Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Σεπ 25, 2018 9:47 am

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Χρόνια πολλά στις εορτάζουσες!

Τη σημερινή μέρα, 25/9/2018, εορτάζουν:

1. Οσία Ευφροσύνη Θυγατέρα Παφνουτίου του Αιγυπτίου
2. Όσιος Πανφούτιος
3. Άγιοι Παύλος, Ταττή και τα παιδιά τους Σαβινιανός, Μάξιμος, Ρούφος και Ευγένιος
4. Μνήμη μεγάλου σεισμού
5. Άγιος Παφνούτιος ο Ιεροσολυμήτης, Ιερομάρτυρας
6. Άγιος Βυζατηνός
7. Όσιος Σέργιος ο Θαυματουργός Ηγούμενος Ραδονεξίας
8. Όσιος Θεόφιλος Αρχιεπίσκοπος Εφέσου

Την ευλογία τους να έχουμε!

ΥΓ: Φάτε κρέας άφοβα!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Σεπ 25, 2018 10:21 pm

Καλό βράδυ παιδιά!
Ζητώ χίλια συγγνώμη γιατί το φόρουμ είχε «πέσει» για μια ολόκληρη ημέρα!
Έτυχε να συμβεί αυτό σήμερα που έλειπα για πολλές ώρες από το γραφείο μου και δεν μπορούσα από μακριά να το επαναφέρω!
Και πάλι, συγχωρέστε με!
Ας είναι ευλογημένο!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 25, 2018 10:26 pm

Αλίμονο αγαπητέ κύριε Αναστάσιε! Χάρη σ' εσάς όλα καλά και πάλι!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 25, 2018 10:27 pm

Achilleas έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:
Achilleas έγραψε:Kαλό βράδυ Αναστάση και σ' όλους τους αδελφούς! Είμαι περίεργος να δω πόσο δραματική θα είναι αυτή η αλλαγή του καιρού. Σε μας στην Κοζάνη την Πέμπτη θα φτάσει και τους 4 βαθμούς!

What; Σ' εμάς από 30 σήμερα, αύριο θα έχει 24 και την Τετάρτη 20! Εκεί στην Κοζάνη μήπως έχετε διαθέσιμα σπίτια προς πώληση; :lol: Καλό βράδυ!

Και σε σας πάντως θα έχει φθίνουσα πορεία η θερμοκρασία Αναστάση! Όσον αφορά για σπίτι αποφάσισε εσύ και κάτι θα γίνει!

Θα έχει άλλα όχι όσο σε εσάς! Τέλος πάντων, ενδιαφέρομαι για ένα απλό σπιτάκι εκεί στην όμορφη Κοζάνη, κάτι σαν... μεζονέτα! :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 25, 2018 10:28 pm

Καλό βράδυ σε όλους!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 26, 2018 9:20 am

Καλημέρα από την ανεμώδη και δροσερή Αθήνα! Πολύ απότομα έπεσε η θερμοκρασία, αλλά θα ανακάμψωμεν. Τι να πει και η Κοζάνη! Πάντως μακρυμάνικο τον Σεπτέμβρη δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ξανά.

Σήμερα 26/9/2018 τιμώνται από την Εκκλησία μας:

1. Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος (Μετάσταση)
2. Άγιος Νείλος ο νεότερος από την Καλαβρία
3. Αγία Χήρα
4. Δίκαιος Γεδεών
5. Ανακομιδή της Τιμίας Κάρας του Πρωτόκλητου Αποστόλου Ανδρέου
6. Αγίες Θέκλα, Μαριάμνη, Μάρθα, Μαρία και Ενναθά οι πέντε κανονικές Παρθένες
7. Όσιος Ιωάννης ο Σπηλεώτης ο εν της κώμης Σιάς ασκήσας
8. Όσιος Εφραίμ ο εκ Ρωσίας ο θαυματουργός

Την ευλογία τους να έχουμε!

Σήμερα είναι ημέρα νηστείας, αλλά επιτρέπονται ο οίνος και το λάδι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 26, 2018 9:24 am

ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ (26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ)

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος, σε ηλικία 105 ετών, άφησε ειρηνικά την τελευταία του πνοή στην Έφεσσο. Κατά την παράδοση, προγνώρισε τον θάνατό του.
Ήταν ένας από τους 12 Αποστόλους του Ιησού και έγραψε:
1. το τελευταίο (κατά Ιωάννην) Ευαγγέλιο,
2. τρεις καθολικές επιστολές
3. την Αποκάλυψη
όλα αυτά περιλαμβάνονται στην Καινή Διαθήκη.

Η παράδοση λέει ότι:
Πέρασε αρκετό χρόνο της ζωής του στο σπίτι του Δόμνου, που ο ίδιος τον ανέστησε μαζί με τους επτά μαθητές του, και τέλος έφυγε μαζί μ' αυτούς από το σπίτι. Αφού έφθασε σ' ένα τόπο, στους μεν μαθητές του παρήγγειλε να καθίσουν εκεί, αυτός δε αφού προχώρησε μπροστά σε μικρή απόσταση, προσευχήθηκε. Ήταν δε ώρα πρωϊνή.
Έπειτα, αφού επέστρεψε, πρόσταξε τους μαθητές του να σκάψουν τη γη σε σχήμα σταυρού, τόσο μόνον, όσο ήτο το μέτρον του σώματός του. Αφού ξαπλώθηκε λοιπόν μέσα σ' εκείνον τον σκαμμένο τόπο, αποχαιρέτησε τους μαθητές του που έκλαιγαν πικρά και είπε: ...
«Σύρετε το χώμα της γης που είναι μητέρα μου και με αυτό σκεπάστε με». Εκείνοι αφού τον ασπάσθηκαν και τον αποχαιρέτησαν, σκέπασαν το σώμα του μέχρι τα γόνατα. Έπειτα πάλι αφού τον ασπάσθηκαν τον σκέπασαν μέχρι τον λαιμό. Και πάλι αφού για τρίτη φορά τον ασπάσθηκαν έβαλαν πάνω στο ιερό του πρόσωπο ένα μανδήλι. Και έτσι κλαίγοντας πικρά σκέπασαν όλο το σώμα του. Τότε ανέτειλε και ο ήλιος.

Αφού έκλαψαν οι μαθητές, γιατί έμειναν ορφανοί από τον δάσκαλό τους, γύρισαν στην πόλη διηγούμενοι τα σχετικά με τον Απόστολον. Οι άλλοι αδελφοί όταν τα άκουσαν αυτά επήγαν στον τάφο (τρεις ημέρες μετά την ταφή) και αφού έσκαψαν δεν βρήκαν τίποτε. Τότε λοιπόν επέστρεψαν κλαίγοντας θερμώς για τη στέρηση τέτοιου ποιμένος.

Αρκετοί είχαν την άποψη ότι ο Ιωάννης δεν πέθανε, αλλά μετατέθηκε στην άλλη ζωή, όπως ο Ενώχ και ο Ηλίας. Αφορμή γι' αυτή την άποψη έδωσε το γνωστό ευαγγελικό χωρίο, Ιωάννου κα’ 22. Όμως, ο αμέσως επόμενος στίχος κα' 23 διευκρινίζει τα πράγματα.

Απόσπασμα από το κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο:

κα΄ 21: τοῦτον ἰδὼν ὁ Πέτρος λέγει τῷ Ἰησοῦ· Κύριε, οὗτος δὲ τί;
Αυτόν (τον Ιωάννη) όταν τον είδε ο Πέτρος, λέγει στον Ιησού: «Κύριε, αυτός τι θα γίνει; Τι θα του συμβεί στο μέλλον»;

κα΄ 22: λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ; σὺ ἀκολούθει μοι.
Λέγει ο Ιησούς στον Πέτρο: “εάν εγώ θέλω να μένει αυτός στη ζωή, έως ότου θα έλθω πάλι κατά την Δευτέρα Παρουσία, τι σε ενδιαφέρει αυτό; Τι έχεις να ωφεληθείς, από άποψη πνευματική, εάν μάθεις τι θα γίνει με τον μαθητήν αυτόν; Εσύ ακολούθησέ με και φρόντισε για τον εαυτόν σου, γι' αυτά που σου λέγω εγώ και που αφορούν εσένα”.

κα΄ 23: Εξῆλθεν οὖν ὁ λόγος οὗτος εἰς τοὺς ἀδελφοὺς ὅτι ὁ μαθητὴς ἐκεῖνος οὐκ ἀποθνήσκει· καὶ οὐκ εἶπεν αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς ὅτι οὐκ ἀποθνήσκει, ἀλλ᾿ ἐὰν αὐτὸν θέλω μένειν ἕως ἔρχομαι, τί πρὸς σέ
Διαδόθηκε λοιπόν η φήμη αυτή μεταξύ των αδελφών, ότι ο μαθητής εκείνος δεν πεθαίνει. Και δεν είπε στον Πέτρο ο Ιησούς ότι ο μαθητής αυτός δεν πεθαίνει, αλλά εάν υποθέσουμε, ότι θέλω να μένει αυτός στη ζωή, μέχρις ότου έλθω, αυτό τι ενδιαφέρει εσένα;


Η Εκκλησία μας, λοιπόν, δέχεται ότι στον αγαπημένο μαθητή του Κυρίου συνέβη ότι και με την Παναγία μητέρα Του. Δηλαδή, ο Ιωάννης ναι μεν πέθανε και ετάφη, αλλά μετά τρεις ημέρες αναστήθηκε και μετέστη στην αιώνια ζωή, για την οποία ο ίδιος, να τί λέει σχετικά: «Ὁ ἔχων τὸν υἱὸν ἔχει τὴν ζωήν, ὁ μὴ ἔχων τὸν υἱὸν τοῦ Θεοῦ τὴν ζωὴν οὐκ ἔχει» (Α' επιστολή Ιωάννου, ε' 12). Εκείνος, δηλαδή, που είναι ενωμένος μέσω της πίστης με το Χριστό και τον έχει δικό του, έχει την αληθινή και αιώνια ζωή. Εκείνος, όμως, που δεν έχει τον Υιό του Θεού, να έχει υπ’ όψιν του πως δεν έχει και την αληθινή και αιώνια ζωή.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Σεπ 26, 2018 10:19 am

Καλημέρα σας παιδιά!
Αμήν Αποστόλη μου καλέ, ας έχουμε τις πρεσβείες των Αγίων μας καθημερινά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 26, 2018 11:21 am

Για τον άγιο Ιωάννη τον Θεολόγο υπάρχει και ένα ακόμη αξιοπερίεργο: Στο Ευαγγέλιο που έγραψε ο ίδιος αναφέρει τον εαυτό του ως: "ο μαθητής ον ηγάπα ο Ιησούς".


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Σεπ 26, 2018 1:26 pm

Καλησπέρα σε όλους τους αδελφούς από την ανεμοδαρμένη και δροσερή Νέα Μάκρη! Σήμερα με μακρυμάνικο και ανοιξιάτικο μπουφάν, κάτι ασυνήθιστο επίσης και για τη Νέα Μάκρη! Κάτι λέγανε φέτος ότι μέχρι και τον Οκτώβριο θα έχουμε καύσωνες και μακάρι να μην ισχύει! Ωραίο το κρυουλάκι για εμάς που μάς αρέσει η αίσθηση της αγκαλιάς των ρούχων! :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες