Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Μαρ 27, 2017 8:02 am

nickzark έγραψε:
aposal έγραψε:
nickzark έγραψε:Εχεις παει Αχιλλεα??Μακαρι να μπορεσουμε ολοι να βρεθουμε εκει.Τωρα που ειναι και ο Γεροντας εκει..Δυσκολο ομως ταξιδι..

Ας πάμε, έστω και για ένα καφέ ρε παιδί μου!
Δεν παίζεται ο Νίκος...
Εδώ για να πάμε στον Άγιο Διονύσιο εν Ολύμπω κάναμε 6 μήνες προγραμματισμό (εν έτει 2008)...

Γιατί βρε Απόστολε?? Ολοι μαζί πρέπει να πάτε?? Μόνος ο Αχιλλέας δεν μπορούσε να πάει?? Εγω καθένας κατά μόνας εννοούσα κάποτε να βρεθούμε εκεί

:mrgreen:
ΕΛΕΟΣ!
Αφού εκφράζεις την επιθυμία σου να βρεθούμε όλοι εκεί. Δεν λέω, μακάρι! Αλλά ρε παιδί μου εδώ δεν μπορούμε να βρούμε τα λεφτά της εκδρομής για τους Αγίους Τόπους!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Δευτ Μαρ 27, 2017 8:10 am

Καλημέρα αδέλφια μου και καλή εβδομάδα.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Μαρ 27, 2017 6:42 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλαράκια Καλό Απόγευμα και καλή εβδομάδα.

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Μαρ 28, 2017 3:06 am

aposal έγραψε:
nickzark έγραψε:
aposal έγραψε:Ας πάμε, έστω και για ένα καφέ ρε παιδί μου!
Δεν παίζεται ο Νίκος...
Εδώ για να πάμε στον Άγιο Διονύσιο εν Ολύμπω κάναμε 6 μήνες προγραμματισμό (εν έτει 2008)...

Γιατί βρε Απόστολε?? Ολοι μαζί πρέπει να πάτε?? Μόνος ο Αχιλλέας δεν μπορούσε να πάει?? Εγω καθένας κατά μόνας εννοούσα κάποτε να βρεθούμε εκεί

:mrgreen:
ΕΛΕΟΣ!
Αφού εκφράζεις την επιθυμία σου να βρεθούμε όλοι εκεί. Δεν λέω, μακάρι! Αλλά ρε παιδί μου εδώ δεν μπορούμε να βρούμε τα λεφτά της εκδρομής για τους Αγίους Τόπους!

H επιθυμια περιλαμβανει και ολο το πακετο μαζι.Κοινως μακαρι να παμε εκει, καθενας κατα μονας η γιατι οχι και μαζι (δυσκολο) αλλα φυσικα αφου βρεθουν η εξοικονομηθουν και τα χρηματα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 28, 2017 11:14 am

Καλημέρα σε όλους μας!
Πάλι τροχαίο, από 17χρονο αυτή που οδηγούσε αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα! Δυστυχώς έφυγε από τη ζωή μαζί με 3 φίλους του, ενώ ο 4ος χαροπαλεύει.
Μας έχει πάρει τα μυαλά ο Σατανάς και δεν μπορούμε να αντισταθούμε πλέον, γιατί δεν έχουμε καλή θωράκιση.
Ο Θεός να μα λυπηθεί!
Σήμερα, 28 Μαρτίου, γιορτάζουν:

1. Ο ΟΣΙΟΣ ΙΛΑΡΙΩΝ ο Νέος
2. Ο ΑΓΙΟΣ ΗΡΩΔΙΩΝ
3. ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΡΩΣΟΙ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ο Θαυματουργός και ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ Όσιομάρτυρας, ο Σπηλαιώτης
4. Ο ΟΣΙΟΣ ΗΣΥΧΙΟΣ ο Ίεροσολυμίτης,

Την ευλογία τους να έχουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Μαρ 28, 2017 11:15 am

Καλημέρα σας αδέλφια μου.
Επέστρεψα, δόξα τω Θεώ, από τα ταξίδια μου ανά τον κόσμο και για την ώρα δεν υπάρχει κάτι σίγουρο στον ορίζοντα για νέο ταξίδι.
Δυστυχώς, σε ένα από τα ταξίδια μου με λήστεψαν. Τα χρήματα που μου πήραν ήταν ελάχιστα και αδιάφορα. Αυτό που με πονάει πολύ είναι πως μαζί με τα πράγματα που μου αφαίρεσαν ήταν φωτογραφίες των γονέων μου (που δεν αντικαθίστανται), φωτογραφίες των παιδιών μου καθώς και το κομποσχοίνι μου μαζί με μία φωτογραφία του οσίου Παϊσίου που μου είχε δώσει ο γέροντας που μένει τώρα στο κελί του όταν το είχα επισκεφθεί κατά το πρώτο μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος. Επίσης, εικόνα του αγίου Νεκταρίου από το μοναστήρι της Αίγινας που μου είχε χαρίσει η αγαπητή μου Αδαμαντία (μέλος του φόρουμ μας), καθώς και άλλες εικόνες.
Δόξα τω Θεώ, αυτό ήταν το θέλημά Του. Γλύτωσα τα χειρότερα (οι ληστές θα μπορούσαν να μου είχαν κάνει κακό όπως μου είπαν από την εκεί αστυνομία, οι άγιοι με προστάτεψαν, ας φωτίσουν τους ληστές να αλλάξουν πορεία στη ζωή τους).
Φυσικά, αυτό που περιγράφει παραπάνω ο Απόστολος είναι το σημαντικό της ζωής. Ο Θεός να δίνει δύναμη στους οικείους των παιδιών που χάθηκαν και να αναπαύσει τις ψυχές τους.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τρί Μαρ 28, 2017 11:54 am

Καλημέρα αδέλφια μου.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Μαρ 28, 2017 12:22 pm

Βλέπω στη δουλειά μου πως οι περισσότεροι συζητούν για τους μαχητές και τους διάσημους και απελπίζομαι! Είτε είναι νεώτεροι είτε γηραιότεροι (50 και άνω) αυτό βλέπουν και ξενυχτούν για να ψηφίζουν κιόλας, άσχετα και με την νοητική υποδομή τους (από απλές γραμματείς μέχρι Μηχανικούς του Πολυτεχνείου), άλλο ένα σημάδι ότι η πνευματική καλλιέργεια δεν συμβαδίζει απαραίτητα με τις σπουδές.
Και μετά απορούμε πώς είναι δυνατόν αυτοί που μας κυβερνούν να κάνουν ό,τι μπορούν για να διαλύσουν τη χώρα κι ωστόσο εμείς να τους ξαναψηφίζουμε!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Μαρ 28, 2017 12:48 pm

Ο Θεός να μας βοηθήσει Απόστολε. Όλους...


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Μαρ 28, 2017 7:03 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλαράκια

Εικόνα


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες