Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Σεπ 21, 2018 8:35 am

Αναστάσιος έγραψε:
Anastasios68 έγραψε:Καλημέρα Απόστολε! Χαιρετίσματα πολλά στο Μεταξουργείο και ακόμα περισσότερα στην παλιά μου γειτονιά, αυτή του Αγίου Δημητρίου!
Καλημέρα και σε όλους και όλες μαζί με τα χρόνια πολλά!
Τις πρεσβείες των Αγίων μας ας έχουμε και σήμερα!

Α, όχι να μάς πάρει το Μπραχάμι τον αγαπητό κύριο Αναστάσιο! Όλα κι όλα! Εσείς είστε βέρος Ηλιουπολίτης, όπως εγώ! :lol:

Όλοι (οι καλοί) χωράμε!
Αν καταφέρω κάποια στιγμή να κάνω μια συνάντηση μελών στον Άγιο Δημήτριο, όπως έκανα παλαιότερα (2009-2012) θα το ανακοινώσω έγκαιρα, ώστε να παρευρεθείτε όλοι. Εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε τον πρωτοπρεσβύτερο του Ιερού Ναού πατέρα Ματθαίο Χάλαρη, που θα απαντήσει στις ερωτήσεις μας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Σεπ 21, 2018 11:03 am

Καλή σας ημέρα παιδιά, πάντοτε με τις πρεσβείες των Αγίων μας!
Αναστάση μου, μεγάλωσα στην Ηλιούπολη, κάποια στιγμή όμως μετακομίσαμε στον διπλανό δήμο του Αγίου Δημητρίου, γιατί εκεί βρήκαμε σπίτι ;)
Οπότε και ο Άγιος Δημήτριος είναι μια από τις παλιές μου γειτονιές ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 2:44 pm

Καλησπέρα σε όλους τους αδελφούς του φόρουμ και καλό Παρασκευοσαββατοκύριακο να έχουμε! Παρασκευή σήμερα, η πιο ωραία ημέρα της εβδομάδας, που προϊκονομεί τον ερχομό του Σαββατοκύριακου! Δόξα τω Θεώ, αύριο δεν θα νευριάσω πρωί πρωί με τον ενοχλητικό ύπνο του ξυπνητηριού που με τρομάζει και δεν θα αποχωριστώ την γλυκιά αίσθηση του πουπουλένιου παπλώματός μου και του μαλακού μου μαξιλαριού! Ναι, το κρεβατάκι μου είναι υπέροχο! Πόσο μού λείπει καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας η πανέμορφη αίσθηση της γλυκύτατης αυτής μαλακωσιάς!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 2:47 pm

Anastasios68 έγραψε:Καλή σας ημέρα παιδιά, πάντοτε με τις πρεσβείες των Αγίων μας!
Αναστάση μου, μεγάλωσα στην Ηλιούπολη, κάποια στιγμή όμως μετακομίσαμε στον διπλανό δήμο του Αγίου Δημητρίου, γιατί εκεί βρήκαμε σπίτι ;)
Οπότε και ο Άγιος Δημήτριος είναι μια από τις παλιές μου γειτονιές ;)

Ομολογώ ότι μιλάω χωρίς να γνωρίζω! :D Άλλωστε κι εγώ όταν ήμουν 5 ετών, πολύ πρόσφατα :lol:, έμενα στην Κηφισιά, αλλά μόνο για ένα χρόνο! Πάντως η πατρίδα μας αγαπητέ κύριε Αναστάσιε είναι η Ηλιούπολη! Αυτό δεν αλλάζει, έτσι; :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 2:50 pm

aposal έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:
Anastasios68 έγραψε:Καλημέρα Απόστολε! Χαιρετίσματα πολλά στο Μεταξουργείο και ακόμα περισσότερα στην παλιά μου γειτονιά, αυτή του Αγίου Δημητρίου!
Καλημέρα και σε όλους και όλες μαζί με τα χρόνια πολλά!
Τις πρεσβείες των Αγίων μας ας έχουμε και σήμερα!

Α, όχι να μάς πάρει το Μπραχάμι τον αγαπητό κύριο Αναστάσιο! Όλα κι όλα! Εσείς είστε βέρος Ηλιουπολίτης, όπως εγώ! :lol:

Όλοι (οι καλοί) χωράμε!
Αν καταφέρω κάποια στιγμή να κάνω μια συνάντηση μελών στον Άγιο Δημήτριο, όπως έκανα παλαιότερα (2009-2012) θα το ανακοινώσω έγκαιρα, ώστε να παρευρεθείτε όλοι. Εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε τον πρωτοπρεσβύτερο του Ιερού Ναού πατέρα Ματθαίο Χάλαρη, που θα απαντήσει στις ερωτήσεις μας.

Σωστά! Μακάρι όταν μπορέσετε κι εσείς, αλλά και σε περίοδο δίχως πολλές υποχρεώσεις, να συναντηθούμε στον Άγιο Δημήτριο. Μπορούμε επίσης να ανταμώσουμε κι εδώ, αν θέλετε, στη Νέα Μάκρη και να σας ξεναγήσω και στην αγαπημένη μου Αγία Μαρίνα, αλλά και στον πολιούχο μας Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, όπου διακονεί ο πνευματικός μου. Θα το σκεφτώ άμα μπορέσω γιατί η δευτέρα και η τρίτη λυκείου είναι πολύ σημαντικές και θα πρέπει να γίνει σε περίοδο που δεν θα έχω μεγάλο φόρτο εργασίας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Σεπ 21, 2018 9:32 pm

Καλό βράδυ


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 9:48 pm

Καληνύχτα φόρουμ και από μένα στην αγκαλιά της Παναγίτσας μας και του Πατέρα μας Χριστού!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Σεπ 22, 2018 9:39 am

Καλημέρα σε όλους τους αδελφούς του φόρουμ και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Σεπ 22, 2018 12:52 pm

Καλή σας ημέρα!
Αναστάση μου, πατρίδα μου είναι η Εκκλησία! ;)
Από τα υπόλοιπα, ναι, ομολογώ ότι έχω αδυναμία στην Ηλιούπολη γιατί εκεί πέρασα τα περισσότερα από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Σεπ 22, 2018 1:03 pm

Καλησπέρα


Όσο μπορείς να λες την ευχή μέσα στη μέρα και να σιγοψαλλεις

Άγιος Παΐσιος


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες