Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 07, 2018 7:39 pm

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Πάντως εγώ θέλω να αξιοποιήσω τις αρετές μου (αν έχω) για τον Κύριο. Θέλω να γίνω θεολόγος για να Τον γνωρίσω σε ανθρώπους, για να φέρω πιστούς κοντά Του. Θέλω να μιμηθώ τους Αγίους Αποστόλους. Δυστυχώς όμως πολλές φορές ο σατανάς με πολεμά με άσχημο τρόπο, διά μέσου των λογισμών. Ειδικά τώρα τελευταία πάρα πολύ. Κύριε ελέησον.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Δεκ 07, 2018 7:55 pm

Εσύ θέλεις, πάρε κι ευλογία

Και του ότι γράφω εδώ πηρα

Αν σε παραπλανεί με λογισμούς, κάνε πράξεις καλές
Και το αντίθετο
Ώσπου να πάμε στο Κύριο, αυτός είναι ο αγώνας
Τι να πω κι εγώ για το βεβαρημένο ιστορικό μου


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 07, 2018 8:00 pm

Ο Πνευματικός μου μού έχει πει συγκεκριμένα "να 'ναι ευλογημένο και καρποφόρο το ενδιαφέρον σου" (εννοεί την ενασχόλησή μου με θεολογικά ζητήματα). Όσο για τους κακούς λογισμούς, προσπαθώ να προσεύχομαι όσο περισσότερο μπορώ και να λογίζομαι καλά και Άγια πράγματα, αλλά μερικές φορές ο σατανάς με πολεμά με βλάσφημες σκέψεις και με ανήθικες για τον πνευματικό μου. Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλό.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Δεκ 07, 2018 9:12 pm

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα Αναστάση: Η περίφημη παραβολή των ταλάντων: Εάν εσένα ο Κύριος σου έδωσε 5 τάλαντα (πολλά χαρίσματα) είναι πολύ καλό μεν, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι έχεις την ευθύνη να τα δώσεις 10 στον Κύριο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 07, 2018 9:16 pm

Ναι το διάβασα. Μακάρι να μάς αξιώσει όλους να το κάνουμε (αν όντως έχουμε χαρίσματα). Βέβαια ο διάβολος είναι ένα μεγάλο εμπόδιο που θα πρέπει να βγάλουμε απ' τη μέση. Δόξα τω Θεώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Δεκ 07, 2018 9:17 pm

Αν δεν υπήρχε ο διάβολος δεν θα γινόντουσαν κάποιοι άγιοι, ούτε θα κέρδιζαν κάποιοι τον Παράδεισο. Ξέρει ο Θεός γιατί του επιτρέπει να μας πειράζει.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Δεκ 07, 2018 9:30 pm

Καλή νύχτα σε όλους μας με την ευλογία του Αγίου Παταπίου που γιορτάζει αύριο!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 07, 2018 11:00 pm

aposal έγραψε:Αν δεν υπήρχε ο διάβολος δεν θα γινόντουσαν κάποιοι άγιοι, ούτε θα κέρδιζαν κάποιοι τον Παράδεισο. Ξέρει ο Θεός γιατί του επιτρέπει να μας πειράζει.

Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 07, 2018 11:03 pm

Καλή κι ευλογημένη νύχτα να έχουμε στην Μεγάλη και Ζεστή Αγκαλιά του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, υπό την Σκέπη της Υπεραγίας Θεοτόκου, την ευλογία και τις πρεσβείες του Αγίου Παταπίου και πάντων των Αγίων της Μητέρας Ορθοδοξίας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Δεκ 08, 2018 2:17 am

Καληνύχτα σε όλους


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 42 και 0 επισκέπτες

cron