Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Μάιος 26, 2018 6:30 pm

Σήμερα έμαθα για τον νεομάρτυρα Ευγένιο Ροντιόνωφ τον Ρώσο, που μαρτύρησε 23/05/1996 (πριν 3 μέρες ήταν η ανάμνηση του μαρτυρίου του) ακούγοντας μία ομιλία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μόρφου! Μακάρι να μας αξιώνει ο Τριαδικός Θεός να έχουμε όλοι το μαρτυρικό του φρόνημα ανά πάσα στιγμή! Τις πρεσβείες του να έχουμε!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Μάιος 27, 2018 5:45 pm

Περιμένουμε τώρα απόφαση από τις Ιερές Συνόδους για το θέμα !


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Μάιος 27, 2018 11:36 pm

Σκέπτομαι οτι οι μουσουλμάνοι τηρούν τις γραφές τους κι αυτό σημαίνει ότι δεν τρώνε χοιρινό και το σεβόμαστε και δεν δίνεται στους κατά τόπους καταυλισμούς
Θα μπορούσαν να εξαιρεθούν οι Ορθόδοξοι εφόσον το γραφει η Διαθήκη περί αριθμού συγκεκριμένου κι ο οποίος βρίσκεται στο κώδικα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μάιος 30, 2018 12:43 pm

Η τάση που ακολουθείται στην Ελλάδα είναι να σεβόμαστε τις διατροφικές ιδιαιτερότητες των αλλόθρησκων, αλλά να χλευάζουμε τη νηστεία των ορθοδόξων.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Μάιος 30, 2018 12:52 pm

Μετάφραση = διάβολος.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 4:40 pm

Είναι ενοχλητικό όσοι κατακρίνουν συνέχεια τον Πατριάρχη, αιρετικό τον ανεβάζουν, αιρετικό τον κατεβάζουν σε όποια ευκαιρία τους δωθεί. Όλοι νομίζουν ότι έχουν φτάσει σε μέτρα αγιότητας και κρίνουν τους Αρχιερείς(και τους Ιερείς και τους διακόνους και τους μοναχούς και όλους) και το βαφτίζουν ότι πρέπει να διορθώνουν την Εκκλησία ως πιστοί κάθε τρεις και λίγο. Μήπως να αρχίσουν να τελούν και μυστήρια; Έλεος. Αν μη τι άλλο η θέση του είναι πολύ δύσκολη και μεγάλη η ευθύνη που του ανατέθηκε από τον Κύριο. Πρέπει να τον κοπανάμε και εμείς από πάνω κάθε τρεις και λίγο;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 7:17 pm

Κοίτα Κωνσταντίνε υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην υγιή άποψη και στην νοσηρή ιεροκατάκριση.Ο Χριστός αγκαλιάζει τον αμαρτωλό αλλά όχι την αμαρτία. Αν αρχίσουμε λοιπόν και ονοματίζουμε τον Πατριάρχη κάθε άλλο παρά τον αγκαλιάζουμε. Εγώ θα έλεγα τον πετροβολούμε. Επίσης αν ο πατέρας μας κατά την γνώμη μας έκανε κάτι λάθος θα σπεύδαμε να τον καλύψουμε και να κοιτάξουμε τα καλά που έχει κάνει σκεπάζοντας τον έτσι και προστατεύοντας τον ή θα τρέχαμε να τον εκθέσουμε; Και εγώ κατά του Οικουμενισμού είμαι φυσικά αλλά ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Γιαυτό οποίος κατακρίνει στα μάτια του Θεού είναι χειρότερος από αυτό που σφαλει και κατάκρίνεται.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιουν 06, 2018 7:19 pm

Αδελφέ Κωνσταντίνε,

Καταρχάς η κριτική των Ιεραρχών της Εκκλησίας μας παραβιάζει τον σχετικό κανονισμό του παρόντος φόρουμ! Εκτός αυτού, παραβιάζει και τον Νόμο του ίδιου του Θεού, ήτοι "Μην κρίνεις ίνα μη κριθείς". Δυστυχώς όμως, όλοι μας (κι εγώ φυσικά) καθημερινά παραβαίνουμε τον Νόμο αυτό, χωρίς πολλές φορές να το καταλαβαίνουμε. Εννοείται ότι έχεις το δικαίωμα της άποψής σου, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Πως ξέρουμε όμως ότι ο ίδιος ο Κύριος δεν δοκιμάζει εμάς με την ανάθεση της συγκεκριμένης θέσης σε αυτό τον άνθρωπο και με την μη αποτροπή των κατακριτέων για πολλούς πράξεών του; Μην ξεχνάμε ότι ο Κύριος ως Παντοδύναμος μπορεί να αποτρέψει το οτιδήποτε! Για ό,τι, λοιπόν, συμβαίνει, ο Κύριος ξέρει το γιατί! Η προσωπική μου άποψη είναι ο καθένας να ασχοληθεί με τα δικά του πνευματικά προβλήματα, και ας αφήσουμε τον ίδιο τον Χριστό να "καθαρίσει" (θα λέγαμε λαϊκά) για τα θέματα που αφορούν την Εκκλησία Του!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 7:43 pm

Αναστάσιος έγραψε:...Δυστυχώς όμως, όλοι μας (κι εγώ φυσικά) καθημερινά παραβαίνουμε τον Νόμο αυτό, χωρίς πολλές φορές να το καταλαβαίνουμε....Η προσωπική μου άποψη είναι ο καθένας να ασχοληθεί με τα δικά του πνευματικά προβλήματα, και ας αφήσουμε τον ίδιο τον Χριστό να "καθαρίσει" (θα λέγαμε λαϊκά) για τα θέματα που αφορούν την Εκκλησία Του!

Το πρώτο ισχύει και για μένα φυσικά κατα κόρον. Όσο για το δεύτερο θα πω το εξής:

Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε·
ἐν ᾧ γὰρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, καὶ ἐν ᾧ μέτρῳ μετρεῖτε μετρηθήσεται ὑμῖν.
τί δὲ βλέπεις τὸ κάρφος τὸ ἐν τῷ ὀφθαλμῷ τοῦ ἀδελφοῦ σου, τὴν δὲ ἐν τῷ σῷ ὀφθαλμῷ δοκὸν οὐ κατανοεῖς; ἢ πῶς ἐρεῖς τῷ ἀδελφῷ σου, ἄφες ἐκβάλω τὸ κάρφος ἀπὸ τοῦ ὀφθαλμοῦ σου, καὶ ἰδοὺ ἡ δοκὸς ἐν τῷ ὀφθαλμῷ σου;
ὑποκριτά, ἔκβαλε πρῶτον τὴν δοκὸν ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ σου, καὶ τότε διαβλέψεις ἐκβαλεῖν τὸ κάρφος ἐκ τοῦ ὀφθαλμοῦ τοῦ ἀδελφοῦ σου. (Ματθ. 7,1-7,5)

Μετάφραση:
Μη κατακρίνετε και μη καταδικάζετε τον πλησίον σας, δια να μη κατακριθήτε και σεις από τον Θεόν.
Διότι με την σκληράν και αυστηράν κρίσιν, που κατακρίνετε, θα κατακριθήτε και με το ίδιον μέτρον, που κρίνετε τας πράξεις του πλησίον, θα μετρηθή από τον Θεόν και θα κριθή και η ιδική σας ζωή και συμπεριφορά.
Διατί δε βλέπεις το μικρόν αχυράκι, που υπάρχει στο μάτι αδελφού σου, και δεν αισθάνεσαι το δοκάρι που είναι στο ιδικόν σου μάτι; (Διατί επικρίνστο ελαφρόν σφάλμα του αδελφού σου και δεν συναισθάνεσαι το βαρύτατον ιδικόν σου παράπτωμα;)
Και με τι δικαίωμα θα πης στον αδελφό σου, άφησέ με να βγάλω το αχυράκι από το μάτι σου (να διορθώσω δηλαδή εγώ, σαν καλύτερος τάχα, το δικό σου σφάλμα), καθ' ον χρόνο υπάρχει στο μάτι σου δοκάρι ολόκληρο (δηλαδή βαρύνεσαι συ από μεγάλα αμαρτήματα);
Υποκριτά, βγάλε πρώτα το δοκάρι από το μάτι σου και τότε θα ίδης καθαρά, ώστε να βγάλης με προσοχήν και αγάπην το αχυράκι από το μάτι του αδελφού σου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιουν 06, 2018 7:46 pm

Ακριβώς Μάνο, είπα κάτι διαφορετικό;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες

cron