Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Κυρ Δεκ 31, 2017 8:28 am

Καλημέρα αδέλφια μου και χρόνια πολλά.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 31, 2017 10:33 am

Καλημέρα αδελφοί μου, καλή παραμονή Πρωτοχρονιάς και καλή κι ευλογημένη χρονιά να έχουμε!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Δεκ 31, 2017 11:38 am

Καλημέρα και καλή Κυριακή!
Πάει και το 2017! ΚΛΑΨ! ΚΛΑΨ! Ο Βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο (νέος) βασιλιάς!

Σήμερα 31/12/2017 εορτάζουν:

1. Μετά την Χριστού Γέννησιν
2. Οσία Μελάνη η Ρωμαία
3. Άγιος Ζωτικός ο Ορφανοτρόφος
4. Όσιος Γελάσιος
5. Όσιος Γάιος
6. Άγιες Δέκα Παρθένες
7. Αγία Ολυμπιοδώρα
8. Άγιος Βούσιρις
9. Αγία Νέμη
10. Άγιος Γαυδέντιος
11. Άγιος Γεώργιος ο Θαυματουργός ο λεγόμενος μαχαιρωμένος
12. Όσιος Θεοφύλακτος Βουλγαρίας ο Χαλκιδεύς
13. Απόδοση της εορτής των Χριστουγέννων
14. Άγιος Μέιλογκ

Την ευλογία τους να έχουμε!

Σήμερα επιτρέπεται η κατάλυση των πάντων. Επόμενη νηστεία (και μάλιστα αυστηρή, αφού ούτε λάδι δεν επιτρέπεται) είναι η παραμονή των Θεοφανείων.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 31, 2017 11:44 am

Αμήν!!! Να είναι ευλογημένος ο καινούργιος χρόνος και να συμβούν μονάχα καλά γεγονότα με την βοήθεια του Κυρίου μας Ιησού Χριστού!!! Ας ελπίσουμε ότι όσοι έχασαν την πίστη τους σε Αυτόν να την ξαναβρούν και όσοι δεν την είχαν ποτέ να Τον γνωρίσουν!!! Άντε, το φάγαμε και αυτό το έτος! Χρόνια πολλά κι ευλογημένα αδελφοί μου!!! Καλή χρονιά σε όλους!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 11:20 am

Καλημερίζω όλους τους αγαπημένους μου αδελφούς και σας εύχομαι από καρδίας Καλή Χρονιά κι Ευλογημένη!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 01, 2018 1:03 pm

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλο τον πλανήτη, με την ευλογία του αγίου Βασιλείου!


...από πέρυσι έχουμε να τα πούμε...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 01, 2018 1:17 pm

aposal έγραψε:Καλημέρα σε όλους από το υγρό Μεταξουργείο! Χτες το βράδυ έβρεξε καλά στην Αθήνα, αλλά ήδη ο καιρός έχει βελτιωθεί. Μετά την καταιγίδα ο ήλιος! Έτσι πρέπει να είναι και η πνευματική ζωή μας! Κάθε φορά πρέπει η μέρα να τελειώνει με έναν ήλιο.

Σήμερα 29/12/2017 εορτάζουν:

1. Άγια Νήπια (περίπου 14.000) που εσφάγισαν με διαταγή του Ηρώδη
2. Όσιος Μάρκελλος
3. Όσιος Αθηνόδωρος
4. Όσιος Γεώργιος επίσκοπος Νικομήδειας ποιητής ασματικών Κανόνων και Τροπαρίων
5. Όσιος Απόστολος ο Μπραχαμιώτης
6. Μνήμη πάντων των Χριστιανών που πέθαναν μαρτυρικά για τη δόξα του Χριστού, από πείνα, δίψα, κρύο και μαχαίρι
7. Όσιος Θαδδαίος ο Ομολογητής
8. Ανάμνηση των Εγκαινίων του Ναού των Αγίων Τεσσαράκοντα «πλησίον του Χαλκού Τετραπύλου»
9. Όσιος Βενιαμίν

Την ευλογία τους να έχουμε!

Σήμερα είναι η 5η ημέρα του 12ημέρου (από τα Χριστούγεννα και μετά), όπου επιτρέπεται η κατάλυση στα πάντα, η κατανάλωση δηλαδή όλων των τροφών ανεξαιρέτως.
Η πρώτη ημέρα νηστείας μετά τα Χριστούγεννα είναι πάντοτε η παραμονή των Θεοφανείων.

:mrgreen:
Όπως ήταν αναμενόμενο κανείς δεν βρήκε ότι το προ τριημέρου ποστ μου περιείχε κάτι χιουμοριστικό. Στο Νο 5 των αγίων έχω εμφυτεύσει τον κατά φαντασίαν άγιο Απόστολο τον ...Μπραχαμιώτη!
ΕΛΕΟΣ!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 1:34 pm

aposal έγραψε:
aposal έγραψε:Καλημέρα σε όλους από το υγρό Μεταξουργείο! Χτες το βράδυ έβρεξε καλά στην Αθήνα, αλλά ήδη ο καιρός έχει βελτιωθεί. Μετά την καταιγίδα ο ήλιος! Έτσι πρέπει να είναι και η πνευματική ζωή μας! Κάθε φορά πρέπει η μέρα να τελειώνει με έναν ήλιο.

Σήμερα 29/12/2017 εορτάζουν:

1. Άγια Νήπια (περίπου 14.000) που εσφάγισαν με διαταγή του Ηρώδη
2. Όσιος Μάρκελλος
3. Όσιος Αθηνόδωρος
4. Όσιος Γεώργιος επίσκοπος Νικομήδειας ποιητής ασματικών Κανόνων και Τροπαρίων
5. Όσιος Απόστολος ο Μπραχαμιώτης
6. Μνήμη πάντων των Χριστιανών που πέθαναν μαρτυρικά για τη δόξα του Χριστού, από πείνα, δίψα, κρύο και μαχαίρι
7. Όσιος Θαδδαίος ο Ομολογητής
8. Ανάμνηση των Εγκαινίων του Ναού των Αγίων Τεσσαράκοντα «πλησίον του Χαλκού Τετραπύλου»
9. Όσιος Βενιαμίν

Την ευλογία τους να έχουμε!

Σήμερα είναι η 5η ημέρα του 12ημέρου (από τα Χριστούγεννα και μετά), όπου επιτρέπεται η κατάλυση στα πάντα, η κατανάλωση δηλαδή όλων των τροφών ανεξαιρέτως.
Η πρώτη ημέρα νηστείας μετά τα Χριστούγεννα είναι πάντοτε η παραμονή των Θεοφανείων.

:mrgreen:
Όπως ήταν αναμενόμενο κανείς δεν βρήκε ότι το προ τριημέρου ποστ μου περιείχε κάτι χιουμοριστικό. Στο Νο 5 των αγίων έχω εμφυτεύσει τον κατά φαντασίαν άγιο Απόστολο τον ...Μπραχαμιώτη!
ΕΛΕΟΣ!

Χαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 2:47 pm

Καλό μεσημέρι αδελφοί μου και καλή όρεξη για το γιορτινό σας Πρωτοχρονιάτικο τραπέζι!!!

Εικόνα


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 01, 2018 5:56 pm

Καλησπέρα αδελφοί μου και χρόνια πολλά εν Χριστώ!!! Καλή χρονιά!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 44 και 0 επισκέπτες