Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 29, 2018 11:57 am

Σήμερα μεταξύ άλλων τιμώνται και τα περ. 14.000 αναιρεθέντα νήπια υπό του Ηρώδου. Ο χαρακτηρισμός τους ως "Άγια" έρχεται να δώσει απάντηση σε αυτούς που, για να δικαιολογήσουν την απιστία τους, προφασίζονται τους αδίκους θανάτους μικρών παιδιών. Έτσι ισχυρίζονται "δεν μπορώ να πιστέψω σε έναν Θεό που επιτρέπει βάναυσους θανάτους μικρών παιδιών". Μα αγαπητέ μου, τα παιδιά δεν τα σκοτώνει ο Θεός, αλλά εσύ και όλοι μας με την αμετανόητη αμαρτωλότητά μας. Χάρη στην αμαρτία που είμαστε βουτηγμένοι γίνονται όλα αυτά (οι ασθένειες, οι θάνατοι, οι φυσικές καταστροφές). Ο Θεός το μόνο που κάνει είναι να προσπαθεί να μάς παιδαγωγεί, αλλά το κρεβάτι της αμαρτίας στο οποίο κοιμόμαστε είναι προφανώς γλυκό κο εμείς εν τούτοις συνεχίζουμε. Κανείς από εμάς δεν προσπαθεί να ξυπνήσει επιτέλους, να μετανοήσει και να κοινωνήσει με τον Χριστό. Εάν όλοι μας το κάναμε αυτό, φανταστείτε, τίποτα από τα παραπάνω δεν θα υπήρχε. Τα παιδιά λοιπόν αυτά, από τη στιγμή που η ψυχή εγκατέλειψε το σώμα τους, είδαν τον Χριστό με τα μάτια τους, Τόν είδαν να τούς χαμογελά, γιατί οι ψυχές τους είναι οι πιο καθαρές απ' όλων μας. Οι ευλογημένες αυτές ψυχές μετά το χαμόγελό Του εγκαταστάθηκαν δια παντός δίπλα Του, στην Αιώνια Βασιλεία των Ουρανών. Ναι, ο ισχυρισμός σας είναι σωστός, τα παιδιά αυτά δεν πρόλαβαν να ζήσουν. Δεν πρόλαβαν να ζήσουν αυτή την κοσμική και παροδική ζωή. Ο Θεός όμως τα αγαπά, κι έτσι θα ζουν διά παντός στην Αιώνια Βασιλεία Του. Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει αγαπητοί μου με κάθε παιδί που "φεύγει". Είτε άδικα (κατ' εσάς) είτε δίκαια (για τον Θεό). Σημασία λοιπόν έχει το θέλημά Του και όχι το δικό σας. Τουναντίον, γίνεται άξιοι κι εσείς, γιατί κι εσάς ο Θεός σάς αγαπά, να συναντήσετε αυτά τα παιδιά στη Βασιλεία των Ουρανών. Αφήστε λοιπόν την απιστία σας και μετανοήστε. Ο Πνευματικός στην ενορία σας (και μαζί μ' αυτόν ο Κύριος) σάς περιμένει. Ο καιρός γαρ εγγύς...


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Δεκ 29, 2018 1:06 pm

Καλημέρα σε όλους


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 29, 2018 2:20 pm

Χαίρε!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Δεκ 29, 2018 3:46 pm

Καλησπέρα σε όλους μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Δεκ 29, 2018 4:07 pm

Μάνος έγραψε:Χαίρε!

Καισαρ ;;; :lol:


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Δεκ 29, 2018 4:07 pm

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Νύμφη ανύμφευτε;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 29, 2018 6:16 pm

Ευλογημένη καλησπέρα και από μένα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 29, 2018 6:17 pm

nickzark έγραψε:
Μάνος έγραψε:Χαίρε!

Καισαρ ;;; :lol:

Salve caesar θα έλεγε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Δεκ 29, 2018 10:38 pm

Ευλογημένο Σαββατόβραδο σε όλο τον κόσμο και καλό τελευταίο εκκλησιασμό του έτους αύριο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Δεκ 29, 2018 11:10 pm

Καληνύχτα νέε μου!
Καληνύχτα σε όλα τα πλάσματα του Θεού!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες