Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 22, 2018 1:42 pm

Χαιρετε αδελφοί μου, ευλογημένο υπόλοιπο μέρας εύχομαι. Ας έχουμε τις πρεσβείες όλων των εορταζώντων Αγίων μας και της Παναμώμου Αυτού Μητρός.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 22, 2018 3:07 pm

Καλησπέρα αδελφοί μου, καλό μεσημέρι Δευτέρας, καλή όρεξη και μία καλή κι ευλογημένη εβδομάδα εν Χριστώ να έχουμε!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 22, 2018 6:18 pm

Καλησπέρα αδελφοί μου και καλό απόγευμα Δευτέρας να έχουμε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Ιαν 22, 2018 7:50 pm

Από την στιγμή που βλέπω τον φασισμό που επικρατεί εδώ μέσα,σβήνοντας τις δημοσιεύσεις που ανέφεραν ότι ο Ιερώνυμος πουλήθηκε στην κυβέρνηση,ΑΠΟΧΩΡΩ,διότι έχω να κάνω με προβατόσχημους λύκους.Έπρεπε να ντρέπεστε.

Νίκο βγάλε τις παρωπίδες από μπροστά σου.Ο Ιερώνυμος σε στέλνει
στον μαμωνά της αδικίας,διότι μόνο αυτό τον ενδιαφέρει.

ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΑΠΟΧΩΡΩ.

Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 22, 2018 9:36 pm

Αγαπητοί μου αδελφοί,

Με μεγάλη λύπη παρατηρώ ότι τις τελευταίες ημέρες (ύστερα από την δημοσίευση του θέματος "Η Μακεδονία είναι Ελλάδα") κυριαρχεί ένα κλίμα διενέξεων και αποχωρήσεων από το φόρουμ μας. Κατά κάποιο τρόπο έχουμε χωριστεί σε Χριστοδουλικούς και Ιερωνυμικούς. Προς τι αυτό; Δεν είναι άξιο απορίας; Η απάντηση κατά την γνώμη μου είναι απλά ότι η κυβέρνηση, τα ΜΜΕ κ.λπ πέτυχαν τον στόχο τους αξιοποιώντας το Μακεδονικό. Και άιντε να πω ότι το πέτυχαν έξω! Αλλά εις ένα ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΦΟΡΟΥΜ; Δεν είναι περίεργο; Η δική μου άποψη επί του θέματος είναι ότι :

α) Πράγματι ο Μακαριότατος Ιερώνυμος δεν διατήρησε την επιθυμητή στάση. Εντάξει! Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Θα του αλλάξουμε γνώμη με το να τσακωνόμαστε;

β) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει την άποψή του και ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Γιατί πάνω απ' όλα είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί!

Και η διαπίστωσή μου :

Ο Σατανάς έχει βάλει στόχο και το φόρουμ μας!


Γι' αυτό :

ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 22, 2018 9:43 pm

Συμφωνώ απόλυτα αδελφέ μου, με κάλυψες πλήρως. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, βρήκαμε αφορμές να διαπληκτιζόμαστε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 22, 2018 10:01 pm

Να 'σαι πάντα καλά αδελφέ μου Μάνο! Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν! Προς το καλύτερο εννοείται! Καλό κι ευλογημένο βράδυ Δευτέρας ας μας χαρίσει ο Θεός αδελφοί μου και προπάντων ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ!!!

ΥΠΑΓΕ ΟΠΙΣΩ ΜΟΥ ΣΑΤΑΝΑ!!!

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΥΙΕ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ!!!

ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ, ΣΩΣΩΝ ΗΜΑΣ!!!

ΑΓΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΠΡΕΣΒΕΥΣΑΤΕ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιαν 23, 2018 8:34 am

ΦΩΤΗΣ έγραψε:Από την στιγμή που βλέπω τον φασισμό που επικρατεί εδώ μέσα,σβήνοντας τις δημοσιεύσεις που ανέφεραν ότι ο Ιερώνυμος πουλήθηκε στην κυβέρνηση,ΑΠΟΧΩΡΩ,διότι έχω να κάνω με προβατόσχημους λύκους.Έπρεπε να ντρέπεστε.

Νίκο βγάλε τις παρωπίδες από μπροστά σου.Ο Ιερώνυμος σε στέλνει
στον μαμωνά της αδικίας,διότι μόνο αυτό τον ενδιαφέρει.

ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΑΠΟΧΩΡΩ.

Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Στο καλό!
Άλλη φορά όταν κάποιος σβήνει δικά σου ποστ να σκέφτεσαι καλά το γιατί και να μην υβρίζεις σύμπαν το φόρουμ και όσους γράφουν σ' αυτό. Προφανώς οι συμφορουμίτες σου δεν είναι τόσο σημαντικοί, ώστε να μην τους λαμβάνεις υπ' όψη σου σε οποιαδήποτε διαφωνία έχεις με τους συντονιστές τους φόρουμ.
Εμείς που για σένα δεν είμαστε γνήσιοι, παραμένουμε στον αγώνα.
Α, ρε ΓΟΧ ζείτε ένδοξες ημέρες...


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Ιαν 23, 2018 8:36 am

Καλημέρα σε όλους, παλιούς, νέους, παρόντες και απόντες. Με τη χάρη του Θεού θα ηρεμήσουν γρήγορα τα πνεύματα.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιαν 23, 2018 8:48 am

Καλημέρα αδέλφια μου. Σ' αυτό το χώρο είμαστε γιατί αγαπάμε το Χριστό και ο ένας τον άλλο. Όλοι μαζί αγωνιζόμαστε με μετάνοια να τηρήσουμε το θέλημά Του και να αλληλοϋποστηριχθούμε στην προσπάθεια αυτή. Δεν πρέπει να αφήνουμε το διχαστικό λόγο ορισμένων εντός και εκτός Εκκλησίας να επηρεάζει την καρδιά μας και να μας διχάζει.

Το φόρουμ αυτό έχει επιβιώσει τόσα χρόνια (12), επειδή τηρεί ορισμένους κανόνες. Οι κανόνες αυτοί έχουν σκοπό να κρατήσουν το διάλογο στα Χριστιανικά πλαίσια. Όταν κάποιες δημοσιεύσεις ξεφεύγουν απ' αυτούς τους κανόνες διαγράφονται. Αυτό δεν είναι φασισμός, αλλά αυτοπροστασία.

Πίστεψα, ότι μπορούμε να συζητήσουμε μεταξύ μας ένα θέμα αιχμής, με πολλές απόψεις να ακούγονται από διάφορες πλευρές, χωρίς να ξεφύγουμε από τα Χριστιανικά πλαίσια. Φαίνεται, ότι μέχρι τώρα ήταν όλα καλά, επειδή δεν συζητούσαμε, αλλά απλά αναδημοσιεύαμε τις απόψεις άλλων. Ο διάλογος είναι δύσκολη άσκηση, που απαιτεί νηφαλιότητα και ταπείνωση. Έκανα λάθος;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες