Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 07, 2018 9:57 pm

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Νοέμ 08, 2018 8:02 am

Αναστάσιος έγραψε:Γιατί να μην υπάρχει στις σύγχρονες "δημοκρατίες" η δυνατότητα εξοστρακισμού για τους ανθέλληνες και τους αντίχριστους;


Όχι, καλέ μου Αναστάσιε, να μην υπάρχει. Ας εφαρμόζονται οι νόμοι του κράτους από τη μία, αντί να υπάρχει ατιμωρησία και διαφθορά, και από την άλλη ας προσέχουμε οι πολίτες πώς ψηφίζουμε.

Επίσης, και για αυτή την κουτσή δημοκρατία είμαι ευγνώμων. Ας τη βελτιώσουμε, στο χέρι μας είναι. Κοίτα γύρω γύρω σε άλλα καθεστώτα, και θα καταλάβεις πόσο τυχεροί είμαστε. Όχι ότι δεν έχουμε μεγάλα προβλήματα και δυσκολίες, αλλά και πάλι...

Δυστυχώς οι έννοιες διαστρεβλώνονται από την εξουσία. Σήμερα είναι ανθέλληνας ο άλλος, αύριο μπορεί να πουν ανθέλληνα εσένα και να σε εξοστρακίσουν. Η ιδεολογία δεν είναι έγκλημα για το κράτος, ούτε και πρέπει να είναι. Μόνο οι πράξεις που παραβαίνουν νόμους. Αν μιλάμε για ανθελληνικές πράξεις, σίγουρα κάτι υπάρχει στους νόμους για το θέμα της προδοσίας. Αλλά νομίζω ότι γενικά οι πολιτικοί μας τα έχουν βρει όσο και αν τσακώνονται για τα μάτια που λένε, μην περιμένεις πολλά από αυτούς.

¨Όσο για τους αντίχριστους που λες, μήπως είναι καλύτερα να γίνει ο διαχωρισμός για να πάει ο καθένας στη θέση του; Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το θέμα. Έχω μόνο απορίες.


Τί λέει η Αγία Γραφή για αυτό το θέμα; Σίγουρα κάτι θα λέει.


Στις άλλες Ορθόδοξες χώρες ποιο είναι το καθεστώς της Εκκλησίας; Από Ρωσία έως Τουρκία. Πώς λειτουργούν αυτές οι εκκλησίες;

Ποια είναι η σχέση της Ορθόδοξης εκκλησίας με την εξουσία, διαχρονικά και ιστορικά, και τί συμπεράσματα βγάζουμε;

Οι ενστάσεις έχουν ουσιαστικό πνευματικό περιεχόμενο ή επικεντρώνονται στο οικονομικό θέμα και μόνο; Ή τα προνόμια των δημοσίων υπαλλήλων;


Πώς θα αντιδράσει άραγε το ποίμνιο; Πώς θα αντιδράσουν και όσοι σκέφτονται να ακολουθήσουν την ιεροσύνη; Μήπως ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι;

Μήπως πρέπει να γίνει βαθιά εκτίμηση της κατάστασης, η οποία να συμπεριλαμβάνει και αυτοκριτική για τους πιστούς αλλά και για τον κλήρο;

Μήπως είναι μια ευκαιρία ανανέωσης, τελικά;


Έκανα τον συνήγορο του εξαποδό σήμερα :mrgreen:


Να συμπληρώσω ότι από τη μια ακούω προεκλογικές εξαγγελίες για 10.000 θέσεις οι οποίες πατάνε όχι μόνο στην ανεργία αλλά και στη δυσαρέσκεια που υπάρχει σε μια μερίδα του κόσμου ενάντια στον κλήρο, και από την άλλη άκουσα έναν ιερέα στην τηλεόραση να απειλεί ότι, θα δείτε που θα επηρεάσουμε τον κόσμο να μη σας ξαναψηφίσει. Όλο αυτό, και από τις δύο μεριές, ένοιωσα ότι με προσβάλλει και σαν πολίτη, και σαν μέλος της Εκκλησίας.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Νοέμ 08, 2018 9:29 am

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα λόγια και τις πράξεις του.
Οι πολιτικοί θα ήσαν καλύτεροι αν εμείς που τους ψηφίζουμε είμασταν καλύτεροι. Τι ίδιο ισχύει και για τους κληρικούς. Κοινωνία με καλούς κληρικούς δεν μπορεί να είναι σαν την δική μας που βουλιάζει συνεχώς και το αντίστροφο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 08, 2018 2:28 pm

aposal έγραψε:Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα λόγια και τις πράξεις του.
Οι πολιτικοί θα ήσαν καλύτεροι αν εμείς που τους ψηφίζουμε είμασταν καλύτεροι. Τι ίδιο ισχύει και για τους κληρικούς. Κοινωνία με καλούς κληρικούς δεν μπορεί να είναι σαν την δική μας που βουλιάζει συνεχώς και το αντίστροφο.

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 08, 2018 3:35 pm

heavenandearth έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:Γιατί να μην υπάρχει στις σύγχρονες "δημοκρατίες" η δυνατότητα εξοστρακισμού για τους ανθέλληνες και τους αντίχριστους;


Όχι, καλέ μου Αναστάσιε, να μην υπάρχει. Ας εφαρμόζονται οι νόμοι του κράτους από τη μία, αντί να υπάρχει ατιμωρησία και διαφθορά, και από την άλλη ας προσέχουμε οι πολίτες πώς ψηφίζουμε.

Επίσης, και για αυτή την κουτσή δημοκρατία είμαι ευγνώμων. Ας τη βελτιώσουμε, στο χέρι μας είναι. Κοίτα γύρω γύρω σε άλλα καθεστώτα, και θα καταλάβεις πόσο τυχεροί είμαστε. Όχι ότι δεν έχουμε μεγάλα προβλήματα και δυσκολίες, αλλά και πάλι...

Δυστυχώς οι έννοιες διαστρεβλώνονται από την εξουσία. Σήμερα είναι ανθέλληνας ο άλλος, αύριο μπορεί να πουν ανθέλληνα εσένα και να σε εξοστρακίσουν. Η ιδεολογία δεν είναι έγκλημα για το κράτος, ούτε και πρέπει να είναι. Μόνο οι πράξεις που παραβαίνουν νόμους. Αν μιλάμε για ανθελληνικές πράξεις, σίγουρα κάτι υπάρχει στους νόμους για το θέμα της προδοσίας. Αλλά νομίζω ότι γενικά οι πολιτικοί μας τα έχουν βρει όσο και αν τσακώνονται για τα μάτια που λένε, μην περιμένεις πολλά από αυτούς.

¨Όσο για τους αντίχριστους που λες, μήπως είναι καλύτερα να γίνει ο διαχωρισμός για να πάει ο καθένας στη θέση του; Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το θέμα. Έχω μόνο απορίες.


Τί λέει η Αγία Γραφή για αυτό το θέμα; Σίγουρα κάτι θα λέει.


Στις άλλες Ορθόδοξες χώρες ποιο είναι το καθεστώς της Εκκλησίας; Από Ρωσία έως Τουρκία. Πώς λειτουργούν αυτές οι εκκλησίες;

Ποια είναι η σχέση της Ορθόδοξης εκκλησίας με την εξουσία, διαχρονικά και ιστορικά, και τί συμπεράσματα βγάζουμε;

Οι ενστάσεις έχουν ουσιαστικό πνευματικό περιεχόμενο ή επικεντρώνονται στο οικονομικό θέμα και μόνο; Ή τα προνόμια των δημοσίων υπαλλήλων;


Πώς θα αντιδράσει άραγε το ποίμνιο; Πώς θα αντιδράσουν και όσοι σκέφτονται να ακολουθήσουν την ιεροσύνη; Μήπως ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι;

Μήπως πρέπει να γίνει βαθιά εκτίμηση της κατάστασης, η οποία να συμπεριλαμβάνει και αυτοκριτική για τους πιστούς αλλά και για τον κλήρο;

Μήπως είναι μια ευκαιρία ανανέωσης, τελικά;


Έκανα τον συνήγορο του εξαποδό σήμερα :mrgreen:


Να συμπληρώσω ότι από τη μια ακούω προεκλογικές εξαγγελίες για 10.000 θέσεις οι οποίες πατάνε όχι μόνο στην ανεργία αλλά και στη δυσαρέσκεια που υπάρχει σε μια μερίδα του κόσμου ενάντια στον κλήρο, και από την άλλη άκουσα έναν ιερέα στην τηλεόραση να απειλεί ότι, θα δείτε που θα επηρεάσουμε τον κόσμο να μη σας ξαναψηφίσει. Όλο αυτό, και από τις δύο μεριές, ένοιωσα ότι με προσβάλλει και σαν πολίτη, και σαν μέλος της Εκκλησίας.

Αγαπητή κυρία Νεκταρία, σέβομαι απολύτως την άποψή σας διότι τήν διατυπώνετε με άκρως κόσμιο τρόπο και κυρίως δίχως να προσβάλετε. Τέτοιου είδους απόψεις σέβομαι εγώ, απ' όπου κι αν προέρχονται. Θα συμφωνήσω στα περί ατιμωρησίας και διαφθοράς που διατυπώνετε στην πρώτη περίοδο του κειμένου σας. Αυτά είναι φαινόμενα που τα γνωρίζω λόγω της επαγγελματικής ιδιότητας της μητρός μου ως δικηγόρος. Ωστόσο άποψή μου αποτελεί το γεγονός ότι και η πολυνομία έχει οδηγήσει σε αυτή την αισχρή κατάσταση. Θεωρώ επίσης ότι τα πάντα ξεκινούν από την παιδεία και το σχολείο, το οποίο δυστυχώς αποτελεί και δείκτη της αυριανής κοινωνίας. Σε συνέλευση της τάξεως κατέθεσα ως επιχείρημα για ένα άκρως σημαντικό συμβάν την έλλειψη ωριμότητας, και έφερα ως παράδειγμα την εκλογή - στο μέλλον - ανθρώπων που θα μάς εκπροσωπούν ενώ θα προέρχονται από ανέτοιμα για να εκλέξουν άτομα. Εγώ δεν είμαι πάντως ευγνώμων για το έκτρωμα που ονομάζεται "δημοκρατία" ενώ θα έπρεπε κανονικά να αποτελεί συνώνυμο της αναρχίας και του χάους. Είμαι περήφανος για τον Ιερό Θεσμό της Δημοκρατίας, όπως αυτός διαμορφώθηκε από τους Αρχαίους προγόνους μας. Μακάρι να τήν βελτιώσουμε, στο χέρι μας είναι και το εύχομαι από καρδίας. Όσο για τις ανθελληνικές πράξεις εναντίον του κράτους, ξέρω από τη μητέρα μου ότι μπορούν να αντιμετωπιστούν με διαγραφή της ιθαγένειας. Από τους πολιτικούς πάντως, μιας και αναφερθήκατε σε αυτούς, δεν περιμένω τίποτα. Από τον λαό περιμένω. Και αυτό που περιμένω είναι Μετάνοια και ζωή Εν Χριστώ. Δεν αγνοώ βέβαια ότι αυτά δυστυχώς βρίσκονται μόνο σε ουτοπικά πλαίσια. Εάν όμως ζούσαμε έτσι κανένα κακό δεν θα συνέβαινε. Βέβαια, εγώ που τα περιμένω αυτά από τους άλλους είμαι έτσι; Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Αυτό που μπορώ να πω ότι προσπαθώ και είθε να το πετύχω. "Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" δεν έλεγε ο Μαχάτμα Γκάντι; Μακάρι να είμασταν όλοι έτσι. Αναφερόμενος τώρα στο ζήτημα του διαχωρισμού είμαι κάθετος ότι ΔΕΝ πρέπει να γίνει, για τόν πολύ απλό λόγο ότι είναι σαν να σταματάει κάποιος τις οποιεσδήποτε σχέσεις με τους γονείς του. Ας μην ξεχνάμε ότι χάρη στην Εκκλησία και στους φωτισμένους εκπροσώπους της (Αγίους, κληρικούς, μοναχούς κ.λπ) μιλάμε σήμερα ελληνικά και γνωρίζουμε για το παρελθόν μας. Εάν δεν υπήρχε η Εκκλησία τώρα πολύ απλά θα είμασταν τούρκικα υπολείμματα σε πλήρη κοινωνία με τον Ερντογάν. Μπορείτε αν θέλετε να με αμφισβητήσετε, αλλά θα αμφισβητήσετε μαζί και την ελληνική ιστορία. Λυπάμαι πολύ, αλλά έτσι είναι. Γι' αυτό λοιπόν και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για διαχωρισμό κράτους - Εκκλησίας και συνεπώς αθεοποίηση της Ελλάδας, θα έπρεπε να θεωρείται ποινικό αδίκημα. Μετά απ' όλα αυτά βέβαια θα μού έχει βγει και το όνομα του φασίστα, όπως έχει γίνει και στο σχολείο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως. Ας κοιτάξει ο καθένας τα δικά του και ας σταματήσει επιτέλους να βάζει ταμπέλες με το καλημέρα σας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 08, 2018 3:54 pm

Όσον αφορά την δυσαρέσκεια του κόσμου για τον κλήρο, οι "καλοί" ιερείς εκεί έξω είναι. Ψάξτε και βρείτε τους.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Νοέμ 08, 2018 5:42 pm

Ναι έχει

Ο ιερέας ο άλλος που πηγαίνω, συντηρεί μια οικογένεια με το μισθό του. Ο ίδιος έχει πρεσβυτέρα αλλά όχι παιδια
Το ξέρουμε όλοι πια

Δε λέω όνομα. Να τα λέμε κι αυτά


Εικόνα

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Νοέμ 09, 2018 4:53 pm

Ένας ιερέας έδινε συνέχεια λεφτά σε κάποιο καρκινοπαθή νέο.
Μια μέρα κάποιος λέει στον ιερέα αυτόν:
- Ο ταδε που του δινεις λεφτά δεν έχει καρκίνο.
-Δόξα τω Θεώ! Θεραπεύτηκε το παιδί! απαντά ο ιερέας.
Συνεχίζει ο άλλος:
-Δεν κατάλαβες πάτερ! Δεν είχε ποτέ καρκίνο. Απλώς σε έκλεβε!
-Δόξα τω Θεώ που δεν είχε ποτέ καρκίνο το παιδί!

Εγώ αυτή τη στάση βλέπω στους ιερείς μας!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:00 pm

Πολύ σωστά τα λες Πέτρο!
Κατηγορούν, τελικά, τους ιερείς αυτοί που δεν τους γνωρίζουν καθόλου!
Νομίζουν ότι τους γνωρίζουν!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:56 pm

Συμφωνώ και με τους δύο. Όλοι επικαλούνται τα "σκάνδαλα του κλήρου" για να δικαιολογήσουν την απιστία τους. Μα τι σχέση έχει ο Θεός με τους ιερείς; Εγώ αυτό ρωτώ. Οι ιερείς υπάρχουν για τους ανθρώπους. Ο Θεός δεν τους έχει ανάγκη. Το να είσαι ιερέας δηλαδή τι σημαίνει; Όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Οι ιερείς είναι άνθρωποι, άρα οι ιερείς κάνουν λάθη. Ποιο είναι το παράλογο; Τα άμφια δεν αποτελούν ασπίδα στην αμαρτία. Όπως λοιπόν υπάρχουν "καλοί" άνθρωποι και "κακοί" άνθρωποι, έτσι συμβαίνει και με τους ιερείς. Στο χέρι του καθενός είναι να βρει αυτό που ψάχνει. Όποιος ψάχνει βρίσκει άλλωστε. Ποτέ στη μέχρι τώρα ζωή μου δεν έχω κατανοήσει αυτή τη μανία των ανθρώπων να βλέπουν τα "κακά" και όχι τα "καλά".


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες