Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Κυρ Μάιος 15, 2016 10:37 pm

Γιώργος χριστιανός έγραψε:Αδέρφια μου γεια σας!
Λέγομαι Γιώργος και είμαι καινούργιος σε αυτόν τον ευλογημένο χώρο.
Δουλεύω ως διοικητικός υπάλληλος φαρμακευτικής εταιρείας και συνολικά στον ιδιωτικό τομέα για πάνω από 10 χρόνια. Ταξιδεύω για την δουλειά μου αρκετά στην Ευρώπη, αλλά επιμένω να ζω στην αγαπημενη πατρίδα. Μένω στην Αθήνα, στον Άγιο Ελευθέριο.
Είμαι 40 χρονών και η σχέση μου με την Ορθοδοξία ξεκίνησε ουσιαστικά πριν 3 χρόνια. Από τότε που βαπτίστηκα και μέχρι τα 37 μου χρόνια, διατηρούσα τυπική σχέση με την Θρησκεία μας, κάνοντας τυπικές επισκέψεις στην εκκλησία (π.χ. μεγάλη εβδομάδα)...Μα πάντοτε είχα μέσα μου το "Θεέ μου βοήθησε με". Τώρα πλέον καταλαβαίνω γιατί.
Όντας εν αγνοία και αμαρτωλός και έχοντας φτάσει σε απελπισία επισκέφθηκα στα 37 μου την εκκλησία της Αγίας Ματρώνας, της νέας Ιωνίας. Με την προτροπή της καλής μου φίλης Μαρίας, πήγα για πρωτη φορά σε μία κατανυκτική κυριακάτικη λειτουργία του ναού. Όταν βρεθηκα μέσα στην εκκλησία, κατά την ώρα της λειτουργίας αισθανόμουνα πολύ ζεστά και έσκυψα το κεφάλι μου κλείνοντας τα μάτια μου. Και είδα αμέσως ένα όραμα. Εγώ σε ένα απέραντο λιβάδι και εκεί να μία ολοφώτεινη γλυκεία αντρική μορφή και εγώ να πέφτω στα πόδια του..Μάλλον φαντασία μου ήταν, δεν ξέρω, μα όταν άνοιξα τα μάτια μου, ένιωθα ήδη διαφορετικά...
Από τότε και όλο και περισσότερο, δόξα τω Θεώ, είμαι κοντά στην εκκλησία και στον Κύριο μας. Τον πολυ-αγαπημένο αδερφό, φίλο και Θεό μας και στην γλυκεία μητέρα μας.
Είμαι πολύ τυχερός που έχω έναν άγιο άνθρωπο για πνευματικό μου πατέρα και νιώθω απέραντι ευγνωμοσυνη που μου δόθηκε από τον Θεό αυτή η ευκαιρία να προσπαθώ να γίνω καλύτερος άνθρωπος, να προσπαθώ να προσφέρω αγάπη στον συνάνθρωπο. Εξάλλου σε αυτόν τον αγώνα βρίσκεται μόνιμα δίπλα μου.

Δεν έχω να σας πω άλλα λόγια λόγια, μόνο ευχαριστώ που σας βρήκα και μπορώ να συνομιλώ μαζί σας.
Μελέτησα και τις δικές σας εισαγωγές και χάρηκα πολύ.
Εύχομαι σε όλους σας με όλη μου την δύναμη μία ζωή γεμάτη Χριστό και ελπίδα.
Καλό Πάσχα να έχουμε!


Καλωσήρθες στην παρέα μας αγαπητέ Γιώργο!!! :)))))

Χάρηκα πολύ με την μεταστροφή σου!!

Δοξα σοι ο Θεος!!

:) :) :) :)

Ο Χριστός να σε ευλογεί κ να είσαι έτσι πάντα κοντά στην γλυκιά Θεία Εξομολόγηση!!

Να έχεις πάντα το χαμογελο του Θεού στην καρδιά σου αδελφε μας!



Άβαταρ μέλους
Γιώργος χριστιανός
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2016 10:47 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος χριστιανός » Τετ Μάιος 25, 2016 12:10 am

Σε ευχαριστώ πολύ πατέρ Αβελ για την ευχή σου. Αυτός είναι σοφός λόγος ουσίας αδερφέ μου:" χαμόγελο Θεού στην καρδιά μου"
Μια ευχή που ξεπερνάει ένα ολόκληρο βιβλίο ευχών.
Εύχομαι και εγώ για εσένα και όλα μου τα αδέρφια ένα τέτοιο χαμόγελο! Ο αγαπημένος Κυριος μας πάντα μαζί σας!
Στις δύσκολες ώρες που περνάμε και που έρχονται, ακόμη και όλα αν μας τα πάρουν, τον Κύριο μας να μην τον χάσουμε πότε! !


Κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς. Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον ημάς

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Τετ Μάιος 25, 2016 7:48 am

Καλημέρα σας. Βρήκα αυτο το θέμα και σκέφτηκα να γνωριστώ και εγώ. Είμαι ο Γιάννης, 34 ετών απο την Θεσσαλονίκη. Πάντα ήμουν πιστός αλλα όχι τυπικός χριστιανός Στην εκκλησία πήγαινα 2-3 φορές το χρόνο και κοινωνούσα το πολυ μια φορά. Τελευταία αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και ένιωσα την ανάγκη να έρθω πιο κοντά στον Θεό. Ξέρω οτι Τον θυμόμαστε μόνον στα δύσκολα αλλα δεν θα ειναι έτσι για εμένα. Στην εξομολόγηση μου προχθές ο πνευματικός μου ανέφερε την παραβολή του Ασώτου όπου ο πατέρας δεν ρώτησε τον γιο γιατι επέστρεψε. Ας μην πω περισσότερα. Ο Θεός να σας έχει καλα.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μάιος 25, 2016 8:58 am

Καλώς ήρθες Γιάννη στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Τετ Μάιος 25, 2016 12:51 pm

aposal έγραψε:Καλώς ήρθες Γιάννη στην παρέα μας!


Σε ευχαριστώ Απόστολε. Πολύτιμες οι πληροφορίες και οι συμβουλές σας στο φόρουμ.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Μάιος 25, 2016 1:30 pm

Αγαπητέ αδελφέ μας Γιάννη, σε καλώς ορίζω κι εγώ με τη σειρά μου στο φόρουμ μας :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Μάιος 25, 2016 2:19 pm

Καλως ορισες και επισημα Γιαννη στην παρεα μας.Καλη διαμονη


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Τετ Μάιος 25, 2016 2:57 pm

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Να σας έχει ο Θεός καλά.



Άβαταρ μέλους
Γιώργος χριστιανός
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2016 10:47 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος χριστιανός » Παρ Μάιος 27, 2016 7:27 pm

Καλώς ήρθες αδερφέ μου!
Εύχομαι ο Θεός να σου δίνει πολύ πίστη!


Κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς. Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον ημάς

Άβαταρ μέλους
giannis34
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 7:44 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό giannis34 » Παρ Μάιος 27, 2016 7:35 pm

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Και εγώ ευχομαι ο Θεός να σας έχει καλά.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 24 και 0 επισκέπτες

cron