Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 19, 2015 12:30 pm

Ο Θεός δίνει πάντα την λύση στα προβλήματά μας! Καλή δύναμη Νίκο!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 19, 2015 1:51 pm

aposal έγραψε:Αρκεί να μην κάνεις κάτι εκδικητικά. Μην ξεχνάς ότι όλα όσα μας συμβαίνουν έχουν το λόγο τους.


Εγώ το μόνο που κάνω είναι να προσεύχομαι στην Παναγία μας, να αποκαλυφθούν κάποια υπηρεσιακά στοιχεία, που μία συνάδελφος σκόπιμα αποκρύπτει προς όφελός της. Αναφέρει ανακριβή στοιχεία δικά μου και έξι ακόμα συναδέλφων μου, για να επωφεληθεί. Εκδικητική δεν είμαι, αλλά οφείλω τόσο εγώ όσο και οι συναδέλφισσές μου να προστατέψουμε τον εαυτό μας!!!! Δεν έχω τίποτα να φοβηθώ, διότι είμαι καθ' όλα νόμιμη και καθαρή. Αυτό όμως που μου κακοφαίνεται είναι ο τρόπος που η συγκεκριμένη "συνάδελφος" θέλει να πετύχει το σκοπό της, χρησιμοποιώντας τα ονόματά μας χωρίς καν να μας γνωρίζει προσωπικά... Σε άνθρωπο δεν έχω κάνει κακό και γι' αυτό έχει για μένα η υπόθεση αυτή ένα τόσο μεγάλο ψυχολογικό κόστος. Και αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με εκδίκηση, διότι αν ήμουν εκδικητική θα έπρεπε να της τραβήξω μία μήνυση για απόκρυψη στοιχείων και δήλωση ανακριβειών. Έχω ξαναγράψει για το θέμα αυτό στο ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ μας και ξαναλέω πως θα λάμψει όλη η αλήθεια... τίποτε άλλο. Τα αφήνω όλα στο Θεό, Εκείνος γνωρίζει και φροντίζει!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 19, 2015 1:58 pm

Νίκο μου, πραγματικά εύχομαι μέσα από την ψυχή μου, όλα τα προβλήματά σου να λυθούν και να βρεις ξανά τον παλιό καλό εαυτό σου. Όσα γράφεις για την ακηδία, τα έζησα και τα ζω πολλές φορές στο πετσί μου. Πρέπει όμως - και το λέω πρώτα σε μένα - να σηκωνόμαστε και να μη κάνουμε τη χάρη στον "έξω από εδώ". Πρέπει να τον πατήσουμε κάτω και να σταθούμε όρθιοι με το βλέμμα στραμμένο στον ουρανό!!! Θα τα καταφέρουμε Νίκο μου, αδελφέ μου!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 19, 2015 8:34 pm

Αφιερωμένο σε σένα Νίκο μου και σ' όλα τα αδέλφια του κόσμου που δοκιμάζονται...



Κύριος ποιμαίνει με καὶ οὐδέν με ὑστερήσει. 2 εἰς τόπον χλόης ἐκεῖ με κατεσκήνωσεν, ἐπὶ ὕδατος ἀναπαύσεως ἐξέθρεψέ με, 3 τὴν ψυχήν μου ἐπέστρεψεν. ὡδήγησέ με ἐπὶ τρίβους δικαιοσύνης ἕνεκεν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ. 4 ἐὰν γὰρ καὶ πορευθῶ ἐν μέσῳ σκιᾶς θανάτου, οὐ φοβηθήσομαι κακά, ὅτι σὺ μετ' ἐμοῦ εἶ· ἡ ῥάβδος σου καὶ ἡ βακτηρία σου, αὐταί με παρεκάλεσαν. 5 ἡτοίμασας ἐνώπιόν μου τράπεζαν ἐξ ἐναντίας τῶν θλιβόντων με· ἐλίπανας ἐν ἐλαίῳ τὴν κεφαλήν μου, καὶ τὸ ποτήριόν σου μεθύσκον με ὡσεὶ κράτιστον. 6 καὶ τὸ ἔλεός σου καταδιώξει με πάσας τὰς ἡμέρας τῆς ζωῆς μου, καὶ τὸ κατοικεῖν με ἐν οἴκῳ Κυρίου εἰς μακρότητα ἡμερῶν.


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Φεβ 19, 2015 9:19 pm

Ήθελα να βάλω την ακολουθία του αγίου Σιλουανού του Αθωνίτη παρακάτω στα αγαπημένα τροπάρια ή στις ακολουθίες αγίων, αλλά επειδή εμένα μου προκαλεί μεγάλη ψυχική αγαλλίαση το βάζω εδώ προς παρηγορία των δοκιμαζομένων αδελφών.
Συγχωρέστε με ...



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 19, 2015 10:37 pm

Καλά έκανες Πέτρο και σ' ευχαριστούμε! Άνοιξα άλλωστε το παρόν τόπικ για να ανοίγουμε τις καρδιές μας (όπως το λέει και ο τίτλος) και να γράφουμε αυτό που νιώθουμε! Πιστεύω πως θα συμφωνήσουν και τα υπόλοιπα αδέλφια μαζί μου! Και είναι πολύ ωραίο και ανθρώπινο, να παρηγορούμε ο ένας τον άλλο στο βαθμό που μπορούμε. Ένας καλός και παρηγορητικός λόγος είναι βάλσαμο στη ψυχή (σε μένα τουλάχιστον έτσι λειτουργεί!!!)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Φεβ 20, 2015 10:34 am

Κι εγώ ευχαριστώ πολύ !
Οι γέροντες λένε ότι οι δοκιμασίες είναι επίσκεψη του Θεού.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απελπιστούμε γιατί η απελπισία είναι δώρο που
προσφέρει δελεαστικά ο πονηρός στον δοκιμαζόμενο. Δεν πρέπει να το δεχθούμε.



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Κυρ Φεβ 22, 2015 4:02 pm

Πέτρος έγραψε:Κι εγώ ευχαριστώ πολύ !
Οι γέροντες λένε ότι οι δοκιμασίες είναι επίσκεψη του Θεού.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απελπιστούμε γιατί η απελπισία είναι δώρο που
προσφέρει δελεαστικά ο πονηρός στον δοκιμαζόμενο. Δεν πρέπει να το δεχθούμε.

Έτσι είναι!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Κυρ Φεβ 22, 2015 4:07 pm

Ξέρω πως όλοι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας πρεσβεύουν για μας και μας βοηθούν. Πολλές φορές όμως αναρωτιέμαι, αν ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Άγιο που τον προστατεύει και πως μπορούμε να ξέρουμε ποιός συγκεκριμένα είναι...


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Φεβ 22, 2015 4:16 pm

Ο άγιος του οποίου έχουμε την τιμή να φέρουμε το όνομά του είναι ο πρώτος που μας προστατεύει.
Υπάρχει και ο άγγελός μας που μας προστατεύει και που του μιλάμε κάθε μέρα με την τελευταία ευχή του αποδείπνου.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες

cron