Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Νοέμ 22, 2018 2:49 pm

Λέξεις όπως τόπικ, θρεντ, ποστ, μοντς κλπ χρησιμοποιούνται γενικά στα φόρα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 2:53 pm

Ο μέγας διδάσκαλος της ελληνικής εις αυτό τον χώρο συζητήσεων, που χαρακτηρίζει κάποιους συγκεκριμένους "κακοποιητές" της γλώσσας ομιλεί κατ' αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώντας όρους όπως π.χ "φόρα"; Δάσκαλε που δίδασκες...


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Νοέμ 22, 2018 2:59 pm

Το φόρα είναι απόλυτα σωστό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:05 pm

Θα ήταν εάν το γράφατε "fora". Λατινικά με ελληνικούς χαρακτήρες πρώτη φορά βλέπω.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Ανδρεας

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:38 pm

Αναστάσιος έγραψε:
Μάνος έγραψε:Καλό ποστάρισμα!

Καινούρια λέξη είναι αυτή; Δε την ήξερα για να είμαι ειλικρινής. Τι μαθαίνει κανείς όσο ζει...

(άκου ποστάρισμα...)

Μου θύμισες τον φιλόλογο που μας έκανε Έκθεση στο Λύκειο :D Φιλόλογος θέλεις να σπουδάσεις;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:40 pm

Θεολόγος και Φιλόλογος. Δύο αντικείμενα που μού αρέσουν εξίσου. Εάν συμπληρώσω τα απαιτούμενα μόρια για τη φιλολογία, θα τήν σπουδάσω και στη συνέχεια θα εισαχθώ στη θεολογία. Του χρόνου θα κριθούν όλα συν Θεώ. Εσύ τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Ανδρεας

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:54 pm

Αναστάσιος έγραψε:Θεολόγος και Φιλόλογος. Δύο αντικείμενα που μού αρέσουν εξίσου. Εάν συμπληρώσω τα απαιτούμενα μόρια για τη φιλολογία, θα τήν σπουδάσω και στη συνέχεια θα εισαχθώ στη θεολογία. Του χρόνου θα κριθούν όλα συν Θεώ. Εσύ τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται;

Είχα δώσει πανελλήνιες και έπιασα κοινωνική θεολογία(την είχα δεύτερη στο μηχανογραφικό μου μετά το Ιστορικό).Πήγα για ένα χρόνο ως φοιτητής εκεί αλλά ξαναέδωσα και πέρασα Ιστορίας τελικά.Μου αρεσει να ασχολούμαι και με θέματα που αφορούν την κοινωνία και την πολιτική(αν και δεν είμαι μέλος φοιτητικής κομματικής παράταξης ξέρω άτομα που είναι).Στον ελεύθερο χρόνο σου τι σου αρέσει να κάνεις;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:00 pm

Ιστορικός ε; Ωραία. Θα έχεις βέβαια και επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου. Στον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμαι με τα Θρησκευτικά (όχι μόνο του σχολείου, γενικά), τη Φιλοσοφία, την πολιτική και τις εξελίξεις στα κοινωνικά ζητήματα (όπως κι εσύ), την Ιστορία (κυρίως τη Ρωμαϊκή και τη Βυζαντινή) και τέλος με τη λογοτεχνία.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Ανδρεας

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:09 pm

Αναστάσιος έγραψε:Ιστορικός ε; Ωραία. Θα έχεις βέβαια και επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου. Στον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμαι με τα Θρησκευτικά (όχι μόνο του σχολείου, γενικά), τη Φιλοσοφία, την πολιτική και τις εξελίξεις στα κοινωνικά ζητήματα (όπως κι εσύ), την Ιστορία (κυρίως τη Ρωμαϊκή και τη Βυζαντινή) και τέλος με τη λογοτεχνία.

Εγώ θα ήθελα να κάνω και μεταπτυχιακό πάνω στην ιστορία και στην εθνολογία.Πάντα μου άρεσε από μικρός αυτό το αντικείμενο.Η σχολή Ιστορίας στην οποία πέρασα έχει προοπτικές αλλά χρειάζεται να δείχνεις ενδιαφέρον για το αντικείμενο σπουδών.Στην κοινωνική θεολογία που ήμουνα αλλά και στο Ιστορίας που είμαι τώρα υπάρχουν πολλά παιδιά που είναι αδιάφορα ως προς το αντικείμενο σπουδών και αυτοί θα δυσκολευτούν να βγάλουν την σχολή.Τα τελευταία χρόνια έχω αποκτήσει και ενδιαφέρον να αασχολούμαι όταν είμαι πιο χαλαρός με διαδίκτυο και ταινίες.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:15 pm

Δυστυχώς σε όλες τις σχολές υπάρχουν άτομα που αδιαφορούν.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες