Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 09, 2015 3:46 pm

ΦΩΤΕΙΝΗ έγραψε:
Anastasios68 έγραψε:Πήγα στην τάξη (Πέμπτη) του γιου μου πριν λίγες μέρες σε συνεννόηση με τη δασκάλα του για να μιλήσω στα παιδιά για τους αγωγούς, τους μονωτές και τους ημιαγωγούς στα πλαίσια του μαθήματος «Φυσικά» και να κάνουμε και κάποια απλά σχετικά πειράματα.
Έκατσα εκεί περίπου 1 ώρα.
Στο τέλος είχα χάσει τη φωνή μου σχεδόν (η δασκάλα παρούσα όλη την ώρα στην τάξη) καθώς προσπαθούσα να κρατήσω τα παιδιά χωρίς να μιλάνε ΔΙΑΡΚΩΣ μεταξύ τους.
.
.
.
Έτσι και ξανακούσω κανένα να λέει για τους δασκάλους πως δεν δουλεύουν, ειλικρινά θα τον αποστομώσω μετά από αυτήν την εμπειρία!

Να φανταστείς Τάσο μου, πως από την μεγάλη μου προσπάθεια να κρατήσω τα παιδιά ήσυχα, γίνομαι μούσκεμα στον ιδρώτα από το να φωνάζω. Κουράζομαι περισσότερο από αυτό, παρά από το να κάνω μάθημα... Φαινομενικά δεν δουλεύω τόσες ώρες όσο κάποιοι άλλοι, αλλά πολλές φορές φτάνω στο σπίτι εντελώς εξουθενωμένη...
Επιτέλους και ένας άνθρωπος που αναγνωρίζει τον κόπο του εκπαιδευτικού, διότι η άποψη που επικρατεί ευρέως είναι "έλα μωρέ, και τι κάνουν οι δάσκαλοι;" Κι όμως οι δάσκαλοι είναι αυτοί με τις περισσότερες κρίσεις ημικρανίας και τα αυχενικά! Τυχαίο δεν είναι σίγουρα!


Μπορεί να μην είμαι καθηγητής, αλλά έχω κάνει αρκετά χρόνια εκπαιδευτής ενηλίκων, που είναι χειρότεροι κι από τα παιδιά. Έτσι καταλαβαίνω απολύτως τι εννοείτε.

Η μόνη λύση για τον εκπαιδευτικό για να κρατήσει τα παιδιά συγκεντρωμένα είναι:
1. Να κάνει το μάθημα συναρπαστικό και διαδραστικό προσθέτοντας σ' αυτό πράγματα που ενδιαφέρουν τα παιδιά, ανάλογα με την ηλικία.
2. Να μην απαιτεί η προσοχή τους να είναι συγκεντρωμένη για μια ολόκληρη διδακτική ώρα, αλλά να σπάει κατά διαστήματα τη συγκέντρωσή τους προγραμματισμένα. Ας πούμε μετά από την εξέταση και πριν την παράδοση να συζητάνε ένα άλλο ενδιαφέρον επίκαιρο θέμα εκτός μαθήματος για 5 λεπτά. Μετά ακολουθεί η παράδοση 15 λεπτά και μετά ξανά 5 λεπτά ...την μπάλα στην κερκίδα και τέλος 5 λεπτά συνοψίζουμε και δίνουμε τις κατευθύνσεις για το σπίτι και το επόμενο μάθημα και τελείωσε η διδακτική ώρα. Η διαδικασία αυτή απαιτεί προσεκτικό χειρισμό από τον εκπαιδευτικό για να μπορέσει να επαναφέρει την τάξη μετά το προγραμματισμένο "διάλειμμα" προσοχής και να μη συνεχιστεί ο χαβαλές. Για αυτό μπορεί να γίνει συμφωνία με τα παιδιά και τα θέματα του διαλείμματος να είναι ενδιαφέροντα, αλλά όχι χαζά. Μπορούμε να δώσουμε πρωτοβουλία και στα παιδιά για την επιλογή των θεμάτων του "διαλείμματος".
3. Για να μη μιλάει ο εκπαιδευτικός όλη τη διάρκεια του μαθήματος, μπορεί ν΄αναθέσει στα παιδιά να κάνουν ένα μέρος της δουλειάς. Ας πούμε ένα ή περισσότερα παιδιά να μελετήσουν και να παρουσιάσουν αυτά ένα μέρος της παράδοσης του νέου μαθήματος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΕΛΙΣΑΒΕΤ
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 15, 2013 2:34 pm
Τοποθεσία: Έλλη, Εύοσμος Θεσ/νίκης

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό ΕΛΙΣΑΒΕΤ » Δευτ Μαρ 09, 2015 6:58 pm

Το να διδάσκεις σε ενήλικες και το να διδάσκεις σε παιδιά δημοτικού, είναι δύο άκρως αντίθετα πράγματα. Και το να διδάσκεις σε παιδιά σε φροντιστήριο και να διδάσκεις σε παιδιά ίδιας ηλικίας αλλά σε δημόσιο σχολείο είναι επίσης κάτι εντελώς διαφορετικό.
Οπωσδήποτε έχεις δίκιο Νίκο, πως πρέπει να κάνεις ενδιαφέρον και ελκυστικό το μάθημά σου για να κεντρίσεις το ενδιαφέρον των παιδιών. Οι εναλλαγές στις δραστηριότητες βοηθούν πολύ. Το θέμα είναι, ότι τα μικρά παιδιά είναι πιο αυθόρμητα και ενθουσιώδη από έναν ενήλικα μαθητή και να τα επαναφέρεις από μία δραστηριότητα σε μία άλλη, απαιτεί έντονο κόπο και σωστούς χειρισμούς.
Στα δημοτικά υπάρχει σε μεγάλο βαθμό μία απαξίωση απέναντι στη δεύτερη ξένη γλώσσα (γερμανικά-γαλλικά) όπου το παιδί επιλέγει μάλιστα ποιά από τις δύο γλώσσες επιθυμεί να διδαχτεί. Το γνωρίζω από την Φωτεινή που τα συζητάει μαζί μου. Εγώ μόνο για τον ιδιωτικό τομέα (φροντιστήρια ξένων γλωσσών) μπορώ να μιλήσω. Αντίθετα η Φωτεινή, μπορεί να κάνει συγκρίσεις, διότι έχει δουλέψει για χρόνια και σε φροντιστήρια πριν διοριστεί στη δημόσια εκπαίδευση. Μέρα με τη νύχτα είναι!


Δρόμος για τη γνώση είναι η απάθεια και η ταπείνωση. Χωρίς αυτά κανείς δε θα δει τον Κύριο. (Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 10, 2015 9:25 am

Και η δική μου, μικρή, εμπειρία είναι από ενήλικες στους οποίους κάναμε σεμινάρια κατάρτισης. Δεν ξέρω αν είναι χειρότεροι από παιδιά γιατί δεν έχω εμπειρία παιδιών. Το πρόβλημα σ' εμάς ήταν ότι ερχόντουσαν όλων των ειδών τα μορφωτικά επίπεδα (από ΔΕ μέχρι PhD) στο ίδιο μάθημα κι αρκετοί μόνο για να πάρουν άδεια από τις δουλειές τους, με κανένα ενδιαφέρον στην παράδοση. Προσπαθούσα κι εγώ σε τακτά χρονικά διαστήματα να σπάω την μονοτονία της εισήγησης λέγοντας κάποιο ανέκδοτο, προσπαθώντας να ενεργοποιήσω όλους τους παρευρισκόμενους.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Μαρ 18, 2015 4:34 pm



Ας ανοίξουμε την καρδιά μας στην Παναγία μας !



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τετ Μαρ 18, 2015 5:54 pm

Πέτρο μου, σ' ευχαριστούμε πολύ για αυτό το όμορφο και ελπιδοφόρο βίντεο... Η μόνη ελπίδα για εμάς τους ορθόδοξους χριστιανούς είναι η Παναγιά μας, που πρεσβεύει αδιάκοπα για τη σωτηρία μας! Να μας έχει όλους καλά!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Μαρ 18, 2015 10:13 pm

Νά 'σαι πάντα καλά Φωτεινή μου.
Γι' αυτό ψάλουμε στην Παναγία μας στις παρακλήσεις Της : "...πάντες μετά Θεόν εις Σε καταφεύγομεν..."



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Μαρ 21, 2015 1:15 pm

Μέρα που είναι σήμερα - αρχή της άνοιξης - χαρίζω σε όλο το φόρουμ έναν χορό... το βαλς των λουλουδιών! Με αγάπη σε όλους σας!!!



Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Μαρ 22, 2015 4:43 pm

:mrgreen:


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες