Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 13, 2020 2:56 pm

Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο, μετά των πρεσβειών των σημερινών τιμωμένων Αγίων και ιδιαιτέρως των Αγίων Ακύλα και Πρίσκιλλας, πρότυπο ορθόδοξου ζεύγους! Κυρίως οι έγγαμοι να έχετε την ευλογία τους, αλλά κι όλοι μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 13, 2020 6:39 pm

Καλησπερα σε ολους μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 13, 2020 9:17 pm

Καλό βράδυ υπό την σκέπη της υπεραγίας Θεοτόκου!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 13, 2020 9:57 pm

Καληνύχτα και από μένα!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 13, 2020 10:00 pm

Κι από μένα, καληνύχτα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Φεβ 14, 2020 12:53 am

Καληνύχτα και από μένα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Φεβ 14, 2020 8:49 am

Παρασκευή: η πιο μελαγχολική ημέρα της εβδομάδας. Η ημέρα που με ρίχνει ψυχολογικά. Και δικαίως, γιατί αύριο και μεθαύριο δεν θα έχω την απόλαυση της δουλειάς, αλλά το άγχος του σπιτιού. Δεν θα ξυπνήσω νωρίς, ούτε θα τρέξω ασθμαίνοντας να προλάβω το λεωφορείο και μετά το μετρό για να μην αργήσω στη δουλειά, αλλά, αντίθετα, θα βιώσω πάλι την φρικτή εμπειρία να τεμπελιάσω λίγη ώρα παραπάνω στο κρεββάτι!
Ωιμέ τι βάσανο!
Και φυσικά, μέσα στο ΣΚ, θα χάσω τον ωραίο αγωνιστικό ρυθμό που έχω καθ’ όλη την εργάσιμη εβδομάδα, θα παρασυρθώ από την αρρωστημένη βαριεστημάρα που θα με κατακλύσει και θα ψυχοπλακωθώ το απόγευμα της Κυριακής, με τη σκέψη ότι πλησιάζει η Δευτέρα.
Κι αυτή η βαριεστημάρα δεν περιορίζεται μόνο στο σωματικό (και βιολογικό) κομμάτι, αλλά έχει επιπτώσεις και στο νοητικό, το ψυχικό και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στο πνευματικό κομμάτι του εαυτού μου.
Νιώθω να διαλύομαι, να σπάζω σε κομμάτια και να αποκαλύπτεται η πολυσχιδής προσωπικότητά μου που με κόπο προσπαθώ να κρατήσω κρυφή (και ενωμένη).

Σήμερα, 14 Φεβρουαρίου 2020, τιμώνται:

1. Όσιος Αυξέντιος ὁ ἐν τῷ Ὄρει
2. Όσιος Μάρων
3. Άγιος Νικόλαος ο Τραπεζούντιος
4. Όσιος Αβραάμης
5. Άγιος Φιλήμων ο Ιερομάρτυρας επίσκοπος Γάζας
6. Άγιος Γεώργιος ο Παϊζάνος ο Νεομάρτυρας εκ Μυτιλήνης
7. Άγιος Δαμιανός ο μοναχός
8. Άγιος Νικόλαος ο Νεομάρτυρας ο εξ Ιχθύος της Κορινθίας
9. Όσιος Αυξέντιος ο εν Καρτιλίω ασκήσας
10. Οσίος Ιλαρίων ο Ιβηρίτης
11. Όσιος Ισαάκιος ο Έγκλειστος ο εκ Ρωσίας
12. Άγιος Ουαλεντίνος ο Ιερομάρτυρας
13. Άγιοι Πρόκλος, Απολλώνιος και Εφήβιος
14. Άγιος Ουαλεντίνος ο Ιερομάρτυρας Επίσκοπος Τέρνι
15. Άγιος Αγάθωνας ο Ιερομάρτυρας
16. Άγιοι Βάσσιος, Αντώνιος και Πρωτόλικος
17. Άγιος Άνθιμος ο μάρτυρας ο εν Ρώμη

Την ευλογία τους να έχουμε!

ΥΓ1: Η Εκκλησία εισηγείται την κατάλυση όλων των τροφών. Εμείς όμως θα πάμε λίγο παραπέρα: δεν θα καταλύσουμε όλες τις τροφές εν αφθονία, αλλά μόνο κρέατα και πιτόγυρα, που συμβάλουν στην πνευματική μας ανέλιξη.
ΥΓ2: Γιορτάζει ο άγιος Βαλεντίνος (ή Ουαλεντίνος κατ’ άλλους) σήμερα, ο επίσκοπος Τέρνι που μαρτύρησε στη Ρώμη. Σύμφωνα με άλλους συναξαριστές υπάρχει και άλλος άγιος Βαλεντίνος, ιερέας στη Ρώμη, που μαρτύρησε επί Κλαυδίου Β΄, χωρίς όμως η διάκριση μεταξύ των δύο να είναι σαφής. Σε κάποιο αγιολόγιο αναφέρεται και μια αγία Βαλεντίνη, η οποία όμως είναι μάλλον ανύπαρκτη (https://www.pigizois.gr/index2.htm)

Στη Δύση, καθώς και σε πολλούς άλλους μη Ορθόδοξους λαούς, η εορτή του Αγ. Βαλεντίνου θεωρείται εορτή των ερωτευμένων, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος από τη ζωή των συγκεκριμένων αγίων. Πιθανότατα η επιλογή αυτή συνδέεται με την εποχή που ζευγαρώνουν τα πουλιά ή και με τη γιορτή της γονιμότητας που εορταζόταν από τους Ρωμαίους στις 15 Φεβρουαρίου (Λουπερκάλια). (https://www.pigizois.gr/index2.htm)


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Φεβ 14, 2020 8:59 am

Καλημέρα σας, ας προσευχηθούμε και σήμερα στους Αγίους μας!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Φεβ 14, 2020 4:28 pm

Καλησπέρα σε όλους μας και καλό Παρασκευοσαββατοκύριακο να έχουμε, μετά των πρεσβειών των σημερινών τιμωμένων Αγίων, ιδιαιτέρως δε των Αγίων Ουαλεντίνων των Ιερομαρτύρων! Μιλάμε για πραγματικούς Αγίους κι όχι για δυτικά κατασκευάσματα με σκοπό τον υπερκαταναλωτισμό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Φεβ 14, 2020 7:54 pm

Καλησπέρα με τις πρεσβείες των Αγίων μας!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 51 και 0 επισκέπτες