Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Νοέμ 26, 2018 9:18 am

Οι περισσότεροι από εμάς βέβαια είμαστε γιαλαντζί - Χριστιανοί, δηλαδή μόνο στα λόγια. Ναι, πιστεύουμε ότι στο βάθος κάπου υπάρχει Θεός, αλλά τον επικαλούμαστε μόνον όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα και όσο το έχουμε. Μετά τον ξεχνάμε και επιστρέφουμε στην ρουτίνα της καθημερινής αγχώδους αναζήτησης επίγειων μέσων και υλικών που θα κάνουν τη ζωή πιο εύκολη, πιο άνετη, πιο όμορφη. Κι όσο περισσότερο τα αναζητούμε, τόσο περισσότερο αυτά μας έλκουν, αλλά, δυστυχώς για μας, δεν μας εξασφαλίζουν αυτά που θέλουμε. Θα χρειαστούμε ένα γερό σοκ για να συνέλθουμε, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα ακολουθήσουμε το σωστό δρόμο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Νοέμ 26, 2018 2:51 pm

aposal έγραψε:Οι περισσότεροι από εμάς βέβαια είμαστε γιαλαντζί - Χριστιανοί, δηλαδή μόνο στα λόγια.

Δυστυχώς.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Νοέμ 26, 2018 2:53 pm

Νίκος έγραψε:Οι Χριστιανοί στην Ελλάδα, σύμφωνα με πρόσφατη δημοσκόπηση, είναι πάνω από 90%, ενώ πάνω από τα 3/4 των Ελλήνων δηλώνουν, ότι η πίστη τους είναι συνυφασμένη με την εθνική τους συνείδηση. Δεν κινδυνεύουμε από τους άθεους, από τους χλιαρούς Χριστιανούς κινδυνεύουμε, που θεωρούν την πίστη μας "παράδοση¨ και "εθνική ταυτότητα", αλλά δεν τη ζουν. Είναι πολύ δύσκολο να προσδιορίσεις, πόσοι Χριστιανοί αγωνίζονται πνευματικά, όμως πιστεύω, ότι ίσως είναι περισσότεροι από άλλες πρόσφατες εποχές (προ κρίσης για παράδειγμα).

Εάν τα κάνουμε και τα δύο; Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όλα.

ΥΓ: Προς τι το γ' πληθυντικό στην αρχή;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 11:00 am

Ο ΣΥΡΙΖΑ προχωρεί στην αναθεώρηση του άρθρου 3 του Συντάγματος, παραβιάζοντας τη "συμφωνία" με τον Αρχιεπίσκοπο για "ολα ή τιποτε", αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά την αναξιοπιστία του. Δεν μπορεί να υπάρξει εμπιστοσύνη στους αντίχριστους!

Για περισσότερα: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 11:38 am

Ο συριζα ή ο συριζανελ?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 11:53 am

Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι υπόλοιποι αντίχριστοι ΠΟΤΑΜΙ και κάποιοι από το ΚΙΝΑΛ. Πάντως δε θα καταφέρουν να το περάσουν. Δε θ' αφήσει ο Θεός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:56 pm

Νίκος έγραψε:Πάντως δε θα καταφέρουν να το περάσουν. Δε θ' αφήσει ο Θεός.

Αμήν.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Νοέμ 29, 2018 1:11 pm

Και ξαναλέω:
Αναστάσιος έγραψε:Αναφερόμενος τώρα στο ζήτημα του διαχωρισμού είμαι κάθετος ότι ΔΕΝ πρέπει να γίνει, για τόν πολύ απλό λόγο ότι είναι σαν να σταματάει κάποιος τις οποιεσδήποτε σχέσεις με τους γονείς του. Ας μην ξεχνάμε ότι χάρη στην Εκκλησία και στους φωτισμένους εκπροσώπους της (Αγίους, κληρικούς, μοναχούς κ.λπ) μιλάμε σήμερα ελληνικά και γνωρίζουμε για το παρελθόν μας. Εάν δεν υπήρχε η Εκκλησία τώρα πολύ απλά θα είμασταν τούρκικα υπολείμματα σε πλήρη κοινωνία με τον Ερντογάν. Μπορείτε αν θέλετε να με αμφισβητήσετε, αλλά θα αμφισβητήσετε μαζί και την ελληνική ιστορία. Λυπάμαι πολύ, αλλά έτσι είναι. Γι' αυτό λοιπόν και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για διαχωρισμό κράτους - Εκκλησίας και συνεπώς αθεοποίηση της Ελλάδας, θα έπρεπε να θεωρείται ποινικό αδίκημα.

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων προσωπικά δεν συνδέω την πίστη μου με την "παράδοση" και την "εθνική ταυτότητα" (τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο) αλλά προσπαθώ να την ζω το κατά δύναμη. Το γεγονός πάντως ότι η Ορθόδοξη Πίστη μάς δίνει ταυτότητα είναι αδιαμφισβήτητο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 01, 2018 5:19 pm

Καλησπέρα παιδιά,

πήγα να επισκεφτώ τον πνευματικό μου και μόλις ήταν η σειρά μου να εξομολογηθώ μπήκε ενας κύριος που ζήτησε να δει τον Παπα και είπε στην γερόντισα (υπάρχει μοναστήρι δίπλα στον Ναό απλά μονάζει μία μόνο μοναχή που είναι γερόντισσα σε ένα κελί) να προσκυνήσει το σταυρό και αυτή του αρνήθηκε. Του είπαν επίσης ότι τώρα ο Παπάς δεν μπορεί γιατί εξομολογεί. Ό άνθρωπος ήταν σε ένταση και φαινόταν επιθετικός. Ποιοί δεν επιτρέπεται να προσκυνήσουν το σταυρο;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 01, 2018 5:39 pm

Αν δεν το είδατε το ξαναφέρνω στην επιφάνεια :!:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 31 και 0 επισκέπτες