Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Κυρ Αύγ 26, 2012 11:48 pm

Καληνύχτα αδελφέ μου Φώτη, καλό ξημέρωμα σε σένα και σε όλα τα αδέλφια μου.......

Ακούω ένα τραγουδάκι..... Εδώ τελειώνουν τα έργα της θάλασσας...... Αχ αυτός ο Σεφέρης..... Αχ ο Θεός που επιτρέπει αδέλφια μου καλά :)


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37

Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό minos » Δευτ Αύγ 27, 2012 7:44 am

Kαλημέρα σε όλους και καλη εβδομάδα.
ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ

ΚΥΡΙΕ, βοήθησε με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει ή σημερινή ήμερα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημα Σου.

Στην κάθε ώρα αυτής της ημέρας φώτιζε με και δυνάμωνε με για το κάθε τι.
Όποιες ειδήσεις κι αν λάβω στο διάστημα της σημερινής ημέρας, δίδαξε με να τις δεχθώ με ηρεμία και με την πεποίθησι ότι προέρχονται από το άγιο θέλημα Σου.


Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματα μου σε όλα τα έργα μου και τα λόγια μου.

Σ' όλες τις απρόοπτες περιστάσεις μη με αφήσεις να ξεχάσω, ότι τα πάντα προέρχονται από Σένα.


Δίδαξε με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογενείας μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.


ΚΥΡΙΕ, δος μου την δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής καθ' όλη την διάρκεια της.

Καθοδήγησε την θέλησή μου και δίδαξε με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και να αγαπώ.

ΑΜΗΝ


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 7:51 am

Καλημέρα καλή βδομάδα αδέλφια.

Τις πρεσβείες του Αγίου Φανουρίου να έχουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Αύγ 27, 2012 9:13 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε και ιδιαίτερα όλα τα πλάσματα του Κυρίου μας που δοκιμάζονται!
Σήμερα, μεταξύ άλλων, εορτάζει ο Άγιος Φανούριος. Ο πρωτοπρεσβύτερος της ενορίας μας, πατέρας Ματθαίος Χ. μας είπε χθες ότι ο Άγιος αυτός ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με πίτες καθώς και με φανερώσεις μυστικών, μελλοντικών γεγονότων, ή απωλεσθέντων αντικειμένων. Όλα τα προηγούμενα δεν είναι Χριστιανικά και γι' αυτό να προσέχουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Καλησπέρα.

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Αύγ 27, 2012 8:07 pm

Καλησπέρα αδέλφια μου,και καλή εβδομάδα.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Καλησπέρα.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 8:39 pm

Καλησπέρα Φώτη. Επίσης καλή βδομάδα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 8:53 pm

Agiooros Athos : facebook έγραψε:Εικόνα

Η ιστοσελίδα agiooros.net θα αναστείλει την λειτουργία της για οικονομικούς λόγους.


Αυτή είναι μια πολύ δυσάρεστη εξέλιξη.

Του πρότεινα να μαζέψουμε χρήματα για να τον βοηθήσουμε, αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτεί.

Εσείς τι λέτε να κάνουμε;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Αύγ 27, 2012 10:30 pm

Το είχαμε προτείνει και παλαιότερα, αλλά και τώρα! Δεν δέχεται επ' ουδενί. Το πρόβλημα είναι ότι το φόρουμ έχει πλέον μεγαλώσει πολύ και ένας απροβλημάτιστος server απαιτεί αρκετά λεφτά...
Ο Θεός ας τον φωτίσει να παρει τη σωστή απόφαση!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Αύγ 27, 2012 10:32 pm

Σας καληνυχτώ όλους! Ο Θεός ας μας βοηθήσει να έχουμε όλοι ένα καλό ξημέρωμα!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Ελένη
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 4:20 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Ελένη » Δευτ Αύγ 27, 2012 10:59 pm

Καληνύχτα αδελφέ μου Απόστολε :) Καληνύχτα αδέλφια μου καλά :)
Καλό ξημέρωμα! Σήμερα έχει το ωραίος που είσαι Αυγερινέ το ρεπερτόριο :D


Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 25 και 0 επισκέπτες