Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Δεκ 01, 2018 5:44 pm

Μάνο μου λίγο μπερδεμένα τ' ακούω. Μπορεί να τον ήξεραν ποιος είναι και γι αυτό τον αντιμετώπισαν έτσι. Κανονικά το σταυρό δεν μπορούν να τον προσκυνήσουν μόνο όσοι δεν πιστεύουν σ΄Αυτόν ή υπάρχει φόβος να τον βεβηλώσουν. Μπορεί να τον προσκυνήσει και κάποιος που δεν είναι Χριστιανός, αλλά πιστεύει στη Δύναμή του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 01, 2018 5:47 pm

Μάνος έγραψε:Αν δεν το είδατε το ξαναφέρνω στην επιφάνεια :!:

Εγώ δεν κατάλαβα καν τι εννοούσες με την πρώτη ανάγνωση. :mrgreen:
Όπως τα λέει ο κύριος Νίκος είναι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 01, 2018 6:05 pm

Μάλιστα, ευχαριστώ! Ναι μπερδεμένα γιατί και εγώ δεν πολυκατάλαβα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Δεκ 09, 2018 2:18 pm

Βεβηλώθηκε χθες ο Καθεδρικός του Αγίου Μηνα με αντιεξουσιαστες που έγραψαν στα μάρμαρα "Κατσιφας καλός μόνο νεκρός" την ώρα του μνημοσυνου του και έβριζαν.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 2:35 pm

Καλή μετάνοια να έχουν. Κύριε ελέησον.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Δεκ 09, 2018 10:17 pm

Θλίψη.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 13, 2018 9:36 am

Ο Χριστός είπε στον Άγιο Σιλουανό: "Κράτα την σκέψη σου στον Άδη και μην απελπίζεσαι". Η πίστη μας είναι σταυραναστάσιμη. Μπορεί να ζούμε σε μέρες ζοφερές και αντίχριστες, αλλά εμείς πιστεύουμε σε ένα Κύριο Ιησού Χριστό σαρκωθέντα εκ Μαρίας της Παρθένου, σταυρωθέντα και αναστάντα. Πάντα στο βάθος του Γολγοθά αχνοφαίνεται το φως της Αναστάσεως. Ας έχουμε, λοιπόν, πάντα την ελπίδα μας σ' Εκείνον που νίκησε τον κόσμο και τον θάνατο.

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Δεκ 13, 2018 2:09 pm

Αμήν. Ο Κύριος να μάς ελεεί.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 14, 2018 8:43 pm

Το ΣτΕ απέρριψε τις προσφυγές: Δεν υπόκειται στον έλεγχό μας η συμφωνία των Πρεσπών
14|12|2018 17:35

Εικόνα

Απερρίφθησαν από την Ολομέλεια του ΣτΕ οι προσφυγές των πανμακεδονικών ενώσεων που είχαν στραφεί σε βάρος της συμφωνίας των Πρεσπών.

Όπως έχει κρίνει και στο παρελθόν το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο, τέτοιου είδους πράξεις, δεν υπόκεινται στον έλεγχο του ΣτΕ, καθώς άπτονται της εξωτερικής πολιτικής της χώρας.

«Συνιστούν καθ’ αυτές πράξεις διαχειρίσεως της πολιτικής εξουσίας στον τομέα της εξωτερικής πολιτικής και συνδέονται ευθέως με τη διαχείριση των διεθνών σχέσεων της χώρας». Ως εκ τούτου, «έχουν κυβερνητικό χαρακτήρα, μη υποκείμενες στον ακυρωτικό έλεγχο του ΣτΕ», είπαν οι δικαστές.

Σύμφωνα με τις αποφάσεις που εξέδωσε το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο, ούτε η συμφωνία ούτε όμως και οι επιστολές με τις οποίες ο Νίκος Κοτζιάς συναίνεσε στην έναρξη της διαδικασίας των διαπραγματεύσεων για την ένταξη της πΓΔΜ στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στο ΝΑΤΟ, μπορούν να ελεγχθούν από το ΣτΕ.

Ένα μέλος της Ολομέλειας, ο σύμβουλος Επικρατείας Γεώργιος Ποταμιάς είχε αντίθετη άποψη, υποστηρίζοντας ότι οι προσβαλλόμενες πράξεις υπόκειται στον έλεγχο του ΣτΕ.

Πηγή: IEFIMERIDA


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 24, 2018 9:45 pm

Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ σάς κρατάει συντροφιά τα Χριστούγεννα!

Εικόνα

Θέλοντας να μοιάσουμε σ' Αυτόν που αύριο γεννάται, δηλαδή να δώσουμε αγάπη, αποφασίσαμε να προγραμματίσουμε την αυτόματη δημοσίευση δημοσιεύσεων σχετικών με το θαυμαστό και κοσμοϊστορικό γεγονός της Γέννησης του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Αναλυτικά το πρόγραμμα με τους τίτλους των δημοσιεύσεων και τις ώρες:


1) Η Αγρυπνία των Χριστουγέννων στον Ιερό Ναό Αγίου Διονυσίου Ιλίου - Ιερά Μητρόπολις Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως (Πλήρες video από την Ιερά Αγρυπνία των Χριστουγέννων 2016)

24 Δεκεμβρίου - 9:00:00 μ.μ (έχει δημοσιευθεί)


2) Άγια Νύχτα...!!! (Video με το τραγούδι)

25 Δεκεμβρίου - 12:00:00 π.μ.


3) Χριστός γεννάται δοξάσατε...!!! - Καταβασίες, Ωδές και Ύμνοι Χριστουγέννων. (Video με βυζαντινή μουσική)

25 Δεκεμβρίου - 12:15:00 π.μ.


4) Ὁ Λόγος σὰρξ ἐγένετο

25 Δεκεμβρίου - 12:30:00 π.μ.


5) Θεολογικὴ ἀνάλυση τῆς εἰκόνας τῆς Γέννησης τοῦ Χριστοῦ

25 Δεκεμβρίου - 1:00:00 π.μ.


6) ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ: Χριστούγεννα Σωτήρια ή Χριστούγεννα «νέας εποχής» και παγκοσμιοποιήσεως;

25 Δεκεμβρίου - 1:30:00 π.μ.


7) Πες μας μπαμπά για τα Χριστούγεννα…

25 Δεκεμβρίου - 2:19:00 π.μ.


8) Χριστούγεννα: Η καθιέρωση εορτασμού την 25η Δεκεμβρίου

25 Δεκεμβρίου - 3:10:00 π.μ.


9) Γιορτάζετε τα Χριστούγεννα για Μένα χωρίς Εμένα...;

25 Δεκεμβρίου - 4:14:00 π.μ.


10) Χριστούγεννα: Φως και Ζωή

25 Δεκεμβρίου - 4:45:00 π.μ.


11) Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Χριστουγέννων 2017 - Καθεδρικός Ναός των Αθηνών, Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών. (Πλήρες video από τη Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων 2017)

25 Δεκεμβρίου - 5:00:00 π.μ.


12) ΜΕΓΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ: ✝️ Η Κατά Σάρκα Γέννησις του Κυρίου Ιησού Χριστού!!!

25 Δεκεμβρίου - 10:20:00 π.μ.


13) Ποιμαντορικὴ Ἐγκύκλιος Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κηφισίας, Ἀμαρουσίου καὶ Ὠρωποῦ κ. Κυρίλλου, ἐπὶ τῇ ἑορτῇ τῶν Χριστουγέννων 2018

25 Δεκεμβρίου - 10:30:00 π.μ.


14) Το νόημα των Χριστουγέννων - Σεβασμιότατος Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος (Video με την ομιλία του Σεβασμιωτάτου)

25 Δεκεμβρίου - 2:07:00 μ.μ.


15) Η Γέννηση του Χριστού: Ιστορικά και θεολογικά στοιχεία και οι κατά καιρούς διαστρεβλώσεις τους

25 Δεκεμβρίου - 7:00:00 μ.μ.

16) Και του χρόνου Χριστούγεννα! - Λήξη της σειράς δημοσιεύσεων επί της εορτής των Χριστουγέννων.

25 Δεκεμβρίου - 8:30:00 μ.μ


Πηγή: ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ - Όλη η Ορθοδοξία, σε ένα ιστολόγιο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες