Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Νοέμ 14, 2018 8:01 am

Καλημέρα σε όλους και Καλά Χριστούγεννα να έχουμε. Έναρξη περιόδου νηστείας Χριστουγέννων και σαρανταλείτουργου. Εύχομαι σε όλους καλή πνευματική προετοιμασία και όποιος έχει κάποιον για μνημόνευση στο σαρανταλείτουργο να το φροντίσει εγκαίρως.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Νοέμ 14, 2018 9:11 am

Καλημέρα και σήμερα, από ηλιόλουστο, αλλά κάπως ψυχρό, λόγω των βοριάδων, φθινοπωρινό Μεταξουργείο: Έναν επίγειο Παράδεισο με πολλούς πιστούς που υπομένουν καρτερικά, χωρίς όμως να ανησυχούν, ούτε να δυσανασχετούν, αλλά μόνο ελπίζουν και είναι χαρούμενοι, γιατί νιώθουν την παρουσία του Θεού δίπλα τους.
Και μιλάω για πραγματικούς Χριστιανούς, όχι για γιαλαντζί τύπου aposal.
Θα το επαναλάβω: Ο Θεός είναι Μεγάλος, είναι Ένας και Τριαδικός.
Δεν πιστεύουμε στον αλλοιωμένο θεό των Παπικών και γι’ αυτό το λόγο δεν μπορούμε να συμπροσευχηθούμε (μαζί τους).
Δεν πιστεύουμε στην απάτη ότι ο Θεός είναι Ένας, ο ίδιος, απλά οι Μουσουλμάνοι τον αποκαλούν Αλλάχ, εμείς Θεό και οι Βουδιστές Βούδα. Δεν πιστεύουμε στον Ίδιο Θεό. Ο δικός μας είναι ο αληθινός Πλάστης του σύμπαντος. Ο δικός τους (πλην αιρετικών Χριστιανών που είναι ο αλλοιωμένος - πάλι με ανθρώπινη επέμβαση - Πλάστης) είναι μια ανθρώπινη επινόηση.
Η ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία. Είναι Αποκάλυψη, γιατί ο Ίδιος ο Θεός μας αποκαλύφθηκε. Οι υπόλοιπες είναι θρησκείες, γιατί είναι επινοήματα πλασμάτων του Θεού.

Σήμερα 14/11/2018 τιμώνται οι:

1. Άγιος Φίλιππος ο Απόστολος
2. Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς Αρχιεπίσκοπος Θεσσαλονίκης, ο Θαυματουργός
3. Άγιος Κωνσταντίνος ο Υδραίος Νεομάρτυρας
4. Άγιος Στάχυς επίσκοπος Ιεραπόλεως
5. Άγιος Παντελεήμων ο Νεομάρτυρας, εν Κρήτη
6. Άγιος Ευφημιανός ο θαυματουργός
7. Άγιος Dubritius

Την ευλογία τους να έχουμε!

ΥΓ: Σήμερα είναι ημέρα νηστείας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Νοέμ 14, 2018 9:12 am

Νίκος έγραψε:Καλημέρα σε όλους και Καλά Χριστούγεννα να έχουμε. Έναρξη περιόδου νηστείας Χριστουγέννων και σαρανταλείτουργου. Εύχομαι σε όλους καλή πνευματική προετοιμασία και όποιος έχει κάποιον για μνημόνευση στο σαρανταλείτουργο να το φροντίσει εγκαίρως.

Ναι.
Όσοι δεν έχετε δώσει ακόμη τα ονόματα των αγαπημένων σας για να μνημονεύονται καθημερινά στο Σαρανταλείτουργο σπεύσατε αμέσως. Μέχρι σήμερα είναι η προθεσμία.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Νοέμ 14, 2018 10:19 am

Καλημέρα σας παιδιά!
Καλό Σαρανταλείτουργο, καλή νηστεία!
Με τις πρεσβείες των Αγίων μας και σήμερα!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Νοέμ 14, 2018 10:41 am

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων η νηστεία των Χριστουγέννων ξεκινάει αύριο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:29 am

aposal έγραψε:Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων η νηστεία των Χριστουγέννων ξεκινάει αύριο.

Σωστό!
Λέω τις ευχές μου από σήμερα, διότι αύριο πρώτα ο Θεός θα βρίσκομαι εκτός βάσης και εκτός Ελλάδος.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Νοέμ 14, 2018 2:23 pm

Καλή νηστεία σε όλους παιδιά


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 14, 2018 2:29 pm

Καλησπέρα σε όλους τους αδελφούς του φόρουμ! Καλησπέρα εν Κυρίω αδελφοί σε κάθε γωνιά του Πλανήτη! Ας ευχαριστήσουμε τον Κύριό μας Ιησού Χριστό που και σήμερα μάς αξίωσε να ζούμε. Καθήκον μας είναι τώρα να Τον ικανοποιήσουμε μέσα από τι πράξεις μας και να διαδώσουμε το χαρμόσυνο μήνυμά Του σε κάθε σπιθαμή του σύμπαντος κόσμου, όπως έκαναν οι Άγιοι Απόστολοι. Στόχος μας βέβαια είναι η πολυπόθητη Βασιλεία των Ουρανών, κάτι που απαιτεί αγώνα ατέρμονο. Είθε λοιπόν ΟΛΑ τα τέκνα Του να αποκτήσουν την ευκαιρία να Τον γνωρίσουν, έστω και το τελευταίο δευτερόλεπτο της ζωής τους και να μετανοήσουν για τις αμαρτίες και την απιστία τους. Είθε να νιώσουν την ευχαρίστηση στην Ορθόδοξη και Ζέστη Αγκαλιά Του. ΑΜΗΝ!
Καλή αρχή της νηστείας μας να έχουμε (ανεπίσημα σήμερα και επίσημα αύριο), καλό Σαρανταλείτουργο και προπάντων καλά Χριστούγεννα! Αφορμή για την έναρξη ενός αγώνα πνευματικού και δύσκολου πολύ η σημερινή ημέρα. Ένας αγώνας με τον οποίο ο Πανάγαθος και Πολυεύσπλαχνος Θεός μάς δίνει την ευκαιρία να καταπολεμήσουμε τα πάθη μας και μετά Φόβου Θεού την ημέρα της Γεννήσεως του Κυρίου να κοινωνήσουμε το Σώμα Του και το Αίμα Του. Πόσο μού αρέσει η στιγμή που ο πνευματικός μου μού δίνει την ευλογία να συμμετάσχω στο μυστήριο της Θείας Κοινωνίας. Αισθάνομαι τον Θεό μέσα μου γιατί όντως μπαίνει μέσα μου. Αισθάνομαι την ιερή αυτή στιγμή την επίδραση του Αγίου αυτού φαρμάκου, του Σώματός Του και Του Αίματός Του. Εύχομαι ο καθένας από εσάς να νιώθει την ευχαρίστηση που νιώθω εγώ όταν ο πνευματικός μου αγώνας αποκτά νόημα, όταν παίρνω τον Θεό μέσα μου.

Υ. Γ: Λίγες μόνο ώρες έχετε για να δώσετε προς μνημόνευση στο Σαρανταλείτουργο τα ονόματα των αγαπημένων σας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Νοέμ 14, 2018 2:37 pm

Anastasios68 έγραψε:
aposal έγραψε:Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων η νηστεία των Χριστουγέννων ξεκινάει αύριο.

Σωστό!
Λέω τις ευχές μου από σήμερα, διότι αύριο πρώτα ο Θεός θα βρίσκομαι εκτός βάσης και εκτός Ελλάδος.

Καλό σας ταξίδι αγαπητέ κύριε Αναστάσιε! Ο Κύριος να είναι μαζί σας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Νοέμ 14, 2018 3:19 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ Αναστάση μου, ο Θεός κοντά σε όλους μας!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 24 και 0 επισκέπτες

cron