Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 17, 2015 10:09 am

Καλώς ήρθες Χρήστο στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 9:23 am

Αγαπητά μου νέα φιλαράκια εύχομαι να σε βρίσκω όλους καλα!! Είμαι ο Άβελ και χαίρομαι που σας γνωρίζω!
Ηθελα να σε συγχαρώ για την αγάπη που έχετε στο Χριστό κ στην Παναγία μας κ στους Αγίους!! Χαίρομαι πολυ οταν βλεπω νέους να αγαπουν την γλυκιά Ορθοδοξία!!

Να ευχαριστείτε το Θεό που γεννηθήκατε μέσα στην γλυκιά Ορθοδοξία γιατί δεν είναι αυτονόητο για όλους!

Εγω γεννηθηκα Αθήνα το 1981 αλλά εκτός Ορθοδοξίας. Γεννήθηκα σε Προτεσταντική οικογένεια και τελικά μετά έπεσα στην αθεία κ σενα μικρό φλερτ με τη ζωή των Χίπιδων κλπ και τελικά φοιτητής εδώ στο ΤΕΙ Αθηνών ήρθαν έτσι τα πράγματα κ είπα "Χριστέ μου αν υπάρχεις κ λές στο Ευαγγέλιο ότι όποιος Μου κτυπήσει θα του ανοίξω δείξτο μου και αν υπάρχεις δείξε μου ποια είναι η Αλήθεια κ δεν θα σε αρνηθώ" και μου το έδειξε.

Χρειάστηκε να μου κάνει ένα θαυμα ο Χριστός μας μαζί με την Παναγίτσα κ τον Αγ.Νεκτάριο, για να πιστέψω στην Ορθοδοξία μας γιατι από όταν γεννήθηκα είχα μάθει να την μισώ... γιατί είχα ακούσει μόνο άσχημα λόγια γιαυτήν...!

Κι έτσι 20 ετών, το 2001 βαπτίστηκα Ορθόδοξος και είμαι πολύ χαρούμενος!! :)

Επίσης είμαι πολύ χαρούμενος γιατί το 2009 εγινε Ορθοδοξη η γιαγια μου, το
2012 βαπτίστηκε Ορθόδοξη κ η μία αδερφή μου 30 χρονων, κ περυσι κ ο ξαδελφος μου 36 χρονων κ καταλαβαίνετε τη μεγάλη μου χαρά!!!

Please ηθελα να σε παρακαλεσω​ ​κάντε κι εσείς μια προσευχούλα για τους υπόλοιπους στην οικογένειά μου να βαπτιστούν κ αυτοί Ορθόδοξοι!! Τα υπόλοιπα 2 αδέρφια μου δηλ. κ οι γονείς μου. Έχουν καλές καρδιές κι έχουν σταματήσει από την αίρεση.

Αν θέλετε μπορείτε να ακουσετε ή να διαβασετε κ την ιστορία μου πως έγινα Ορθόδοξος εδώ:

https://vimeo.com/45160119

(Αν δεν παίζει στο κινητό το βιντεάκι από το You Tube ακούστε το από το Vimeo)

https://www.youtube.com/watch?v=laYp2dbSbdw

ή εδώ στο site μου:

http://workersectingreece.wordpress.com/tasosgkiouzelis/

Επίσης να σας πω ότι το 2007 έγινα μοναχός στην Μητρόπολη Πειραιά. Και τώρα ετοιμαζόμαστε να φτιάξουμε το δικό μας μοναστηράκι κοντά στον Ωρωπό θα είναι.

Στον ενικό εννοείτε να μου μιλάτε μην αισθανθείτε αμήχανα επειδή έγινα μοναχός...! Εξάλλου όλοι οι Ορθόδοξοι είμαστε αδέλφια!!! Και επίσης σε όσους πάνε να μου μιλήσουν στον πλυθυντικό τους λέω στον ενικό. Γιατί και δεν αισθάνομαι ανετα με τους πληθυντικους ουτε και μεγάλος χαχα.... ενω είμαι 35​ ​χρονών​ ​περιπου​.​.. ξέρετε αισθάνομαι 5!! Οσα χρόνια είμαι βαπτισμένος Ορθόδοξος! Αφου να δειτε στο στρατό το 2005 με ρώταγαν πόσο χρονών είσαι και τους έλεγα 4!!!! χαχα χα :)

Τωρα ως μοναχό με λενε Άβελ, αλλα στα site μου χρησιμοποιω και το Τάσος για να με γνωρισουν οι παλιοι φίλοι κ συγγενεις που ειναι ακόμη στην αίρεση.

Να είστε πάντα καλά και χαρούμενοι και να χαίρεστε τις όμορφες οικογένειές σας!!

Ο Θεός κι η Παναγία κ ολοι οι Αγιοι μαζί σας!!!!

Χάρηκα που σας γνωρισα και για την επικοινωνία μας! :)



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Φεβ 15, 2016 9:43 am

Γεια σου Άβελ! Ο Θεός να σου δίνει υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Φεβ 15, 2016 11:30 am

Πατέρα Άβελ, μεγάλη η χαρά και η συγκίνηση που σε γνωρίζουμε.
Στον ενικό θα σου μιλάω, θα με αφήσεις όμως να σε αποκαλώ πατέρα, είναι ο σεβασμός μου προς το Σχήμα που με κάνει να μην μπορώ να το...«αποφύγω».
Όταν κάποτε ένας παιδικός μου φίλος πήγε στους προτεστάντες, λυπήθηκα πάρα πολύ. Ακόμα δεν έχει επιστρέψει, προσπαθώ να τον θυμάμαι στις προσευχές μου. Το ίδιο θα κάνω και για τους συγγενείς σου. Ανήκω ως ενορίτης στην Ιερά Μητρόπολη Αμαρουσίου Κηφισιάς και Ωρωπού, οπότε όταν με τη βοήθεια του Θεού φτιάξετε το μοναστήρι, θέλω οπωσδήποτε να με καλέσεις.
Και να ξέρεις πως αυτά που διάβασα σήμερα από εσένα είναι βάλσαμο για τη δοκιμασία που επέτρεψε ο Κύριός μας να περνάω αυτές τις μέρες. Δοξασμένο το όνομα Του και της αγίας Αυτού Μητρός.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 12:25 pm

aposal έγραψε:Γεια σου Άβελ! Ο Θεός να σου δίνει υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση!


Και σένα αγαπητέ αδελφε μου να σε σκεπάζει πάντοτε η Παναγία & να σου δίνει χαρά Χριστού!! :) :) :)



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 12:35 pm

Anastasios68 έγραψε:Πατέρα Άβελ, μεγάλη η χαρά και η συγκίνηση που σε γνωρίζουμε.
Στον ενικό θα σου μιλάω, θα με αφήσεις όμως να σε αποκαλώ πατέρα, είναι ο σεβασμός μου προς το Σχήμα που με κάνει να μην μπορώ να το...«αποφύγω».
Όταν κάποτε ένας παιδικός μου φίλος πήγε στους προτεστάντες, λυπήθηκα πάρα πολύ. Ακόμα δεν έχει επιστρέψει, προσπαθώ να τον θυμάμαι στις προσευχές μου. Το ίδιο θα κάνω και για τους συγγενείς σου. Ανήκω ως ενορίτης στην Ιερά Μητρόπολη Αμαρουσίου Κηφισιάς και Ωρωπού, οπότε όταν με τη βοήθεια του Θεού φτιάξετε το μοναστήρι, θέλω οπωσδήποτε να με καλέσεις.
Και να ξέρεις πως αυτά που διάβασα σήμερα από εσένα είναι βάλσαμο για τη δοκιμασία που επέτρεψε ο Κύριός μας να περνάω αυτές τις μέρες. Δοξασμένο το όνομα Του και της αγίας Αυτού Μητρός.


:) :) :) Εντάξει αγαπητέ αδελφέ μου! Κι εγώ χάρηκα πολύ για τα τόσα πολλά νέα αδέλφια που απόκτησα!!
Να τον έχεις στην προσευχή σου τον παιδικό σου φίλο, να μαλακώσει η καρδούλα του για να ξαναδεχτεί την γλυκιά Ορθοδοξία! Στην ίδια Μητρόπολη είμαστε χαίρομαι πολύ! Και τώρα αν θες να περάσεις για καφέ εδώ που μένουμε με μεγάλη μας χαρά! Παρε με οποτε θες να περάσεις τηλ. (2108220542) να κανονίσουμε για καφέ και να τα πούμε!

Να θυμάσαι οτι σε κάθε δύσκολη στιγμή όταν δεν βλέπεις το Χριστό δίπλα σου, είναι γιατι σε κρατάει στην αγκαλιά Του! Η προσευχούλα μου σε συνοδεύει αδελφέ μου!

Αυτό είναι το site της Μονής μας (υπο ανέγερση):

http://www.truthtarget.gr - TRUTH TARGET - ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗ
ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ

με τα τηλέφωνά μας μέσα για όποτε θες να περάσεις για καφέ και συζήτηση! Νασαι καλά & καλή δύναμη!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Φεβ 15, 2016 12:40 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ πατέρα μου!
Θα το κάνω οπωσδήποτε, είμαστε πολύ κοντά (τοποθεσία), είμαστε και πολύ κοντά πνευματικά!
Μέσα από το φόρουμ αυτό μου έδωσε ο Κύριος τη δυνατότητα να επισκεφθώ το Άγιο Όρος πολλές φορές. Μακαρίζω τους Θεσσαλονικείς που μπορούν να «πετάγονται» όποτε θέλουν στο Άγιο Όρος, κάτι που είναι δύσκολο για εμάς τους Αθηναίους. Ένα μοναστήρι πολύ κοντά από το σπίτι μου, είναι τεράστια ευλογία!
Περίμενε σύντομα τηλεφώνημά μου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 12:51 pm

Anastasios68 έγραψε:Σ' ευχαριστώ πολύ πατέρα μου!
Θα το κάνω οπωσδήποτε, είμαστε πολύ κοντά (τοποθεσία), είμαστε και πολύ κοντά πνευματικά!
Μέσα από το φόρουμ αυτό μου έδωσε ο Κύριος τη δυνατότητα να επισκεφθώ το Άγιο Όρος πολλές φορές. Μακαρίζω τους Θεσσαλονικείς που μπορούν να «πετάγονται» όποτε θέλουν στο Άγιο Όρος, κάτι που είναι δύσκολο για εμάς τους Αθηναίους. Ένα μοναστήρι πολύ κοντά από το σπίτι μου, είναι τεράστια ευλογία!
Περίμενε σύντομα τηλεφώνημά μου.


Ωραία ωραία με μεγάλη μου χαρά αδελφέ μου & πρώην συννονόματε!! Αναστάσιο με έλεγαν πριν & γιορταζα του Αγίου Αναστασίου του Πέρση! :) Εσύ μάλλον στην Ανάσταση θα γιορτάζεις!! Πολύ τέλεια! Το αποκορύφωμα των εορτών & της Ορθόδοξης χαράς! :)

Αν θες να ερθεις παρέα και με άλλα άτομα της εδω παρέας με μεγάλη μου χαρά!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Φεβ 15, 2016 1:20 pm

Καθώς βρίσκομαι εν μέσω μία μεγάλης κρίσης που προέρχεται από τον πόλεμο που έχει κηρυχθεί στη χώρα μας, εύχομαι σύντομα να διευθετηθούν τα προβλήματα και να μην είναι τόσο πολύ πιεστικά προς εμένα όσο είναι τώρα και με τη βοήθεια του Θεού θα έλθω σύντομα. Να λάβω ενίσχυση και ευλογία, πνευματική τροφή που τόσο πολύ έχει αποδοκιμαστεί από όλους αυτούς που αναφέρεις σε άλλα άρθρα που παρέθεσες στο φόρουμ μας.
Εορτάζω την ημέρα της Αναστάσεως όπως ακριβώς είπες. Δεν είμαι πολύ μικρός (λίγο πριν τα 50, ούτε κατάλαβα πότε πέρασαν τόσα χρόνια) αλλά τι σημασία έχει η ηλικία; Άλλωστε ο Κύριος το είπε πως η Αλήθεια δεν αποκαλύφθηκε στους «σοφούς» αλλά στα νήπια! (συγγνώμη που δεν παραθέτω ατόφιο το χωρίο, το γράφω από μνήμης και καρδιάς).


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 1:48 pm

Anastasios68 έγραψε:Καθώς βρίσκομαι εν μέσω μία μεγάλης κρίσης που προέρχεται από τον πόλεμο που έχει κηρυχθεί στη χώρα μας, εύχομαι σύντομα να διευθετηθούν τα προβλήματα και να μην είναι τόσο πολύ πιεστικά προς εμένα όσο είναι τώρα και με τη βοήθεια του Θεού θα έλθω σύντομα. Να λάβω ενίσχυση και ευλογία, πνευματική τροφή που τόσο πολύ έχει αποδοκιμαστεί από όλους αυτούς που αναφέρεις σε άλλα άρθρα που παρέθεσες στο φόρουμ μας.
Εορτάζω την ημέρα της Αναστάσεως όπως ακριβώς είπες. Δεν είμαι πολύ μικρός (λίγο πριν τα 50, ούτε κατάλαβα πότε πέρασαν τόσα χρόνια) αλλά τι σημασία έχει η ηλικία; Άλλωστε ο Κύριος το είπε πως η Αλήθεια δεν αποκαλύφθηκε στους «σοφούς» αλλά στα νήπια! (συγγνώμη που δεν παραθέτω ατόφιο το χωρίο, το γράφω από μνήμης και καρδιάς).


Εύχομαι να πάνε όλα καλά αδελφε μου!!!! Δεν έχει καμμία σημασία η ηλικία. Εγώ ειμαι 34 κι έχω πολλούς και καλούς φίλους κάθε ηλικίας και 17 και 55! Εξάλλου στον Παράδεισο όλοι θα είμαστε μία ηλικία... 33! :)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 27 και 0 επισκέπτες