Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 21, 2018 2:08 pm

aposal έγραψε:Μην είσαι τόσο επιθετικός με τους άλλους. Μην την χαρακτηρίζεις αντίχριστη. Είναι μια αδελφή μας που έχασε το δρόμο για το σπίτι. Αν της μιλάμε με οργή παίζουμε το παιχνίδι του πονηρού γιατί έτσι δεν θα επιστρέψει ποτέ.

Εμένα προσωπικά δε νομίζω να με γνωρίσει η συγκεκριμένη ποτέ. Ωστόσο κρατώ αυτό που λέτε ότι εάν μιλάμε με οργή στους απίστους δεν θα βρουν ποτέ τον δρόμο για το σπίτι της Ορθοδοξίας μας. Το έχω διαπιστώσει εξ ιδίας πείρας, όταν συζητούσα με έναν άθεο συμμαθητή μου για την πίστη μας. Στο τέλος της συζήτησης τού ευχήθηκα να νιώσει στη ζωή του την ζεστή αγκαλιά του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και της Υπεραγίας Θεοτόκου. Αυτός μού ευχήθηκε "μακάρι να ανακαλύψεις μια φορά όλη την αλήθεια". Τού απάντησα "σε ευχαριστώ πολύ για την όμορφη ευχή σου και μακάρι όντως να ανακαλύψω όλη την αλήθεια. Είμαι μόνο 16 ετών, πως είναι δυνατόν να ξέρω ολόκληρη την Αλήθεια του Κυρίου μου σε τόσο μικρή ηλικία; Είναι αμφίβολο ότι γνωρίζω έστω το 1/4 αυτής. " Η συζήτηση σταμάτησε εκεί κι αυτός έφυγε χωρίς να πει κουβέντα. Σε κάθε λοιπόν άπιστο εύχομαι καλή φώτιση, προσπαθώντας πάντα να διατηρήσω την υπομονή μου (που εύκολα χάνεται δυστυχώς) όταν προσβάλλεται η πίστη μου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 21, 2018 2:09 pm

Νίκος έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:Αυτό ήταν πλάκα;


Όχι δυστυχώς. Είναι η ζοφερή πραγματικότητα. Διάβασε το link.

Το διάβασα. Αίσχος.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Νοέμ 21, 2018 7:18 pm

Αναστάσιος έγραψε:...Αυτός μού ευχήθηκε "μακάρι να ανακαλύψεις μια φορά όλη την αλήθεια"....

!!! Χωρίς να το καταλάβει σου ευχήθηκε να γνωρίσεις τον Χριστό!
Μάλλον δεν είναι άθεο το παιδί!



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 21, 2018 7:21 pm

Δηλώνει άθεος, όμως μετά από τη συζήτηση που είχαμε λέει ότι σέβεται την Χριστιανική πίστη. Πάντως κι εγώ δεν τού απάντησα με συνηθισμένο τρόπο έτσι; Γι' αυτό μάλλον δεν είπε τίποτα τότε φεύγοντας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Ανδρεας

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Κυρ Νοέμ 25, 2018 12:40 pm

Αναστάσιος έγραψε:Αυτή τη στιγμή ο Μακαριότατος Ιερώνυμος και ο Τσίπρας προβαίνουν σε κοινές δηλώσεις στα κανάλια για το θέμα της συνταγματικής αναθεώρησης. Ό,τι και να γίνει, η ουσία είναι μια : ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ!!!

Για την συμφωνία δεν κατάλαβα τίποτα σχεδόν.Σταματάει την μισθοδοσία του κληρου;Γιατί ιστορικά το κράτος έχει βάλει χέρι στην περιουσία της εκκλησίας ουκ ολίγες φορές το 1922 με την Μικρασιατική καταστροφή που η ίδια η εκκλησία έδωσε εκτάσεις της και χρήματα για να βοηθήσει τους πρόσφυγες,το 1951 το κράτος δήμευσε ένα κομμάτι της εκκλησιαστικής περιουσίας,το 1952 υπογράφηκε μια σύμβαση μεταξύ κράτους και εκκλησίας και πήρε κι άλλη περιουσία το κράτος από την εκκλησία,το 1987 με τον Τρίτση υπουργό του ΠΑΣΟΚ το κράτος πήρε κι άλλα από την εκκλησία κτλ.Συνεπώς το κράτος έχει δεσμευτεί μέσω συμφωνιών(του 1945 και του 1952) να αναλάβει την μισθοδοσία των ιερέων ως αντάλλαγμα που δήμευσε εκκλησιαστική περιουσία.Εκτός αυτού να πούμε εδώ ότι πριν την μισθοδοσία των Ορθοδόξων ιερέων(που άρχισε το 1945) το κράτος είχε αρχίσει την μισθοδοσία των μουφτήδων και ιμάμηδων Θράκης(από την συνθήκη της Λωζάννης το 1923) η οποία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.Το να κοπεί η μισθοδοσία τω ορθδόξων κληρικών όταν την ίδια στιγμή συνεχίζεται η μισθοδοσία των μουφτήδων της Θράκης και των εβραίων ραβίνων είναι από μόνο του απαράδεκτο και σαφής διάκριση σε βάρος της επικρατούσας θρησκείας για να μην μιλήσουμε για παραβίαση συμφωνίας από την μεριά του κράτους.Αν το ελληνικό κράτος λοιπόν σταματήσει την μισθοδοσία των Ορθοδόξων κληρικών τότε η εκκλησία θα πρέπει να προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας και ακόμα και στο Ευρωπαικό Δικαστήριο αν χρειαστεί όπου είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα κερδίσει η εκκλησία.Θυμίζω ότι το Οικουμενικό Πατριαρχείο πριν χρόνια είχε προσφύγει στο Ευρωπαικό δικαστηριο όταν η Τουρκία επιχείρησε κατά παράβσης συμφωνίας να βάλει στο χέρι την περιουσία του και η Τουρκία είχε καταδικαστεί.Στην περίπτωση της εκκλησίας της Ελλάδας η συνέχιση της μισθοδοσίας των μουφτήδων της Θράκης και των ραβίνων καθώς και η συμφωνία που είχε με το κράτος με την εκκλησία με την οποία δήμευσε μεγάλο μέρος της περιουσίας της αποτελούν πολύ ισχυρά της όπλα αν φτάσει στα δικαστήρια η υπόθεση.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Νοέμ 25, 2018 1:46 pm

Συμφωνώ 1000% μαζί σου Ανδρέα. Χρειαζόμαστε όλα αυτά που μάς παρέθεσες για να γνωρίζουν ορισμένοι που κατηγορούν την Εκκλησία για αμύθητη περιουσία ενώ η αλήθεια πάει κόντρα σε αυτή την "άποψη" (αφού δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά και λογικά επιχειρήματα που να τεκμηριώνουν τον ισχυρισμό αυτό). Θα πω κάτι που έχω πει πολλές φορές. Η Εκκλησία έχει επωμισθεί αυτά που ένας κανονικό κράτος θα παρείχε στους πολίτες (φιλοξενία αστέγων, συσσίτια, κλινικές, ιδρύματα για παιδιά και την οικογένεια και άλλα πολλά). Και πέραν όλων αυτών που εσύ κι εγώ είπαμε, οφείλουμε στην Εκκλησία ή όχι αυτό στο οποίο ζούμε (που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν κράτος); Σίγουρα ναι. Και κάτι ακόμα, οτιδήποτε γνωρίζουμε για το παρελθόν μας σε αυτή το χρωστάμε, και άσε τους "νεοεθνικούς" - δωδεκαθεϊστές και απίστους που το παίζουν Έλληνες - να λένε ό,τι θέλουν. Η αλήθεια θα λάμψει και πάλι Ανδρέα, μα τότε για κάποιους θα είναι αργά. Ας το έχουμε υπόψη μας αυτό. Σε ευχαριστούμε για τις ιστορικές σου γνώσεις, τις οποίες ολοένα και περισσότερο αποκτάς λόγω των σπουδών σου. Θεωρώ ότι είναι χρήσιμες για το forum μας αλλά και γενικότερα.

ΥΓ: Στην Ελλάδα δεν έχουμε επικρατούσα θρησκεία, αλλά επίσημη. Είμαστε το μόνο "Ευρωπαϊκό κράτος" που έχουμε επίσημη θρησκεία. Ή μάλλον ούτε κι απ' αυτό έχουμε. "Επίσημη Αποκάλυψη" είναι το σωστό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Ανδρεας

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Κυρ Νοέμ 25, 2018 2:57 pm

Αυτά είναι ιστορικές γνώσεις που πολλοί ξεχνούν σκόπιμα ή δεν μαθαίνουν καθόλου.Δυστυχώς δεν διδάσκονται στο σχολείο.Χρειάστηκε να πάω στο Πανεπιστήμιο(αρχικά στην Θεολογία και τώρα στο Ιστορίας και Εθνολογίας) για να τα διδαχτώ.Εγώ ευτυχώς ή δυστυχώς Αναστάσιε λόγω του ότι κατάγομαι από επαρχιακή κωμόπολη σε περιοχή που είναι ακρίτικη δεν έτυχε να συναντήσω ποτέ μου κάποιον άθεο όσοι συνάντησα ήταν χριστιανοί ή μουσουλμάνοι(είχα και έχω ακόμα αρκετούς μουσουλμάνους γνωστους,συμμαθητές,συμφοιτητές κτλ που πάντα σεβόταν την πίστη μου και εμένα όπως τους σεβόμουνα κι εγώ σαν χριστιανός που είμαι και δεν είχαμε προβλήματα).Στο Πανεπιστήμιο δεν έτυχε επίσης να συναντήσω άθεο και δεν το επιδίωξα άλλωστε.Εσύ ζεις στην Αθήνα όπου τα πράγματα είναι πιο αρνητικά σε θέματα κοινωνικά,πίστης,ηθικής κτλ.Αν ποτέ μου συναντούσα πάντως κάποιον άθεο θα του έφερνα μόνο ένα επιχείρημα.Το προορατικό χάρισμα.Υπάρχουν γέροντες και πνευματικοί που πριν καν ανοίξει το στόμα του να μιλήσει ο συνομιλητής τους γνωρίζουν από 'έξω και ανακατωτά προσωπικές πληροφορίες γι αυτόν,ξέρουν το όνομα του,τι έκανε στην ζωή του και όχι μόνο γι αυτόν αλλά ξέρουν επίσης(χωρίς να μιλήσει) τα ονόματα των φίλων και συγγενών του και του κοινωνικού του περίγυρου,τι χαρακτήρα έχει ο καθένας τους και άλλες προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς(και όλα αυτά χωρίς καν να είναι παρόντες αυτοί).Ένα τέτοιο επιχείρημα διάβασα ότι έφερε σε έναν άθεο ένα μέλος μας σε Αγγλόφωνο Ορθόδοξο φόρουμ που συμμετέχω και ο άθεος τα έχασε και ζήτησε να μιλήσει με τον γέροντα που είχε το προορατικό χάρισμα και το όνομα του οποίου του είχε πει αυτό το μέλος.



Ανδρεας

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Ανδρεας » Κυρ Νοέμ 25, 2018 5:07 pm

Όσον αφορά την σημερινή κυβέρνηση δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να καταλάβει κανένας γιατί δεν συμπαθούν και πολεμούν την Ορθοδοξία και εκκλησία. Η κυβέρνηση έχει δείξει κατ επανάληψιν ότι δεν την ενδιαφέρει καμία εθνική ή παραδοσιακή αξία του ελληνικού έθνους. Το έδειξε με την στάση στελεχών της στο θέμα της ιστορίας, στην άρνηση της γενοκτονίας των Ποντίων, στο θέμα της Μακεδονίας, στο θέμα της Βορείας Ηπείρου,στο θέμα των θρησκευτικών όταν αρνήθηκε στους Ορθόδοξους το δικαίωμα να διδαχτούν την Ορθόδοξη πίστη μέσα από Ορθόδοξα θρησκευτικά κάτι που δεν αρνήθηκε στους μουσουλμάνους της Θράκης,στους Εβραίους και στους Καθολικούς των Κυκλάδων.Η Ορθοδοξία και η εκκλησία της Ελλάδας είναι κομμάτια αναπόσπαστα του έθνους αυτού και της παράδοσης του και της ιστορίας του φυσικά και της πνευματικότητας του(μόνο τον περασμένο αιώνα είχαμε ένα σωρό αγίους και γέροντες στην Ελλάδα που άφησαν το στίγμα τους στην Ορθοδοξία και σε αυτόν τον κόσμο).Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να κάνει την κυβέρνηση να βλέπει την Ορθοδοξία με μισό μάτι.Ο ΣΥΡΙΖΑ ευνοεί τους πάντες εκτός από τις ελληνικές εθνικές θέσεις και όλες τις θρησκείες εκτός της Ορθοδοξίας.Όμως η Ορθοδοξία υπάρχει χιλιάδες χρόνια και έχει αντέξει πολύ χειρότερα δεν μπορεί να νικηθεί από κανέναν όσο ισχυρός και να είναι.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Νοέμ 25, 2018 10:24 pm

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Δυστυχώς στην Αθήνα (αν και η Νέα Μάκρη στην οποία μένω είναι λίγο πιο έξω) σηκώνεις μια πέτρα κι από κάτω βρίσκεις έναν άθεο. Φαντάσου. Γι' αυτό και μού αρέσει να γνωρίζω άτομα από την επαρχία, γιατί έχουν εθνική συνείδηση και πίστη. Δυστυχώς βέβαια και η επαρχία έχει "χτυπηθεί" στις μέρες μας. Αλήθεια, για να λες για μουσουλμάνους πάει να πει ότι μένεις στην Κομοτηνή ή στην Αλεξανδρούπολη; Έχω ακούσει διάφορα περί των σχέσεων χριστιανών και μουσουλμάνων. Εγώ πάντως θεωρώ για τον διαχωρισμό Εκκλησίας - κράτους ότι είναι το ίδιο πράγμα με το να απαρνηθεί κανείς τους γονείς του. Η Εκκλησία μάς κρατάει ακόμη και δεν έχουμε καταρρεύσει ολοκληρωτικά. Χάρη σ' αυτήν γνωρίζουμε για το παρελθόν μας και ας το αρνούνται κάποιοι που παριστάνουν τους Έλληνες. Τα έχω ήδη πει, πάλι θα τα λέμε; Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι υπάρχουν νέοι άνθρωποι (έστω και λίγοι) με εθνική συνείδηση και πίστη στον Έναν και Μοναδικό, Αληθινό Τριαδικό Θεό. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από τη σημερινή νεολαία.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 26, 2018 8:37 am

Οι Χριστιανοί στην Ελλάδα, σύμφωνα με πρόσφατη δημοσκόπηση, είναι πάνω από 90%, ενώ πάνω από τα 3/4 των Ελλήνων δηλώνουν, ότι η πίστη τους είναι συνυφασμένη με την εθνική τους συνείδηση. Δεν κινδυνεύουμε από τους άθεους, από τους χλιαρούς Χριστιανούς κινδυνεύουμε, που θεωρούν την πίστη μας "παράδοση¨ και "εθνική ταυτότητα", αλλά δεν τη ζουν. Είναι πολύ δύσκολο να προσδιορίσεις, πόσοι Χριστιανοί αγωνίζονται πνευματικά, όμως πιστεύω, ότι ίσως είναι περισσότεροι από άλλες πρόσφατες εποχές (προ κρίσης για παράδειγμα).

Η στήριξη της πίστης μας και της Εκκλησίας ξεκινά από τον εαυτό μας. Αν εμείς ακολουθούμε μια συνεπή πνευματική ζωή, τότε γινόμαστε φως για τους γύρω μας, που τους προσελκύει στο Χριστό. Ο διάβολος κάνει τη δουλειά του, χρησιμοποιώντας ότι μπορεί. Ας κάνουμε και μεις αυτό που μας αναλογεί, για να μπορούμε να δηλώνουμε ευθαρσώς Χριστιανοί, χωρίς να ντρεπόμαστε για τον εαυτό μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες