Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Απρ 26, 2019 12:16 pm

Δεν λέω καλημέρα γιατί δεν είναι καλή. Είναι πένθιμη ημέρα σήμερα. Μόλις επέστρεψα από τον κατανυκτικό και άκρως συγκινητικό Εσπερινό της Αποκαθήλωσης αλλά και από το Τρισάγιο για τους κεκοιμημένους αδελφούς μας. Ο Κύριος ας μας ελεεί...!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Απρ 26, 2019 2:19 pm

Αμήν αδελφέ μου! Εγώ θα πω μακάρι να καθρεφτιστουμε μπροστά σε αυτά τα μεγαλύτερα γεγονότα της πίστεως!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Απρ 26, 2019 11:08 pm

Καληνύχτα και καλή Ανάσταση!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Απρ 26, 2019 11:58 pm

Καλή Ανάσταση κι από μένα. Εύχομαι μαζί με το θάνατο του Κυρίου να θρηνήσαμε και τον δικό μας, καθημερινό πνευματικό θάνατο λόγω της αμαρτωλότητάς μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Απρ 27, 2019 12:27 pm

Καλημέρα, με το καλό να φτασουμε σήμερα στην Ανάσταση και στην Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία! Όπως ένα κομμάτι του Άδη έγινε Παράδεισος με την πρώτη Ανάσταση έτσι εύχομαι και την Ανάσταση την Ελλάδος που είναι ένα κομμάτι αυτού του εκπεσοντος κόσμου! Όμως η Ανάσταση του Κυρίου είναι για όλους έτσι εύχομαι και ο όλος ο πλανήτης να αναστηθεί με το φως της Ορθοδοξίας!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Απρ 27, 2019 1:55 pm

Καλή Ανάσταση σε όλους παιδιά!



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Απρ 27, 2019 10:50 pm

Σάς χαιρετώ και εύχομαι να έχουμε καλή Ανάσταση κι ευλογημένη! Το Φως της Αναστάσεως είθε να φωτίσει και την πιο σκοτεινή και απόμακρη από τον Κύριο ψυχή!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Απρ 27, 2019 10:54 pm

Μάνος έγραψε:Καλημέρα, με το καλό να φτασουμε σήμερα στην Ανάσταση και στην Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία! Όπως ένα κομμάτι του Άδη έγινε Παράδεισος με την πρώτη Ανάσταση έτσι εύχομαι και την Ανάσταση την Ελλάδος που είναι ένα κομμάτι αυτού του εκπεσοντος κόσμου! Όμως η Ανάσταση του Κυρίου είναι για όλους έτσι εύχομαι και ο όλος ο πλανήτης να αναστηθεί με το φως της Ορθοδοξίας!

Μάνο αδελφέ μου ελπίζω να μη σε πειράζει που σφετερίστηκα τρόπον τινά την όμορφη ευχή σου για το ιστολόγιό μου. Καλή σου Ανάσταση αδελφέ!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Απρ 28, 2019 10:31 am

Χριστός Ανέστη!



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Απρ 28, 2019 10:39 am

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Αναστάσιμη καλημέρα εύχομαι σε όλο τον κόσμο με κάθε ευλογία Κυρίου! Το Φως της Αναστάσεως είθε να φωτίσει και την πιο σκοτεινή και απόμακρη από τον Κύριο ψυχή, αλλά και να αποτελέσει αφορμή για μετάνοια και επιστροφή στο Δρόμο Του.




«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 49 και 0 επισκέπτες

cron