτη με μια γυναίκα που την έχω ταλαιπωρήσει πολύ, αλλά για κάποιο λόγο μου συμπαρίσταται ακόμη. Μάλλον ο καλός Θεός θεώρησε ότι πρέπει να μου δίνει συνεχώς ευκαιρίες για να διορθωθώ, παρ’ όλο που εγώ δεν δίνω ανάλογες ευκαιρίες στους αδελφούς μου.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2014 9:56 am

Όπως βλέπετε είμαι αρκετά μετριόφρων αφού δεν ανέφερα καθόλου και το πλήθος των αρετών που διαθέτω. Μερικές από αυτές (εν συντομία) είναι:

1. Νοητική ευστροφία
2. Τιμιότητα
3. Ειλικρίνεια
4. Υπομονή
5. Σωφροσύνη
6. Ανδρεία
7. Δικαιοσύνη
8. Πίστη
9. Ελπίδα
10. Αγάπη
11. Φόβος (Θεού)
12. Ευσέβεια
13. Ισχύς
14. Σοφία
15. Ειρήνη (ψυχής)
16. Εγκράτεια
17. Καρτερία
18. Ευλάβεια
19. Απουσία περιέργειας
20. Αντίληψη
21. Ορθή κρίση
22. Ακατακρισία
23. Μακροθυμία
24. Ανεξικακία
25. Ακενοδοξία
26. Ευθύτητα
27. Ταπείνωση
28. Διάκριση
29. Αταραξία
30. Σταθερότητα και βέβαια το…
31. Γνώθι σ’ αυτόν


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2014 9:58 am

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Φεβ 12, 2014 11:31 am

Από όσο μπορώ να πω ότι ξέρω κάπως τον Αποστόλη αυτά τα 4 χρόνια που γνωριζόμαστε , ομολογώ ότι για τις 30 αρετές που ανέφερε ότι μίλησε όντως με ειλικρίνεια. Αυτή η αρετή "αταραξία" όμως που ανέφερε, μάλλον εκ παραδρομής, του ξέφυγε. Για του λόγου το αληθές, ας τολμήσει κάποιος να του μιλήσει για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό και θα δείτε την "αταραξία" που ανέφερε πως έχει να πηγαίνει .... περίπατο !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 12, 2014 12:21 pm

Καθόλου! Παραδέχομαι ότι ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής στα παρακάτω:

1. Πονηρία
2. θράσος
3. αργία των καλών
4. πλεονεξία
5. αδιακρισία
6. παρανομία
7. κακία
8. ακράτεια
9. απάτη
10. ασέβεια
11. ασωτία
12. ακηδία
13. κενοδοξία
14. περηφάνια
15. αισχρότητα
16. έπαρση
17. απληστία
18. διαβολή
19. αγριότητα
20. αρπαγή
21. κλοπή
22. ζήλεια
23. χλευασμός
24. επινόηση τρόπων για βλάβη του άλλου
25. καταδυνάστευση
26. απανθρωπιά
27. αναίδεια
28. εμπάθεια
29. επιβουλή
30. κακοήθεια
31. υπουλότητα


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Φεβ 12, 2014 12:31 pm

EΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ !!!!!!!!!!!!!!!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 14, 2014 10:22 pm

Με λένε Νίκο και είμαι από την Αθήνα, με καταγωγή από το Μπράλο της Λαμίας. Μένω και εργάζομαι στην Κοζάνη εδώ και 25 χρόνια. Είμαι 57 χρονών. Μεγάλωσα σε μια χριστιανική οικογένεια και ήμουν από μικρός κοντά στην Εκκλησία. Μετά τα 20 έχασα το δρόμο μου και περιπλανήθηκα στα σκοτάδια του κόσμου με αρκετές πάντως αναλαμπές, αλλά και πολλά και μεγάλα λάθη. Από τα χρόνια αυτά κέρδισα τη σημερινή μου οικογένεια, τη σύζυγό μου Μαρία τα 4 παιδιά μας, σήμερα μαζί με τη νύφη και τους γαμπρούς 7, και 3 εγγόνια. Πριν από 10 χρόνια περίπου βρήκα την οδό της μετάνοιας και ξαναγύρισα στην Εκκλησία με πολύ περισσότερο ζήλο, αλλά και την επίγνωση της ώριμης ηλικίας. Από τότε αγωνίζομαι πνευματικά, ανεβαίνω στο ψαλτήρι και συμμετέχω στην Χριστιανική προσπάθεια στο Διαδίκτυο με αυτό το φόρουμ (από το 2006) το facebook, σαν Ανάργυρος Φιλώτας, και όχι μόνο.

Μέσα απ' αυτά είχα την ευλογία να γνωρίσω όλους εσάς και ελπίζω να συμπορευθούμε, για όσο μας επιτρέψει ο Θεός, στηρίζοντας ο ένας τον άλλον.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Νίκο μου, να χαίρεσαι την οικογένεια και τα εγγόνια σου. Το Μπράλο τον γνωρίζω, λόγω του ότι πρωτοδιορίστηκα στην Φωκίδα. Έμεινα εκεί έναν χρόνο και στην συνέχεια έπαιρνα για 4 χρόνια απόσπαση σε νομούς της Κεντρικής Μακεδονίας. Από φέτος όμως δόξα τω Θεώ είμαι μόνιμα στην Θεσσαλονίκη. :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 4:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Captain Yiannis » Δευτ Φεβ 24, 2014 11:04 am

Ιωάννης .. Κουκλάκης , εξηντάρης, ....Κρητικός ..Χανιώτης,
άρα ..."Κρῆτες ἀεὶ ψεῦσται, κακὰ θηρία, γαστέρες ἀργαί" ( Τίτον 1:12),
.. με παιδιά και εγγόνια ..μέχρι δεκάχρονα, ...δόξα τω Θεώ !!!

Χάλια είχα ...χάλια έχω ...ουτιδανός και ..."έσχατος πάντων (Α Κορ 15-8)" .



Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Μαρ 03, 2014 7:52 pm

Φίλοι μου ονομάζομαι Μανώλης έχω γεννηθεί στην Αθήνα στις 16-8-1970.Μέχρι τα 10 μου χρόνια έμεινα στο Περιστέρι μετά πήγα στο νησί μου τη Κρήτη όπου έμεινα για άλλα 10 χρόνια και ξαναγύρισα στο Περιστέρι.
Είμαι ελεύθερος και ωραίος,πλάκα κανω ναι είμαι ελευθερος.
Έχω σπουδάσει δημοσιογραφία αλλά δε την ακολούθησα δυστυχώς λόγο μη έχοντας κάποιο να με στηρίξη δυστυχώς παρόλο που έκανα πολλές προσπάθειες μοιράζοντας βιογραφικα σε όλα σχεδόν τα κανάλια και τις εφημερίδες και ξενυχτόντας έξω από αυτά πολλά βράδια αλλά τίποτα, με πέρνανε για δυο τρείς μήνες χωρίς χρηματα να τους βγάζω όλη τη δουλειά τη λάντζα που λέμε, και από λεφτά τίποτα και καλά σαν εκπαιδευόμενος και μετά με έδιωχναν.
Δουλεύω ως υπάλληλος σε μία μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ,τον Σκλαβενίτη μαζ΄με το φίλο μου και αδερφό Φώτη.
Ο Φώτης ήταν αυτός που με μύησε στο να γραφτώ στη σελίδα σας σε μια συζήτηση που κάναμε για περί θρησκείας λέγοντας μου για το στρατό και το σημάδι που του φανερώθηκε ονομαζομενο ως Γιώργος.
Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό του είπα ότι πιθανόν ο Γιώργος που είδε να είναι ο Άγιος Γεώργιος που είναι προστατης του πεζικου.
Χόμπυ μου το ποδόσφαιρο είτε παίζοντας είτε ως παράγοντας είμαι Γενικος Αρχηγός σε μια ομάδα του Περιστεριου,επίσης ασχολούμε με τα κοινά του χωριού μου όπου είμαι Αντιπρόεδρος στο συλλόγο εδώ στην Αθήνα.
Η μουσική τα ταξιδια και το διάβασμα,αγαπημενος μου συγραφέας ο κορυφαιός όλων κατά τη γνώμη μου ο Νίκος Καζαντάκης και όλα αυτά που λένε περί αφορισμού του αν θέλετε κάποια στιγμή μπόρω να σας αποδείξω το αντίθετο ( Ανδρέα Νανάκη,Μητροπολίτη Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου ), όπως και για το αναθεμα του Αγίου Νεκταριου προς τον Ελευθέριο Βενιζέλο (Του Αρχιμανδρίτου Χρυσόστομου Παπαδάκη Πρωτοσύγκελου της Ιεράς Μητροπόλeως Γορτύνης Αρκαδίας.)
Έτσι λοιπόν αποφασισα να μπω στη παρέα σας.
Αγαπημενη μου ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγγαπημένοι μου ηθοποιοί: Μάνος Κατράκης Μελίνα Μερκούρη Χρόνης Εξαρχάκος Γιάννης Βόγλης.
Αγαπημένες μου ταινιες: Το Χώμα Βάφτηκε Κόκκινο,Ποτέ την Κυριακή,Μια Ελληνίδα στο χαρέμι.
Αγαπημένοι τραγουδηστές: Νίκος Ξυλούρης Βασίλης Παπακωνσταντίνου Στέλιος Μπικάκης.
Αγαπημένα μου τραγούδια:Ήτανε μια φορά,Χαιρετισματα,Γενέθλια.
Αυτά τα ολίγα για μένα και κλείνω με δυο μαντυναδες και ένα βιντεάκι.

Πολλά τα χαιρετίσματα
που πέμπω στη παρέα
κι ελπίζω να περάσουμε
πάρα πολύ ωραία.

Για δες παρεα ομορφη
την εχω καωμενη
που λες η τση καλες
γενιες ενε ξεδιαλεγμενη.

Το χωριό μου ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ ΑΜΑΡΙΟΥ
Εικόνα

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 50 και 0 επισκέπτες