Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Νοέμ 02, 2018 9:52 am

Άντε πάλι, ήρθε η Παρασκευή! Η πιο μελαγχολική ημέρα της εβδομάδας, η ημέρα που με ρίχνει ψυχολογικά. Και πώς να μην είναι όταν σκέπτομαι ότι αύριο και μεθαύριο δεν θα έχω την απόλαυση της δουλειάς, αλλά το άγχος του σπιτιού;
Ότι δεν θα ξυπνήσω νωρίς, ούτε θα τρέξω ασθμαίνοντας να προλάβω το λεωφορείο και μετά το μετρό για να μην αργήσω στη δουλειά, αλλά, αντίθετα, θα βιώσω πάλι την φρικτή εμπειρία να τεμπελιάσω λίγη ώρα παραπάνω στο κρεββάτι!
Ωιμέ!
Πιστεύω ότι με καταλαβαίνετε όλοι.
Και φυσικά μέσα στο ΣΚ θα χάσω τον ωραίο ρυθμό που έχω καθ’ όλη την εργάσιμη εβδομάδα, θα παρασυρθώ από την αρρωστημένη βαριεστημάρα που θα με κατακλύσει και θα ψυχοπλακωθώ όταν θα πλησιάζει η Δευτέρα.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η βαριεστημάρα δεν περιορίζεται μόνο στο σωματικό (και βιολογικό) κομμάτι, αλλά έχει επιπτώσεις και στο νοητικό, το ψυχικό και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στο πνευματικό κομμάτι του εαυτού μου.
Νιώθω να διαλύομαι, να σπάζω σε κομμάτια και να αποκαλύπτεται η πολυσχιδής προσωπικότητά μου που με κόπο προσπαθώ να κρατήσω κρυφή.

Εσείς όμως μην τρομάζετε. Συνεχίστε τον αγώνα παραμένοντας, κατά το δυνατόν, σε εγρήγορση, καθ’ όλο το χαλαρό ΣΚ.

Σήμερα, 02/11/2018 τιμώνται οι:

1. Άγιοι Ακίνδυνος, Αφθόνιος, Πηγάσιος, Ελπιδηφόρος και Ανεμπόδιστος
2. Άγιοι Συγκλητικοί
3. Άγιοι Εύδοξιος, Αγάπιος και άλλοι οκτώ μάρτυρες, Αττικός, Μαρίνος, Ωκεανός, Ευστράτιος, Καρτέριος, Νικοπολιτιανός, Στύραξ και Τωβίας
4. Άγιες Κυριακή, Δομνίνα και Δόμνα
5. Όσιος Μαρκιανός «ο εν τη Κύρω»
6. Άγιοι Λάμπρος, Θεόδωρος και έτερος Ανώνυμος οι Νεομάρτυρες που μαρτύρησαν στο Βραχώρι
7. Άγιος Αντώνιος ο ομολογητής, επίσκοπος Θεσσαλονίκης
8. Όσιος Γαβριήλ ο Ομολογητής - Σαλός

Την ευλογία τους να έχουμε!

ΥΓ: Σήμερα είναι ημέρα νηστείας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Νοέμ 02, 2018 11:11 am

Καλή σου μέρα Αποστόλη, καλημέρα σε όλες και όλους.
Φυσικά, δεν παραλείπω και σήμερα να ζητήσω τις πρεσβείες των Αγίων.
Το Σαββατοκύριακο δεν έχω την «πολυτέλεια» του ύπνου. Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν, ο γιος μου έχει βάλει στόχο να γίνει πρωταθλητής στο κολύμπι, οπότε κάθε Σάββατο «πέφτει» στην πισίνα νωρίς το πρωί και ο μπαμπάς οφείλει να τον πηγαίνει εκεί. Ιδιαίτερα αυτό το Σαββατοκύριακο θα έχω τη μεγάλη ευλογία να συναντήσω έναν αγιορείτη μοναχό και περιμένω με ανυπομονησία να έρθει η ώρα της συνάντησης. :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Νοέμ 02, 2018 11:23 am

Καλημέρα!


Να εξομολογεισαι τακτικά και καλά, γιατί και πατριάρχης να είσαι, αν δεν εξομολογεισαι δεν σωζεσε

