Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Δεκ 16, 2013 3:06 pm

Καλησπέρα από τον πτωχότατο Απόστολο...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Δεκ 16, 2013 7:03 pm

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 16, 2013 7:42 pm

Καλησπέρα αδέλφια. Το μεσημέρι συνοδεύσαμε στο τελευταίο της ταξίδι την αδελφή μας Ελένη. Καλό Παράδεισο να έχει. Ο Πολυέλεος Κύριος να της συγχωρήσει ότι λάθη κι αν έκανε στη σύντομη ζωή της και να αναπαύσει την ψυχή της.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Δεκ 16, 2013 8:37 pm

Καλησπέρα Φώτη και Νίκο.
Νίκο μου, ο Κύριος να την αναπαύσει. Καλή δύναμη σε όλους εσάς τους οικείους της και κυρίως στα παιδιά της.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Δευτ Δεκ 16, 2013 8:42 pm

Νίκος έγραψε:Καλησπέρα αδέλφια. Το μεσημέρι συνοδεύσαμε στο τελευταίο της ταξίδι την αδελφή μας Ελένη. Καλό Παράδεισο να έχει. Ο Πολυέλεος Κύριος να της συγχωρήσει ότι λάθη κι αν έκανε στη σύντομη ζωή της και να αναπαύσει την ψυχή της.
Καλησπέρα Νίκο!Εύχομαι να έχει Καλό Παράδεισο!Έμαθες κάτι νεότερο για τον Βαρθολομαίο;Επικοινώνησαν με τους ιερείς στον Εύοσμο;Aπό χθες τους έχω στο μυαλό μου....μακάρι να τακτοποιηθούν οι άνθρωποι και όλα να τους πάνε καλά!Είναι μεγάλη ενορία με μεγάλο κοινωνικό έργο και καλούς ιερείς!!!Θα χαρώ πραγματικά να μάθω καλά νέα!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Δευτ Δεκ 16, 2013 9:23 pm

Kαλησπέρα αδέλφια μου καλά!Θέλω μαζί σας να μοιραστώ ένα συμβάν που έζησα πριν λίγο καιρό στο σχολείο...Στο διάλειμμα είχα μείνει μέσα στην τάξη.Όταν χτύπησε το κουδούνι για μέσα,περίμενα τους μαθητές μου στην πόρτα και μιλούσα με μια συνάδελφο(γερμανικών και αυτή) που διδάσκει στην διπλανή αίθουσα!Κάποια στιγμή έρχεται τρέχοντας κατά πάνω μου ένας μαθητής(πέμπτης δημοτικού) και με αγκαλιάζει σφιχτά!Επειδή ήταν πιο κοντός από μένα όπως είναι φυσικό,δεν έβλεπα το πρόσωπό του.Προσπαθώ να τον αναγνωρίσω, με κοιτάει με ένα πλατύ χαμόγελο και φεύγει τρέχοντας από την τάξη.Εκεί συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν δικός μου μαθητής,αλλά της άλλης συναδέλφισσας.Προφανώς είχε μπερδευτεί λόγω κεκτημένης ταχύτητας!!!Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι ακόμη αυθόρμητα και λένε και κάνουν αυτό που σκέπτονται και αισθάνονται.Έχουν για όλα άποψη και κάνουν πολλά κομπλιμέντα,όπως για τα μαλλιά,το ντύσιμο,τα σκουλαρίκια και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε...και όχι μόνο τα κορίτσια,αλλά και τα αγόρια παρακαλώ...και να και οι ζωγραφιές αφιερωμένες στην κυρία,να το ένα,να το άλλο.Μπορεί να μου βγάζουν τη ψυχή,μου χαρίζουν όμως και στιγμές γέλιου και εκπλήξεων!Συγγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα.....Καλό ξημέρωμα αγαπητά μου αδέλφια και αύριο με υγεία!!! :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Δεκ 16, 2013 9:40 pm

Γεια σας και απο μενα. Καλο Παραδεισο να πω Νικο στην ψυχη αυτη που έφυγε. Επισης σε οτι αφορα αυτο που μου πες για το που θα βρω απαντηση, δεν θελω καμια απαντηση. Θυμο ειχα. Απαντηση θελω μονο σ αυτο που σε ρωτησα απο το φεισμπουκ. Αν το θυμασαι. Αυτα απο μενα. Καλο βραδυ σε όλους.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Δεκ 16, 2013 11:57 pm

O Θεός να την αναπαύσει. Καλό παράδεισο!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τρί Δεκ 17, 2013 7:03 am

Καλημέρα αδέλφια μου και καλή δουλειά!!! 8-) 8-) 8-)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Δεκ 17, 2013 9:31 am

1. Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΔΑΝΙΗΛ και τα τρία παιδιά ΑΝΑΝΙΑΣ, ΑΖΑΡΙΑΣ και ΜΙΣΑΗΛ
2. ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΠΑΤΕΡΜΟΥΘΙΟΣ, ΚΟΠΡΙΣ και ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ οι Οσιομάρτυρες
3. Ο ΟΣΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ο Ομολογητής, πρώην ονομαζόμενος Δουναλέ
4. Ο ΑΓΙΟΣ ΙΑΚΧΟΣ
5. Ο ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ο Νέος, ο Ζακυνθινός Αρχιεπίσκοπος Αιγίνης
6. Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ο Νέος

Αυτοί είναι οι άγιοι τους οποίους τιμά σήμερα η Εκκλησία μας! Ας τους επικαλεστούμε για όλα τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε τη σημερινή ημέρα και ας ζητήσουμε να μας ενισχύσουν στον καθημερινό μας αγώνα ενάντια του (παλιού) εαυτού μας, αυτόν τον δύσκολο, αλλά τόσο όμορφο αγώνα.
Καλή ημέρα να περάσουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 46 και 0 επισκέπτες