Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Αύγ 22, 2020 8:20 am

Νικόλαε, η διαφορά ηλικίας μας με κάνει εμένα να μιλάω για πράγματα που έζησα κι εσένα για πράγματα που άκουσες ή διάβασες.

Στα νιάτα μου ήμουν στην Αριστερά. Άλλωστε ποιος φοιτητής δεν ήταν τις δεκαετίες '60 και '70. Ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Επειδή ήμουν αριστερός και Χριστιανός οι περισσότεροι με κοίταζαν περίεργα. Έλεγαν ότι αυτά τα δυο δε συμβιβάζονται. Και πράγματι θεωρητικά ο μαρξισμός είναι κοσμοθεωρία αντίθετη με το Χριστιανισμό.

Ύστερα εκείνοι οι αριστεροί, "η γενιά του Πολυτεχνείου", έφεραν τη χώρα στο χείλος της οικονομικής καταστροφής, γιατί δεν είχαν το Θεό τους. Επίσης διέσυραν την εικόνα της αριστεράς των "αρχών" και των "ιδεών" και τη μετέτρεψαν σε μαγαζάκι. Ο Τσίπρας μια απλή απομίμηση είναι.

Ακόμα και τώρα οι παλιοί αριστεροί, που ψηφίζουν ακόμη το "ένα ειν' το κόμμα" άθεοι είναι και πάνε στην Εκκλησία μόνο σε κοινωνικές εκδηλώσεις.

Η Νέα Σμύρνη έβγαζε αριστερό δήμαρχο από τη δεκαετία του '80. Έχει ένα ποσοστό αριστερών πάνω από 30%. Μόνο η Καισαριανή και η Νίκαια είναι πιο αριστερά. Κάποιοι στην επαρχία ήταν αλλιώς. Στην Κοζάνη όμως είναι όπως και στην Αθήνα.

Τέλος, πολλά είπαμε γι αυτούς. Δεν αξίζει τον κόπο. Μόνο αρνητική ήταν η συνεισφορά τους στη χώρα. Το πρόβλημα όμως της Ορθοδοξίας, δεν βρίσκεται στους αριστερούς, αλλά στην επιφανειακή πίστη "των πολλών", που στα δύσκολα την παίρνει ο αέρας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Αύγ 22, 2020 12:38 pm

Κατανοώ την εμπειρία σου την προσωπική Νίκο την οποία δεν έχω εγώ και την αποδέχομαι.Όσο για εμένα δεν έχω παρά την εξιστόρηση μεγαλύτερων σε ηλικία γνωστών και συγγενών μου που έζησαν πριν εμένα και την έρευνα μου σε βιβλία,αρχεία της περιόδου.Όσο για το γιατί η πίστη των πολλών στην Ελλάδα έγινε τόσο ελαφριά που στην πρώτη θύελα την παίρνει ο άνεμος αυτό είναι φαινόμενο των τελευταίων δεκαετιών στην πατρίδα μας.Δεν διανοούνταν κάτι τέτοιο πιο πριν.Η ηθική παρακμή της χώρας μας πρέπει να ανζητηθεί στη σημερινή γενιά των μεσηλίκων.Να θυμίσω ότι την περίοδο 1974-1982 γινόταν έντονα στην Ελλάδα η συζήτηση για την καθιέρωση του πολιτικού γάμου.Μία απο αυτές(την οποία αναφέρω διότι βρήκα σε παλιό εξώφυλο εφημερίδας της εποχής σε βιβλιοθήκη) έγινε την εποχή εκείνη (1980) από την "ΕΥΡΩΔΗΜ" και δείχνει ότι: Οι νέοι ηλικίας γάμου(18-25) προτιμούσαν κατά μέσο όρο το θρησκευτικό γάμο με ποσοστό 36,5%, τον πολιτικό γάμο με ποσοστό 39,5% και τις ελεύθερες συμβιώσεις με ποσοστό 24%.Άρα στην νεολαία της περιόδου υπήρχε ήδη κυρίαρχη η τάση απαξίωσης του θρησκευτικού γάμου(απο 63,5%) και κατ επέκτασιν της παραδοσιακής οικογένειας.Παρόμοια ποσοστά υπάρχουν και σε άλλες έρευνες των αρχών της δεκαετίας του 80.Ρόλο σε αυτό το κλίμα έπαιξαν οι ελευθεριακές σχέσεις και ιδέες που διαδόθηκαν με την λεγόμενη σεξουαλική επανάσταση και επηρέασαν τότε τη σημερινή γενιά των μεσηλίκων η οποία είναι και υπεύθυνη για την πνευματική παρακμή της Ελλάδας.



NikolaosArvanitidis

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Αύγ 22, 2020 12:47 pm

aposal έγραψε:Κλωτσάει το καρφί ο Ερντογάν.

Συμφωνώ.Δημοσκοπικά ο Ερντογάν βρίσκεται σε δύσκολη θέση λόγω οικονομίας(με τον Εκρέμ ιμάμογλου να προηγείται του Ερντογάν δημοσκοπικά με διαφορά πάνω απο 5 μονάδες) και προσπαθεί να αλλάξει θέμα συζήτησης.Η Τουρκία ακολούθησε διαφορετική πορεία απο την Ελλάδα.Ο Κεμαλισμός που επικράτησε μετά την ίδρυση της Τουρκίας παραγκώνισε την θρησκεία και μετέτρεψε τα σπουδαιότερα τζαμιά της χώρας σε μουσεία και στάβλους.Το Ισλάμ όμως διατηρήθηκε ισχυρό στις λαικές μάζες και απο τη δεκαετία του 80 έκανε δυναμικό comback σταδιακά με την άνοδο της φιλοοθωμανικής δεξιάς και εκείνη την περίοδο η τουρκική κοινωνία άρχισε να γίνεται περισσότερο θρησκευόμενη(στην Ελλάδα μετά τον μικρασιατικό πόλεμο η ορθοδοξία κατέλαβε περίοπτη θέση στο ελληνικό κράτος(όπως είχε και πριν) και διατηρήθηκε έτσι έως τη δεκαετία του 70 οπότε την ίδια περίοδο η θρησκεία η οποία ως τότε ήταν αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητας των ελλήνων άρχισε να υπονομεύεται).Ο Ερντογάν ήταν αυτός στον οποίο ενσαρκώθηκε τελικά αυτή η νέα μορφή της Τουρκίας και αυτό συμβολίζουν οι μετατροπές μουσείων σε τζαμιά τα τελευταία 20 χρόνια(αντίστροφη πορεία απο ότι ίσχυε επι αρχικής κεμαλικής τουρκίας όταν τα τζαμιά γινότανμουσεία).Η έντονη παρουσία της θρησκείας στην Τουρκία είναι που την ξεχωρίζουν απο το γειτονικό και συμμαχικό της κράτος το Αζερμπαιτζάν το οποίο έχει κατα μέσο όρο έναν λιγότερο θρήσκο πληθυσμό μολονότι και το Αζερμπαιτζάν τουρκικό κράτος είναι.Παρόμοια ισλαμική αναβίωση με της Τουρκίας υπήρξε και σε άλλα τουρκικά κράτη(Ουζμπεκιστάν,Κιργιστάν,Τουρκμενιστάν) μετά την πτώση του εκεί κομμουνισμού(1991).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:41 pm

Ο Ανδρέας Κονάνος μας τίμησε με την παρουσία του στην παρέα μας και γι αυτό δυσκολεύομαι πολύ να μιλήσω γι αυτόν. Παραιτήθηκε από τις τάξεις του κλήρου και κανείς δεν μπορεί να πει δυστυχώς ή ευτυχώς. Πηγή: ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Ο Θεός να είναι μαζί του στο δρόμο που επέλεξε, γιατί Εκείνος γνωρίζει και τις δοκιμασίες που μας οδηγούν να παίρνουμε αποφάσεις ακατανόητες από τους πολλούς.

Ανδρέα, είσαι μέλος της παρέας μας. Όποτε θέλεις να μιλήσεις μαζί μας, είμαστε εδώ για να σ' ακούσουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Αύγ 25, 2020 1:32 pm

Ηταν από τους πιο άξιους κληρικούς και με μεγάλη φήμη. Ηταν αυτός που με το όνομα του τραβούσε κόσμο στην Ορθοδοξία, τέτοια ήταν η φήμη του(παρόμοια περίπτωση και ο πάτερ Χρήστος Μητσιος).Φαντάζομαι όταν λέει ο Νίκος ότι είναι μέλος τπυ φόρουμ αναφέρεται στο μέλος με το όνομα Andreas.



NikolaosArvanitidis

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Αύγ 25, 2020 2:04 pm

Το ποστ του Ανδρέα Κονανου εδώ: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 8651916277 .Προσωπικά θα ήθελα αντί του Ανδρέα Κονανου να φεύγαν από τον κλήρο ορισμένοι ανάξιοι εκπρόσωποι του ρασου(που δυστυχώς όσο περνά ο καιρός πληθαίνουν όπως πληθαίνουν και τα σημαδια παρακμής της κοινωνίας μας) αλλά σεβαστή η απόφαση του.Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα εξηγήσει αναλυτικά τι τον οδήγησε να πάρει τέτοια απόφαση. Δεν θα του στείλω προσωπικό μήνυμα να τον ρωτησω(και καλύτερα να μην στείλει κανένας περίεργος). Αν θέλει και αν νιώσει έτοιμος θα μας το πει ο ίδιος δημόσια.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 25, 2020 3:19 pm

Ακατανόητη και μάλλον θλιβερή απόφαση.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 25, 2020 4:11 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:Φαντάζομαι όταν λέει ο Νίκος ότι είναι μέλος τπυ φόρουμ αναφέρεται στο μέλος με το όνομα Andreas.

Μπορεί να κάνω λάθος. Δεν το βρήκα κι εγώ. Ο Τάσος μας είχε πει κάτι σχετικά, αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι. Είχα την εντύπωση, ότι έγινε μέλος. Αλλιώς ο Τάσος μας είχε πει, ότι δεν έχει χρόνο και θα μεταφέρει εκείνος τα λόγια του ή κάτι τέτοιο.

Πάντως Νικόλαε δεν είναι ο "Ανδρέας" ή ο "Andreas" αυτοί ήταν μέλη που μεταφέρθηκαν από το παλιό φόρουμ.

Έστω δεν πειράζει. Εμείς, αν θέλει, θα χαρούμε να τον δούμε στην παρέα μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Αύγ 25, 2020 4:20 pm

Ας είναι.Θα ήθελα όμως να μάθω τι τον οδήγησε να πάρει αυτή την απόφαση.Στο ποστ του αφήνει να ενοηθεί απο όσο καταλαβαίνω ότι ως κληρικός δεν του επιτρεπόταν να εκφραστεί όπως θα ήθελε.Φανταζόμαι σταδιακά θα αποκαλύψει τους λόγους που πήρε αυτην την απόφαση.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Αύγ 25, 2020 6:23 pm

Ο Ανδρέας Κονάνος είναι εγγεγραμμένο μέλος με το όνομα "Ανδρέας Κονάνος". Ευχόμαστε φυσικά ο Θεός να είναι βοηθός του στην απόφαση που έλαβε. Εννοείται ότι, εάν το θέλει, είναι πάντοτε ευπρόσδεκτος εδώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 38 και 0 επισκέπτες