Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Φεβ 02, 2019 3:36 pm

Νίκος έγραψε:Ο συγκεκριμένος Μητροπολίτης είχε εκφραστεί απαξιωτικά κατά του μακαριστού Σισανίου και Σιατίστης Παύλου, επειδή τόλμησε να τα βάλει με τη Χρυσή Αυγή. Μακάρι να παραιτηθεί, να γλυτώσει η Εκκλησία από μια κραυγαλέα παραφωνία.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπέρ των όσων έχει πει. Είμαι όμως κατά της μεροληψίας των πουλημένων δικαστών. Τελικά η μόνη δικαιοσύνη που είναι τυφλή, είναι του Χριστού.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Φεβ 02, 2019 3:38 pm

Viral βλέπω αρχίζει και γίνεται το θέμα. Ελπίζω αύριο να μην έρθει επίσκεψη κανένας δικαστικός επιμελητής. :mrgreen:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 02, 2019 5:14 pm

Νίκος έγραψε:Ο Γέροντας Εφραίμ ο Βατοπαιδινός νοσηλεύεται σε νοσοκομείο στην Ουκρανία (είχε πάει με εντολή του Πατριάρχη), επειδή υπέστη έμφραγμα. Εύχομαι ο Θεός να τον αφήσει για μερικά χρόνια ακόμη μαζί μας και να μη μας τον στερήσει.


Αμήν! Αν είναι για το συμφέρον της ψυχής του Γέροντα και των ψυχών ημών! Πάντως ο Γέροντας είναι ένα από τα πολλά φώτα που υπάρχουν στον ευλογημένο, απο την Υπεραγία Θεοτόκο, Άθωνα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Φεβ 06, 2019 10:28 pm

«Δηλητηριώδες μήνυμα» από Ουάσιγκτον σε Άγκυρα: Το State department διαιρεί την Τουρκία στα δύο!

pronews

Εικόνα

Με ένα χάρτη που ανασύρει παλαιότερα σχέδια των ΗΠΑ για διχοτόμηση της Τουρκίας σε ένα δυτικό και ένα ανατολικό κράτος το αμερικανικό state department φαίνεται πως έχει εξοργίσει την Άγκυρα.

Στον επίσημο λογαριασμό στο twitter του Αμερικανού υπουργού Εξωτερικών Μαικ Πομπέο δημοσιεύεται χάρτης όπου απεικονίζονται οι χώρες που υποστηρίζουν και έχουν αναγνωρίσει τον Χουάν Γκουαϊδό ως τον νόμιμο προσωρινό πρόεδρο της Βενεζουέλας.

Σε αυτές όπως φαίνεται αναγράφονται όλες οι χώρες (μεταξύ αυτών και η «Μακεδονία» βέβαια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα), και σκιαγραφούνται με το μπλε χρώμα.


Κάποιοι παρατηρητικοί όμως πρόσεξαν ότι η Τουρκία παρουσιάζεται κάπως διαφορετική, με ευδιάκριτα σύνορα τα οποία την διαιρούν σε δύο χώρες: Μια δυτική και μια ανατολική, ενώ η δυτική Θράκη φαίνεται ως ένα ξεχωριστό κράτος!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 07, 2019 2:43 pm

Lacta τέλος! Ὁμοφυλοφιλικὴ προπαγάνδα σὲ διαφήμιση!
6 Φεβρουαρίου 2019

Εικόνα

Γιὰ πολλοστὴ φορὰ βλέπουμε μεγάλες πολυεθνικὲς νὰ προωθοῦν μὲ ἐπιθετικὸ μάρκετινγκ μηνύματα εἰς βάρος τοῦ θεσμοῦ τῆς οἰκογένειας! Αὐτὴ τὴν φορὰ πρωταγωνιστεῖ ἡ πασίγνωστη ἐταιρία σοκολατῶν Lacta ἡ ὁποία θέλοντας νὰ στείλει μήνυμα κατὰ τοῦ «ρατσισμοῦ» καὶ τῆς «ὁμοφοβίας» δημιούργησε ἀφίσες καὶ βίντεο μὲ ὁμόφυλα ζευγάρια… Ἐμεῖς κάνουμε ἔκκληση πρὸς κάθε κατεύθυνση: Μαζικό ἐμπάργκο στὴν Lacta! Γιατί μόνο ἐκεῖ πονᾶνε: στὸ κέρδος!...

Πηγή: Ρωμαίικο Οδοιπορικό


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 07, 2019 2:43 pm

ΑΙΣΧΟΣ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 07, 2019 3:33 pm

Ο Κύριος να τους χαρίσει μετάνοια! Ας ελπίσουμε να το κάνουν εν αγνοία τους! Αλλά προπάντων σε εμάς! Και για του λόγου το αληθές η ΙΟΝ είναι καλύτερη :mrgreen:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 07, 2019 10:07 pm

Αμήν. Είθε να μετανοήσουν.

ΥΓ: Όντως! :mrgreen:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 07, 2019 10:37 pm

Η διαφήμιση τόσο βαριάς αμαρτίας είναι δαιμονική.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Φεβ 08, 2019 1:49 pm

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 42 και 0 επισκέπτες