Άγιος Πορφύριος


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 02, 2018 2:26 pm

Καλησπέρα σε όλους τους αδελφούς του φόρουμ και σε όλο τον δοκιμαζόμενο κόσμο που μάς διαβάζει! Καλό Παρασκευοσαββατοκύριακο να έχουμε, υπό τις πρεσβείες των σημερινών εορταζόντων Αγίων!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 02, 2018 2:28 pm

aposal έγραψε:Άντε πάλι, ήρθε η Παρασκευή! Η πιο μελαγχολική ημέρα της εβδομάδας, η ημέρα που με ρίχνει ψυχολογικά. Και πώς να μην είναι όταν σκέπτομαι ότι αύριο και μεθαύριο δεν θα έχω την απόλαυση της δουλειάς, αλλά το άγχος του σπιτιού;
Ότι δεν θα ξυπνήσω νωρίς, ούτε θα τρέξω ασθμαίνοντας να προλάβω το λεωφορείο και μετά το μετρό για να μην αργήσω στη δουλειά, αλλά, αντίθετα, θα βιώσω πάλι την φρικτή εμπειρία να τεμπελιάσω λίγη ώρα παραπάνω στο κρεββάτι!
Ωιμέ!
Πιστεύω ότι με καταλαβαίνετε όλοι.
Και φυσικά μέσα στο ΣΚ θα χάσω τον ωραίο ρυθμό που έχω καθ’ όλη την εργάσιμη εβδομάδα, θα παρασυρθώ από την αρρωστημένη βαριεστημάρα που θα με κατακλύσει και θα ψυχοπλακωθώ όταν θα πλησιάζει η Δευτέρα.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η βαριεστημάρα δεν περιορίζεται μόνο στο σωματικό (και βιολογικό) κομμάτι, αλλά έχει επιπτώσεις και στο νοητικό, το ψυχικό και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στο πνευματικό κομμάτι του εαυτού μου.
Νιώθω να διαλύομαι, να σπάζω σε κομμάτια και να αποκαλύπτεται η πολυσχιδής προσωπικότητά μου που με κόπο προσπαθώ να κρατήσω κρυφή.

Εσείς όμως μην τρομάζετε. Συνεχίστε τον αγώνα παραμένοντας, κατά το δυνατόν, σε εγρήγορση, καθ’ όλο το χαλαρό ΣΚ.

Σήμερα, 02/11/2018 τιμώνται οι:

1. Άγιοι Ακίνδυνος, Αφθόνιος, Πηγάσιος, Ελπιδηφόρος και Ανεμπόδιστος
2. Άγιοι Συγκλητικοί
3. Άγιοι Εύδοξιος, Αγάπιος και άλλοι οκτώ μάρτυρες, Αττικός, Μαρίνος, Ωκεανός, Ευστράτιος, Καρτέριος, Νικοπολιτιανός, Στύραξ και Τωβίας
4. Άγιες Κυριακή, Δομνίνα και Δόμνα
5. Όσιος Μαρκιανός «ο εν τη Κύρω»
6. Άγιοι Λάμπρος, Θεόδωρος και έτερος Ανώνυμος οι Νεομάρτυρες που μαρτύρησαν στο Βραχώρι
7. Άγιος Αντώνιος ο ομολογητής, επίσκοπος Θεσσαλονίκης
8. Όσιος Γαβριήλ ο Ομολογητής - Σαλός

Την ευλογία τους να έχουμε!

ΥΓ: Σήμερα είναι ημέρα νηστείας.

Αυτό που μού αρέσει σ' εσάς είναι ότι είστε λακωνικός.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 02, 2018 2:47 pm

Anastasios68 έγραψε:Καλή σου μέρα Αποστόλη, καλημέρα σε όλες και όλους.
Φυσικά, δεν παραλείπω και σήμερα να ζητήσω τις πρεσβείες των Αγίων.
Το Σαββατοκύριακο δεν έχω την «πολυτέλεια» του ύπνου. Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν, ο γιος μου έχει βάλει στόχο να γίνει πρωταθλητής στο κολύμπι, οπότε κάθε Σάββατο «πέφτει» στην πισίνα νωρίς το πρωί και ο μπαμπάς οφείλει να τον πηγαίνει εκεί. Ιδιαίτερα αυτό το Σαββατοκύριακο θα έχω τη μεγάλη ευλογία να συναντήσω έναν αγιορείτη μοναχό και περιμένω με ανυπομονησία να έρθει η ώρα της συνάντησης. :)

Ωραία!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Νοέμ 02, 2018 3:07 pm

Αναστάσιος έγραψε:
aposal έγραψε:
ΥΓ: Φάτε κρέας άφοβα, γιατί δυο βδομάδες μείνανε..

:shock:

Τι δεν καταλαβαίνεις;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Νοέμ 02, 2018 3:07 pm

Καλησπέρα btw και καλό ΣΚ να περάσουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 02, 2018 3:11 pm

aposal έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:
aposal έγραψε:
ΥΓ: Φάτε κρέας άφοβα, γιατί δυο βδομάδες μείνανε..

:shock:

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Όλα τα καταλαβαίνω, απλά μού έπεσε λίγο βαρύ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 02, 2018 6:47 pm

Καλησπέρα και καλό Παρασκευιάτικο απόγευμα να 'χουμε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 29 και 0 επισκέπτες