Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νικος Μετεωρα
Δημοσιεύσεις: 1130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 7:58 pm

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νικος Μετεωρα » Πέμ Μάιος 01, 2014 12:58 pm

Χριστός Ανέστη!
Καλό μήνα σε όλους και σε όλες. Και μία φώτο από την σελίδα που είναι όντως 1000 λέξεις.

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Μάιος 01, 2014 2:14 pm

Νικος Μετεωρα έγραψε:Χριστός Ανέστη!
Καλό μήνα σε όλους και σε όλες. Και μία φώτο από την σελίδα που είναι όντως 1000 λέξεις.

Εικόνα


Αγαπητέ Νίκο, έτσι είναι. 1000+ λέξεις. Και αναρωτιόμαστε, γιατί τα παιδιά σήμερα είναι ανήσυχα, επιθετικά, με μαθησιακές δυσκολίες (έλλειψη συγκέντρωσης, υπερκινητικότητα κτλ.), διαταραχές ύπνου;
Στο σχολείο συζήτησα κάποια στιγμή με μαθητές μου της πέμπτης δημοτικού και μού είπαν τα αγόρια, ότι τα Σαββατοκύριακα κάθονται 5 με 8 ώρες μπροστά σε παιχνίδια του υπολογιστή και μάλιστα χωρίς διακοπή. Σοκαρίστηκα και ρώτησα, τί τούς λένε οι γονείς τους και δεν μπόρεσαν να μού δώσουν μία απάντηση...αντιθέτως ένιωσαν αμηχανία με την ερώτησή μου. Κρίμα...για τα παιδιά που χάνουν την ευκαιρία να νιώσουν πραγματικά την παιδική τους ηλικία και ό,τι συνεπάγεται αυτό...

Και με την ευκαιρία να πω και μία Καλησπέρα από την ηλιόλουστη σήμερα (ευτυχώς) Θεσσαλονίκη...


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 01, 2014 4:08 pm

Χριστός ανέστη, καλή πρωτομαγιά σε όλους και καλό μήνα.

Φωτεινή μου, θα σου πω την άποψή μου για το θέμα: είναι μεγάλη η ευθύνη των εκπαιδευτικών για το ζήτημα της ενασχόλησης των παιδιών με τα ηλεκτρονικά εποπτικά μέσα επί μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα πρέπει όλοι οι εκπαιδευτικοί να δημιουργήσουμε υλικό για τα μέσα αυτά και στη συνείδηση των παιδιών να περάσουν κυρίως ως εργαλεία, παρά ως μέσα διασκέδασης.
Έτσι, θα απασχολούνται σε φυσιολογικό χρόνο εάν και εφόσον το υλικό που θα παραχθεί είναι ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ!
Οι εταιρείες παιχνιδιών επενδύουν εκατομμύρια για την παραγωγή τους και εμείς οι εκπαιδευτικοί ούτε συντονιζόμαστε, ούτε αντιστεκόμαστε πάνω στο θέμα αυτό.
Είναι το αντικείμενο τριών δημοσιεύσεων που έχω κάνει σε διεθνή συνέδρια πληροφορικής και φιλοδοξώ να συνεχίσω την προσπάθεια.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Μάιος 01, 2014 5:15 pm

Anastasios68 έγραψε:Θα πρέπει όλοι οι εκπαιδευτικοί να δημιουργήσουμε υλικό για τα μέσα αυτά και στη συνείδηση των παιδιών να περάσουν κυρίως ως εργαλεία, παρά ως μέσα διασκέδασης.

Τάσο μου, έχεις δίκιο σ' αυτό που γράφεις. Ισχύει για όλους. Ίσως οι συνάδελφοί σου της πληροφορικής να το προσπαθούν στα σχολεία και περισσότερο στα δημοτικά με διευρυμένο ωράριο, όπου αν δεν κάνω λάθος διδάσκονται τα παιδιά από την πρώτη τάξη το μάθημα της πληροφορικής. Δεν γνωρίζω την διδακτέα ύλη τους όπως είναι φυσικό, αλλά σίγουρα ξεκινούν με παιχνιδάκια, ζωγραφική και παρόμοια πράγματα, λόγω της μικρής τους ηλικίας. Εκεί ίσως πρέπει να επέμβει ο εκπαιδευτικός και να δώσει στα παιδάκια να καταλάβουν, ότι δεν πρέπει με τις ώρες να κάθονται μπροστά σε μία οθόνη υπολογιστή.
Μεγάλη όμως ευθύνη έχουν και οι γονείς, που τα αφήνουν -όχι όλοι- για να μην παρεξηγηθώ, για ώρες και χωρίς επίβλεψη να παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή.
Είμαι σίγουρη , ότι εσύ σαν γονιός και καθηγητής πληροφορικής έχεις βρει τη χρυσή τομή και έχεις μάθει στα παιδιά σου, που είναι μαθητές δημοτικού σημαντικά πράγματα.

Anastasios68 έγραψε:Οι εταιρείες παιχνιδιών επενδύουν εκατομμύρια για την παραγωγή τους και εμείς οι εκπαιδευτικοί ούτε συντονιζόμαστε, ούτε αντιστεκόμαστε πάνω στο θέμα αυτό.
Είναι το αντικείμενο τριών δημοσιεύσεων που έχω κάνει σε διεθνή συνέδρια πληροφορικής και φιλοδοξώ να συνεχίσω την προσπάθεια.

Σού εύχομαι να συνεχίσεις και να βγει κάτι καλό από όλη αυτή την προσπάθεια που κάνεις! :)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Πέμ Μάιος 01, 2014 6:47 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλους
Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Πέμ Μάιος 01, 2014 6:55 pm

Καλησπέρα κι από μένα. Χριστός ανέστη. Καλό μήνα να ευχηθώ κι εγώ! Πάντα με υγεία και δύναμη! :)


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Μάιος 01, 2014 8:40 pm

Αληθώς ανέστη. Καλησπέρα αδέλφια μου και καλό βράδυ...

Εικόνα


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 01, 2014 9:03 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου.
Η άποψή μου είναι πως θα πρέπει οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων να ασχοληθούν με το θέμα. Δεν είναι τόσο δύσκολο και έχω πολλές ιδέες γι' αυτό. Τι θα έλεγες, για παράδειγμα, να φτιάξεις το δικό σου «τηλεοπτικό κανάλι» στο YouTube μέσω του οποίου να διδάσκονται οι μαθητές σου τα γερμανικά και εκτός της τάξης; Πιστεύεις πως είναι δύσκολο; Κι όμως είναι πανεύκολο!
Στη διάθεσή σου για οδηγίες :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Πέμ Μάιος 01, 2014 9:47 pm

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ σε όλους και καλό μήνα να έχουμε.
Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΕΛΙΣΑΒΕΤ
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 15, 2013 2:34 pm
Τοποθεσία: Έλλη, Εύοσμος Θεσ/νίκης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΕΛΙΣΑΒΕΤ » Παρ Μάιος 02, 2014 8:23 am

Χριστός Ανέστη και Καλημέρα σε όλες και όλους. Εύχομαι επίσης καλό μήνα.
Μετά από μία εβδομάδα συννεφιάς, βροχοπτώσεων και υγρασίας, βλέπουμε επιτέλους από το πρωί στη Θεσσαλονίκη έναν ζωηρό ήλιο, που βγήκε αισιόδοξα και αποφασιστικά να μάς πει την Καλημέρα του. Ήρθε επιτέλους η άνοιξη. Και επειδή "ζήλεψα" από την αδελφούλα μου την Φωτεινή, σάς χαρίζω σήμερα μία εικόνα ανοιξιάτικη. :) :)

Εικόνα


Δρόμος για τη γνώση είναι η απάθεια και η ταπείνωση. Χωρίς αυτά κανείς δε θα δει τον Κύριο. (Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες

cron