Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Νέος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 6:50 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νέος » Τετ Σεπ 27, 2017 8:40 am

Αναστάσιος έγραψε:Καλώς ήρθες Παναγιώτη στην παρέα μας. Εγώ είμαι ο Αναστάσιος και είμαι 15 χρονών. Εδώ είμαστε από Ελλάδα. Καλή διαμονή!

Ευχαριστώ πολύ!



Νέος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 6:50 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νέος » Τετ Σεπ 27, 2017 9:03 am

Αποστολος0 έγραψε:Καλωσόρισες.Κι εγώ 18 ετών από Κύπρο είμαι αλλά μένω τώρα Ελλάδα. Πιθανότατα θα επιστρέψω στην Κύπρο μόλις τελειώσω τις σπουδές μου.Εκεί στη Σουηδία έχεις μιλήσει με Προτεστάντες Σουηδούς για την Ορθοδοξία; Νομίζω ότι στο θρήσκευμα εκεί είναι Λουθηρανοί.

Οχι.Η Σουηδία είναι το δεύτερο η ίσως και το πρώτο άθεο κράτος παγκοσμίως. Η πλειοψηφία(70-80%) του πλυθησμού της χώρας είναι άθεοι, αγνωστικιστές και άθρησκοι ντεϊστές.Η συντριπτική πλειοψηφία των από τους Σουηδούς φίλους και φίλες μου είναι άθεοι, αγνωστικιστές και ντεϊστές.Ομως το 60% των Σουηδών είναι μέλη της Λουθηρανικής εκκλησίας. Πολλοί εξ αυτών των μελών η πλειοψηφία είναι άθεοι και αγνωστικιστές και δεν πάνε σχεδόν ποτέ εκκλησία με εξαίρεση κοινωνικά γεγονότα.Ομως στηρίζουν οικονομικά την Λουθηρανική εκκλησία.Παρόλα αυτά η Σουηδία είναι μια παρα πολύ κοσμική κοινωνία και η θρησκεία δεν υπάρχει πουθενά είτε στα ΜΚΕ,είτε στην πολιτική κτλ.Δε θα ακούσεις πολιτικό η αλλον να αναφέρει τη λέξη Θεός κτλ.Οι Σουηδοί όμως δεν είναι φανατικοί άθεοι που μισούν την πίστη. Είναι ευγενικοί άθεοι που δεν έχουν πρόβλημα/κόλλημα κι αυτό φαίνεται από το ότι πολλοί συνεχίζουν παρά τον αθεϊσμό/αγνωστικισμό τους να στηριζουν οικονομικά την Λουθηρανική εκκλησία.Δεν υπάρχει πρόβλημα να τους πεις είμαι χριστιανός. Ομως αν αρχίσεις να μιλάς για την θρησκεία τότε νιώθουν άβολα και δεν τους αρέσει. Γενικά η θρησκεία δε συζητάται καθόλου απουσιάζει από παντού.Οπότε δε τους μιλώ(στους Σουηδούς φίλους μου) για την θρησκεία μου επικεντρώνομαι σε άλλα θέματα που απασχολούν τους νέους.Υπάρχουν βέβαια οι μετανάστες από χώρες της Ανατολής που είναι πιστοί και ζούνε σε δικές τους κοινότητες οπου μιλουν μεταξυ τους για την πιστη τους.Εδώ σε αυτό το forum ήρθα για να ενισχυσω την πίστη μου μιας και η κοσμική κοινωνία που ζω όπως είπα δεν αποτελεί πεδίο πνευματικών συζητήσεων με εξαίρεση την Ελληνορθόδοξη κοινότητα όπου έχω μια κάποια συμμετοχή αν και παραδέχομαι ότι δεν είναι πολύ μεγάλη αυτή η συμμετοχή.



Νέος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 6:50 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νέος » Τετ Σεπ 27, 2017 12:24 pm

Κανένας άλλος;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Σεπ 27, 2017 12:26 pm

Νέος έγραψε:Κανένας άλλος;

Τι εννοεις;Καλωσόρισες κι από εμένα....Εχω υπηκοότητα Αυστραλίας αλλά δε μένω σε εκείνη τη χώρα.Οι πιο πολλοί εδώ ζούμε στην Ελλάδα.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 27, 2017 12:33 pm

Καλώς ήρθες Παναγιώτη στην παρέα μας! Εγώ είμαι Θρακιώτης που γεννήθηκε στην Κέρκυρα, μεγάλωσε και σπούδασε στην Μακεδονία, αλλά τα τελευταία 30 έτη ζω στην Αθήνα.
Σωστά έκανες τον διαχωρισμός των άθεων Σουηδών από εκείνους μου μισούν την πίστη και δηλώνουν μεν άθεοι, αλλά στην πραγματικότητα είναι Θεομάχοι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Σεπ 27, 2017 1:13 pm

Καλωσόρισες Παναγιώτη.
Μοναστήρια υπάρχουν στην Σουηδία;



Νέος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 6:50 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νέος » Τετ Σεπ 27, 2017 1:34 pm

aposal έγραψε:Καλώς ήρθες Παναγιώτη στην παρέα μας! Εγώ είμαι Θρακιώτης που γεννήθηκε στην Κέρκυρα, μεγάλωσε και σπούδασε στην Μακεδονία, αλλά τα τελευταία 30 έτη ζω στην Αθήνα.
Σωστά έκανες τον διαχωρισμός των άθεων Σουηδών από εκείνους μου μισούν την πίστη και δηλώνουν μεν άθεοι, αλλά στην πραγματικότητα είναι Θεομάχοι.

Ετσι είναι το 70-80% των Σουηδών γηγενών(δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία). Η μεγαλη πλειοψηφια από τα μέλη της Σουηδικής Λουθηρανικής εκκλησίας(σε αυτή είναι μέλη το 60% της χώρας) είναι άθεοι η αγνωστικιστές αλλά οι Σουηδοί σαν λαός είναι απλά αδιάφοροι δεν νιώθουν άνετα να μιλάνε για πνευματικά θέματα.



Νέος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 6:50 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νέος » Τετ Σεπ 27, 2017 1:35 pm

Πέτρος έγραψε:Καλωσόρισες Παναγιώτη.
Μοναστήρια υπάρχουν στην Σουηδία;

Υπάρχει ναι http://www.romfea.gr/oikoumeniko-patria ... nabia-foto



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Σεπ 27, 2017 5:22 pm

Γιώργος ετών 33 μόνιμος κάτοικος Παρισιού!Γεννήθηκα στην Ελλάδα αλλά ζω πιά στη Γαλλία.Καλώς σας βρήκα!



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Σεπ 27, 2017 5:59 pm

Γιώργος1998 έγραψε:Γιώργος ετών 33 μόνιμος κάτοικος Παρισιού!Γεννήθηκα στην Ελλάδα αλλά ζω πιά στη Γαλλία.Καλώς σας βρήκα!

Καλησπέρα σας!!! Καλώς ήρθατε στο φόρουμ μας και καλή διαμονή!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 53 και 0 επισκέπτες