Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Φεβ 15, 2016 5:20 pm

Εμείς Τάσο έχουμε το άγιο όρος αλλά κ εσείς τον όσιο Πορφύριο στο Μίλεσι κ τον άγιο Εφραίμ στην Μάκρη. Ζηλεύω κ εγώ.. Πατερ καλωσορίσατε. Μπορώ να σαε φωνάζω κ με το μικρό όνομα αλλά αισθάνομαι ότι πρατω ασέβεια στο σχήμα σας.αν είναι ευλογημένο να χρησιμοποιω κ τα δύο μαζί??


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 5:43 pm

nickzark έγραψε:Εμείς Τάσο έχουμε το άγιο όρος αλλά κ εσείς τον όσιο Πορφύριο στο Μίλεσι κ τον άγιο Εφραίμ στην Μάκρη. Ζηλεύω κ εγώ.. Πατερ καλωσορίσατε. Μπορώ να σαε φωνάζω κ με το μικρό όνομα αλλά αισθάνομαι ότι πρατω ασέβεια στο σχήμα σας.αν είναι ευλογημένο να χρησιμοποιω κ τα δύο μαζί??


Γεια σου αγαπητέ αδελφέ μου Νίκο & σένα!! :) Κάποιος φίλος μου, μου είχε πει το εξής... "Ο διάβολος έχει δικά του την τηλεόραση & το ραδιόφωνο αλλά τό ίντερνετ δεν του έχει παραχωρηθεί ολόκληρο...!". Και πραγματικά μόλις βρήκα άλλη μία πολύ πνευματική γωνιά του ίντερνετ!! Πολύ χαίρομαι γιαυτό & το γράφω με συγκίνηση!!

Μεγάλη ευλογία που έχετε το Άγιο Όρος δίπλα στην όμορφη Θεσσαλονίκη!! Όπως τα παιδιά παίζουν γύρω απτό φουστάνι της μαμάς τους, έτσι κι εσείς ζείτε στα πόδια της Μητέρας μας Παναγίας!

Το Περιβόλι της Παναγίας σκεπάζει την όμορφη πόλη σας, την οποία δεν την έχω ποτέ δυστυχώς επισκεφτεί...!

Μεγάλος Άγιος ο Άγιος Πορφύριος ναι...!! Με τις προσευχές του ευλόγησε και την όμορφη Μακεδονία & ύστερα ήρθε να ευλογήσει και την Αθήνα για να ισχύσει άλλη μια φορά αυτό που είπε ο Απόστολος Πάυλος "εκεί που επλεόνασε η αμαρτία εκεί υπεριπερρίσευσε η Χάρις"...!! Κι έτσι για 33 χρόνια τον είχαμε εδώ στο κέντρο της Αθήνας, φέρνοντας πολλούς ανθρώπους σε μετάνοια! Με συγκηνεί πολύ η σκέψη οτι είχε οδηγήσει πολλές πόρνες στην μετάνοια & στην Εξομολόγηση...!!!!

Ναι ναι αδελφέ μου όπως σε αναπαύει καλύτερα λέγεμε! :)

Έχουμε μία πολύ ευλογημένη πατρίδα.... Άγιοι σε κάθε γωνιά της, σε κάθε πόλη της!! :) :) :)



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Φεβ 15, 2016 5:52 pm

Έχουμε όντως Άγιους σε κάθε γωνία της Ελλάδας πατερ Άβελ. Δόξα το θεό. Φυσικά κ μην είναι αχάριστος. Το όρος είναι πόλος έλξης παγκόσμιος κ εγώ το έχω δίπλα μου. Φυσικά θα ήθελα να μπορούσα συχνά να πήγαινα κ στην Μάκρη πχ αλλά μην τα θέλω όλα δικά μου


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Φεβ 15, 2016 5:55 pm

Άβελ Γκιουζέλης έγραψε:
nickzark έγραψε:Εμείς Τάσο έχουμε το άγιο όρος αλλά κ εσείς τον όσιο Πορφύριο

Γεια σου αγαπητέ αδελφέ μου Νίκο & σένα!! :) Κάποιος φίλος μου, μου είχε πει το εξής... "Ο διάβολος έχει δικά του την τηλεόραση & το ραδιόφωνο αλλά τό ίντερνετ δεν του έχει παραχωρηθεί ολόκληρο...!". Και πραγματικά μόλις βρήκα άλλη μία πολύ πνευματική γωνιά του ίντερνετ!! Πολύ χαίρομαι γιαυτό & το γράφω με συγκίνηση!!


