Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό minos » Τετ Αύγ 29, 2012 2:19 pm

Λές ε;

Και εγω που νόμιζα οτι οσοι συναναστρεφονται μαζί μου ειναι τυχεροί :( .......μάλλον εκανα λάθος!!!!


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Αύγ 29, 2012 3:02 pm

Μεγάλο!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Τετ Αύγ 29, 2012 3:30 pm

Ειρήνη αδέλφια μου, ειρήνη :)

:lol: Γελώ γιατί όταν πρωτοδιάβασα τη λέξη βουρδουνάρης σκέφτηκα ότι είναι περιοχή της Αττικής και λέω α, μπα, που να ναι αυτό..... Μετά από κανά δευτερόλεπτο δεν μου κόλλαγε..... σα περιοχή...... Μου ρθε συνειρμικά ο καρβουνιάρης..... Ε, λέω θα το ψάξω..... Απόστολε, από αυτό που βρήκα, ο Στάθης φιλοφρόνηση σου έκανε με έμμεσο τρόπο.... Εκτός και αν οι Αγιορείτες το χουν για προσβολή το βουρδουνάρης....... Α, είμαι χαρούμενη γιατί έμαθα κάτι καινούριο σήμερα εξαιτίας σας :) Αρκεί ένας βουρδουνάρης να ανάψουν τα αίματα........ Μόνο μη μ' αφήσετε να γίνω εγώ βουρδουνάρης / καρβουνιάρης..... Δεν είναι πρέπον :shock: όσο και αν μου αρέσουν τα γαϊδουράκια και τα καρβουνάκια :)

Αδελφέ μου Απόστολε δε μας είπες που πηγαίνεις..... Αν θες το μοιράζεσαι μαζί μας :)

Αδελφέ μου Στάθη να με προστατεύεις στα πνευματικά γιατί είμαι μωρό ακόμα.....


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Αύγ 29, 2012 3:42 pm

Στο νησί της Μεγαλόχαρης, όπου έχω εξοχικό!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Τετ Αύγ 29, 2012 4:46 pm

Νομίζω πως ξέρεις τι ακολουθεί αδελφέ μου Απόστολε........... Του χρόνου όλοι στο εξοχικό σου...... Μη στενοχωριέσαι δεν θα ρθουμε με άδεια χέρια...... Θα είμαστε ευγενικοί, φρόνιμοι, δεν θα ανακατέψουμε το σπίτι, και κυρίως τελευταία μέρα θα καθαρίσουμε κιόλας! Σε παρακαλώ σκέψου το σοβαρά...... Ευλογίες μετά να δεις ο καλός Θεός και η Παναγιά μας για σένα :)


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Καλησπέρα.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τετ Αύγ 29, 2012 8:52 pm

Καλησπέρα φίλοι μου.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
johnge
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:43 pm
Τοποθεσία: π.Πρόδρομος, Κύμη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό johnge » Πέμ Αύγ 30, 2012 8:19 am

Καλημέρα σας!!

Ζηλεύω ήδη τον Απόστολο. Θα ήθελα 10 μέρες ακόμα μακριά από την Αθήνα!



Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό minos » Πέμ Αύγ 30, 2012 8:23 am

Kαλημέρα Γιάννη, καλημέρα σε όλους.
ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ

ΚΥΡΙΕ, βοήθησε με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει ή σημερινή ήμερα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημα Σου.

Στην κάθε ώρα αυτής της ημέρας φώτιζε με και δυνάμωνε με για το κάθε τι.
Όποιες ειδήσεις κι αν λάβω στο διάστημα της σημερινής ημέρας, δίδαξε με να τις δεχθώ με ηρεμία και με την πεποίθησι ότι προέρχονται από το άγιο θέλημα Σου.


Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματα μου σε όλα τα έργα μου και τα λόγια μου.

Σ' όλες τις απρόοπτες περιστάσεις μη με αφήσεις να ξεχάσω, ότι τα πάντα προέρχονται από Σένα.


Δίδαξε με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογενείας μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.


ΚΥΡΙΕ, δος μου την δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής καθ' όλη την διάρκεια της.

Καθοδήγησε την θέλησή μου και δίδαξε με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και να αγαπώ.

ΑΜΗΝ


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Πέμ Αύγ 30, 2012 11:03 am

Καλημέρα Γιάννη, καλημέρα Στάθη, καλημέρα σε όλα τα αδέλφια μου τα καλά, και καλημέρα (νοητή) και στον Απόστολο τον αδειούχο μας :)


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 30, 2012 1:55 pm

Καλησπέρα αδέλφια.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 57 και 0 επισκέπτες

cron