Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μαρ 05, 2015 1:29 pm

Πήγα στην τάξη (Πέμπτη) του γιου μου πριν λίγες μέρες σε συνεννόηση με τη δασκάλα του για να μιλήσω στα παιδιά για τους αγωγούς, τους μονωτές και τους ημιαγωγούς στα πλαίσια του μαθήματος «Φυσικά» και να κάνουμε και κάποια απλά σχετικά πειράματα.
Έκατσα εκεί περίπου 1 ώρα.
Στο τέλος είχα χάσει τη φωνή μου σχεδόν (η δασκάλα παρούσα όλη την ώρα στην τάξη) καθώς προσπαθούσα να κρατήσω τα παιδιά χωρίς να μιλάνε ΔΙΑΡΚΩΣ μεταξύ τους.
.
.
.
Έτσι και ξανακούσω κανένα να λέει για τους δασκάλους πως δεν δουλεύουν, ειλικρινά θα τον αποστομώσω μετά από αυτήν την εμπειρία!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Μαρ 05, 2015 1:30 pm

Aχιλλέα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εκτός από την ανατροφή και τη μόρφωση των παιδιών, είναι αναγκαίο οι γονείς να βάλουν τα παιδιά τους στο δρόμο του Θεού. Πολύ βασικό αυτό!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Μαρ 05, 2015 1:40 pm

Anastasios68 έγραψε:Πήγα στην τάξη (Πέμπτη) του γιου μου πριν λίγες μέρες σε συνεννόηση με τη δασκάλα του για να μιλήσω στα παιδιά για τους αγωγούς, τους μονωτές και τους ημιαγωγούς στα πλαίσια του μαθήματος «Φυσικά» και να κάνουμε και κάποια απλά σχετικά πειράματα.
Έκατσα εκεί περίπου 1 ώρα.
Στο τέλος είχα χάσει τη φωνή μου σχεδόν (η δασκάλα παρούσα όλη την ώρα στην τάξη) καθώς προσπαθούσα να κρατήσω τα παιδιά χωρίς να μιλάνε ΔΙΑΡΚΩΣ μεταξύ τους.
.
.
.
Έτσι και ξανακούσω κανένα να λέει για τους δασκάλους πως δεν δουλεύουν, ειλικρινά θα τον αποστομώσω μετά από αυτήν την εμπειρία!

Να φανταστείς Τάσο μου, πως από την μεγάλη μου προσπάθεια να κρατήσω τα παιδιά ήσυχα, γίνομαι μούσκεμα στον ιδρώτα από το να φωνάζω. Κουράζομαι περισσότερο από αυτό, παρά από το να κάνω μάθημα... Φαινομενικά δεν δουλεύω τόσες ώρες όσο κάποιοι άλλοι, αλλά πολλές φορές φτάνω στο σπίτι εντελώς εξουθενωμένη...
Επιτέλους και ένας άνθρωπος που αναγνωρίζει τον κόπο του εκπαιδευτικού, διότι η άποψη που επικρατεί ευρέως είναι "έλα μωρέ, και τι κάνουν οι δάσκαλοι;" Κι όμως οι δάσκαλοι είναι αυτοί με τις περισσότερες κρίσεις ημικρανίας και τα αυχενικά! Τυχαίο δεν είναι σίγουρα!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Μαρ 05, 2015 3:38 pm

Kαλα εμενα οι γονεις μου ηταν δασκαλοι σε δημοτικο.Καθε μερα γυρνουσαν κουρασμενοι απο τις φωνες.ειχαν και μας μετα στο σπιτι να τους κουραζομαι.Αστα ναπαν.Ειναι πολυ δυσκολο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Πέμ Μαρ 05, 2015 6:54 pm

Κι έχουν μεγάλη ευθύνη στις εκδρομές. Όπως χτες με τη μαθήτρια που έπεσε από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου στη Ρώμη...


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Μαρ 06, 2015 8:52 am

Θα έπρεπε να καταργηθούν οι εκδρομές των σχολείων.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Μαρ 06, 2015 2:14 pm

Βασικα στις εκδρομες η αληθεια ειναι οτι τα παιδια περιμενουν να βγαλουν ολα σχεδον τα απωθημενα τους μακρια απο τους γονεις τους με κακες συνεπειες καμια φορα δυστηχως


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Μαρ 06, 2015 11:16 pm

ΦΩΤΕΙΝΗ έγραψε:Ξέρω πως όλοι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας πρεσβεύουν για μας και μας βοηθούν. Πολλές φορές όμως αναρωτιέμαι, αν ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Άγιο που τον προστατεύει και πως μπορούμε να ξέρουμε ποιός συγκεκριμένα είναι...

ΠΟΠΗ έγραψε:Ο π. Παΐσιος έλεγε ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε φιλία με τούς αγίους και τούς αγγέλους. Ιδαίτερα, με τον άγιο του οποίου φέρουμε το όνομα και με τον φύλακα άγγελό μας. Καί αυτό μπορεί να γίνη με την οργανική ένταξή μας στην πνευματική ατμόσφαιρα της Εκκλησίας, με την αδιάλειπτη προσευχή, την μυστηριακή ζωή και την άσκηση, ήτοι την βίωση των εντολών του Χριστού.



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Μαρ 07, 2015 11:01 am

Πέτρος έγραψε:
ΦΩΤΕΙΝΗ έγραψε:Ξέρω πως όλοι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας πρεσβεύουν για μας και μας βοηθούν. Πολλές φορές όμως αναρωτιέμαι, αν ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Άγιο που τον προστατεύει και πως μπορούμε να ξέρουμε ποιός συγκεκριμένα είναι...

ΠΟΠΗ έγραψε:Ο π. Παΐσιος έλεγε ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε φιλία με τούς αγίους και τούς αγγέλους. Ιδαίτερα, με τον άγιο του οποίου φέρουμε το όνομα και με τον φύλακα άγγελό μας. Καί αυτό μπορεί να γίνη με την οργανική ένταξή μας στην πνευματική ατμόσφαιρα της Εκκλησίας, με την αδιάλειπτη προσευχή, την μυστηριακή ζωή και την άσκηση, ήτοι την βίωση των εντολών του Χριστού.

Έτσι είναι! Ευχαριστώ πολύ Πέτρο μου για την παράθεσή σου! :) :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μαρ 07, 2015 2:55 pm

Νά 'σαι πάντα καλά Φωτεινή ! :)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες

cron