Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Σεπ 25, 2012 12:26 pm

Ό,τι μπορούμε κάνουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 25, 2012 3:36 pm

Καλό μεσημέρι αδέλφια.

Anastasios68 έγραψε:Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί, αλλά από εχθές με αφορμή μία ιστορία περί δήθεν «δημοκρατίας» και «πολυφωνίας», υβρίζεται το Άγιο όνομα της Ορθοδοξίας από διάφορους, κυρίως στο διαδίκτυο.
Ας προσευχηθούμε ώστε τα πράγματα να ηρεμήσουν το συντομότερο.


Τάσο, αδελφέ μου, φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στη δίωξη του πνευματικά άρρωστου εμπνευστή της σελίδας κατά του Γέροντα Παΐσιου. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται, ότι ένας τουλάχιστον πολιτικός χώρος έχει αναλάβει εργολαβικώς την δίωξη παντός ανθρώπου, που τολμά να υπερασπιστεί την Ορθόδοξη πίστη μας.

Είναι κρίμα, εν ονόματι της Δημοκρατίας και της ελευθερίας της έκφρασης, να καλύπτεται και κάθε ενέργεια που στρέφεται κατά της πίστης και των ιερών και των οσίων της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού, αλλά και κάθε άλλης έννοιας ηθικής και αξιών.

Η προσβολή της πίστης των Ορθόδοξων Χριστιανών είναι καταπάτηση των δικών τους δημοκρατικών δικαιωμάτων. Επομένως, όταν ένας καταπατά τα δικαιώματα των πολλών, οι πράξεις του δεν μπορεί να μην εμποδίζονται από τα όργανα που είναι εντεταλμένα για το σκοπό αυτό, χωρίς αυτό να μπορεί να θεωρηθεί καταπάτηση των δικών του δικαιωμάτων. Κατά τη ίδια λογική, όλοι οι κρατούμενοι των φυλακών για διάφορα αδικήματα θα έπρεπε να αφεθούν ελεύθεροι, επειδή η κράτησή τους τους περιορίζει το δικαίωμα να ζουν ελεύθερα και όπως εκείνοι νομίζουν.

Στη δημοκρατία, η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, και για όσους δεν το καταλαβαίνουν, υπάρχουν τα όργανα του κράτους, που φροντίζουν να τους το υπενθυμίζουν. Χωρίς αυτή τη διαδικασία η κοινωνία μετατρέπεται σε ζούγκλα, όπου επικρατεί το δίκαιο του ισχυροτέρου.

Αλλά, η λειτουργία του συγκεκριμένου κόμματος βασίζεται στο χάος και την οχλοκρατία, για αυτό δεν είναι παράξενη και η σημερινή τους συμπεριφορά,

Ο Θεός να μας προστατεύει από τέτοιους δημοκράτες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Σεπ 25, 2012 4:42 pm

Δυστυχώς Νίκο, σε αυτό το θέμα αναφέρθηκα.
Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει, να θρησκεύει ή να μη θρησκεύει. Δεν είναι δικαίωμα ΚΑΝΕΝΟΣ να υβρίζει πρόσωπα που οι άλλοι τα θεωρούν ιερά, ακόμα κι αν εκείνος δεν τα θεωρεί.
Αν αύριο κάποιος φτιάξει μία παρόμοια ιστοσελίδα και υβρίζει τον Λένιν (για παράδειγμα) αναρωτιέμαι αν οι σημερινοί «δημοκράτες» θα παραμείνουν απαθείς.
Παρ' όλα αυτά όμως δεν πιστεύω πως κανένα από τα σημερινά κόμματα εξουσίας προσφέρει κάτι διαφορετικό στο συγκεκριμένο θέμα. Προσωπικά, προτιμώ έναν φανερό εχθρό από κάποιον που παριστάνει τον φίλο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 25, 2012 5:13 pm

Τάσο, δεν είμαι υπέρ του μη χειρότερου, αλλά υπέρ του ορθού. Τώρα δεν είναι περίοδος εκλογών για να πρέπει να επιλέξουμε οπωσδήποτε κάποιο πολιτικό φορέα από τους υπάρχοντες. Μπορούμε να παρατηρούμε, να κρίνουμε τα γεγονότα και να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Τρί Σεπ 25, 2012 10:17 pm

Καληνύχτα αδέλφια μου καλά :)

Αδελφή μου Γεωργία λυπάμαι ειλικρινά για το θείο σου....... Εύχομαι καλό Παράδεισο... Η άπειρη Αγάπη και το άπειρο Έλεος του Θεού να "αγκαλιάσουν" την ψυχή του.......


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37

Άβαταρ μέλους
johnge
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:43 pm
Τοποθεσία: π.Πρόδρομος, Κύμη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό johnge » Τετ Σεπ 26, 2012 7:24 am

Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη!



Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό minos » Τετ Σεπ 26, 2012 7:42 am

Καλημέρα σε όλους
ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ

ΚΥΡΙΕ, βοήθησέ με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει ή σημερινή ημέρα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημα Σου.

Στην κάθε ώρα αυτής της ημέρας φώτιζε με και δυνάμωνε με για το κάθε τι.

Όποιες ειδήσεις κι αν λάβω στο διάστημα της σημερινής ημέρας, δίδαξέ με να τις δεχθώ με ηρεμία και με την πεποίθησι ότι προέρχονται από το άγιο θέλημα Σου.

Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου σε όλα τα έργα μου και τα λόγια μου.

Σ' όλες τις απρόοπτες περιστάσεις μη με αφήσεις να ξεχάσω, ότι τα πάντα προέρχονται από Σένα.

Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογενείας μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.

ΚΥΡΙΕ, δος μου την δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής καθ' όλη την διάρκειά της.

Καθοδήγησε την θέλησή μου και δίδαξε με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και να αγαπώ.


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
nikiforos
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:04 pm

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nikiforos » Τετ Σεπ 26, 2012 8:51 am

Καλημέρα Ιωάννη, Στάθη. Καλημέρα σε όλες κ όλους τους Φίλους!!!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 26, 2012 9:46 am

Καλημέρα σε όλο το κόσμο!
Ο αμαρτωλός Απόστολος εύχεται όλη η πλάση σήμερα να κάνει ένα μικρό βήμα πλησιέστερα προς τον Δημιουργό της και μακρύτερα από τον αντίθετο!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τετ Σεπ 26, 2012 11:47 am

Καλημέρα αδέλφια μου.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 65 και 0 επισκέπτες