Μεγάλος Άγιος ο Άγιος Πορφύριος ναι...!! Με τις
Ναι ναι αδελφέ μου όπως σε αναπαύει καλύτερα λέγεμε! :)

Έχουμε μία πολύ ευλογημένη πατρίδα.... Άγιοι σε κάθε γωνιά της, σε κάθε πόλη της!! :) :) :)

Πατερ είμαι από κινητό κ μπήκα να δω στο youtube την ιστορία σας που μας ειπατε πως γινατε ορθόδοξος αλλά δεν είναι διαθέσιμο έγραφε. Κατέβηκε ή φταίει το κινητό ???αν δεν το έχετε κατεβάσει λογικά αυτό φταίει


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 6:01 pm

nickzark έγραψε:Έχουμε όντως Άγιους σε κάθε γωνία της Ελλάδας πατερ Άβελ. Δόξα το θεό. Φυσικά κ μην είναι αχάριστος. Το όρος είναι πόλος έλξης παγκόσμιος κ εγώ το έχω δίπλα μου. Φυσικά θα ήθελα να μπορούσα συχνά να πήγαινα κ στην Μάκρη πχ αλλά μην τα θέλω όλα δικά μου


Είσαι ανά πάσα στιγμή αδελφέ μου στην Νέα Μάκρη... με το κομποσχινάκι σου!! Όταν κάνεις προσευχούλα στον Άγιο Εφραίμ της Νέας Μάκρης είναι το ίδιο σαν να τον έχεις επισκευτεί!! :) :) :) Κι αυτό φαίνεται από την ζωή των μοναχών. Όταν π.χ. παντρεύεται ο αδελφός ενός μοναχού, ο μοναχός δεν θα πάει στο Γάμο του αδελφού του γιατί δεν βγαίνει απτό μοναστήρι, αλλά λέει στον αδελφό του: Αδελφέ μου δεν θα έρθω σωματικά αλλά θα είμαι εκεί νοερώς με το κομποσχινάκι μου, δηλ. θα κάνω κομποσχινάκι την ώρα του Αγίου Μυστηρίου του Γάμου σας!

Έτσι συμβαίνει και με τα Σπίτια των Αγίων μας, δηλ. τις Μονές στις οποίες ασκήτεψαν. Αν δεν μπορουμε να πάμε εκεί καθε κομποσχινάκι ή παράκληση που κανουμε στον Άγιο αυτό πιάνεται σαν να πήγαμε!! Η προσευχή καταργεί τις αποστάσεις! :) :) :)



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 6:05 pm

nickzark έγραψε:
Άβελ Γκιουζέλης έγραψε:
nickzark έγραψε:Εμείς Τάσο έχουμε το άγιο όρος αλλά κ εσείς τον όσιο Πορφύριο

Γεια σου αγαπητέ αδελφέ μου Νίκο & σένα!! :) Κάποιος φίλος μου, μου είχε πει το εξής... "Ο διάβολος έχει δικά του την τηλεόραση & το ραδιόφωνο αλλά τό ίντερνετ δεν του έχει παραχωρηθεί ολόκληρο...!". Και πραγματικά μόλις βρήκα άλλη μία πολύ πνευματική γωνιά του ίντερνετ!! Πολύ χαίρομαι γιαυτό & το γράφω με συγκίνηση!!


Μεγάλος Άγιος ο Άγιος Πορφύριος ναι...!! Με τις
Ναι ναι αδελφέ μου όπως σε αναπαύει καλύτερα λέγεμε! :)

Έχουμε μία πολύ ευλογημένη πατρίδα.... Άγιοι σε κάθε γωνιά της, σε κάθε πόλη της!! :) :) :)

Πατερ είμαι από κινητό κ μπήκα να δω στο youtube την ιστορία σας που μας ειπατε πως γινατε ορθόδοξος αλλά δεν είναι διαθέσιμο έγραφε. Κατέβηκε ή φταίει το κινητό ???αν δεν το έχετε κατεβάσει λογικά αυτό φταίει


Φταίει ότι είσαι από κινητό αδελφέ μου αλλά μην ανησυχείς!

Δές το εδώ στο Vimeo:

https://vimeo.com/45160119

Από το Vimeo παιζει και σε κινητό!



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Φεβ 15, 2016 7:20 pm

Άβελ Γκιουζέλης έγραψε:
nickzark έγραψε:
Φταίει ότι είσαι από κινητό αδελφέ μου αλλά μην ανησυχείς!

Δές το εδώ στο Vimeo:

https://vimeo.com/45160119

Από το Vimeo παιζει και σε κινητό!
[/quote]
Ευχαριστω πολυ Πατερ.αν και νεος στην ηλικια (35) αυτο με το youtube και τα κινητα δεν τα καταλαβα ποτε.γιατι αλλα τα παιζει και αλλα οχι.Και προτιμω το κινητο γιατι ενας λαπτοπ που εχω απο το 2008 ειναι πια πιο αργος και απο κινουμενη αμμο.Αργει πολυ να τα παιξει δυστυχως τα βιντεο.


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Φεβ 15, 2016 9:20 pm

nickzark έγραψε:
Άβελ Γκιουζέλης έγραψε:
nickzark έγραψε:
Φταίει ότι είσαι από κινητό αδελφέ μου αλλά μην ανησυχείς!

Δές το εδώ στο Vimeo:

https://vimeo.com/45160119

Από το Vimeo παιζει και σε κινητό!

Ευχαριστω πολυ Πατερ.αν και νεος στην ηλικια (35) αυτο με το youtube και τα κινητα δεν τα καταλαβα ποτε.γιατι αλλα τα παιζει και αλλα οχι.Και προτιμω το κινητο γιατι ενας λαπτοπ που εχω απο το 2008 ειναι πια πιο αργος και απο κινουμενη αμμο.Αργει πολυ να τα παιξει δυστυχως τα βιντεο.[/quote]

χαχα!! πιο αργός κι απτην κινούμμενη αμμο καλόοο!! :) :) :) Αχ λυπάμαι!
Στο vimeo όμως θα σου παίξει νομίζω! Κάποια βιντεάκια του youtube αν έχουν μέσα μουσική ή τραγούδια με συγκεκριμένα πνευματικά δικαιώματα δεν παίζουν σε κάποια κινητά δυστυχώς απότι έχω καταλάβει!



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Φεβ 15, 2016 11:08 pm

:lol: :lol: :lol: παραθυρο πάω να ανοίξω στον λάπτοπ και κάνει 2 λεπτά.εδώ αργει να κάνει copy paste.Θέλει πολύ υπομονή.Ισως με βοηθάει και πνευματικά άθελα του :lol: :lol:
Το youtube Οντως.δεν το σκέφτηκα.Πολλα βιντεο τα κοβει για πνευματικα δικαιωματα.Επιχειρηση έγινε πια


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Φεβ 15, 2016 11:17 pm

Μπορείς να βάζεις στα Αγγλικά (υπάρχει η σχετική ενότητα στο φόρουμ).
Αν θέλεις να ανεβάζεις και σε άλλες γλώσσες, τότε να το συζητήσουμε και με τους λοιπούς διαχειριστές και να δημιουργήσουμε τις ανάλογες ενότητες.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες

cron