Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Νοέμ 09, 2018 2:28 pm

Καλησπέρα και καλό ΣΚ!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Νοέμ 09, 2018 2:30 pm

Καλησπέρα με τις πρεσβείες του Αγίου Νεκταρίου!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Νοέμ 09, 2018 3:15 pm

Αναστάσιος έγραψε:Καληνύχτα και από μένα σε όλους μας! Αφήνω τον επίλογο στον κύριο Νίκο (nickzark).

Συγγνώμη χτες κοιμήθηκα πιο νωρίς . Δεν βόλεψε να μπω . Θα έβαζα επίλογο ότι σωστός νονος είναι όχι αυτός μόνο που θυμάται το βαφτιστήρι στα δώρα αλλά και στα πνευματικά . Να τον πάω και εκκλησία . Καλησπέρα για σήμερα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 09, 2018 3:37 pm

Τι αστάθεια είναι αυτή κύριε Νίκο; Τη μία θα κοιμάστε νωρίς την άλλη αργά; Μάς μπερδεύετε έτσι. :mrgreen: Συμφωνώ πάντως.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:01 pm

Εγώ πάντως εχθές κοιμήθηκα πολύ αργά! Ήμουν σε μια πολύ κατανυκτική Ιερά Αγρυπνία για τον Άγιο Νεκτάριο!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:15 pm

Μετά τον εσπερινό γιορτάζουν οι άγιοι της επόμενης ημέρας. Οι πιο γνωστοί είναι ο άγιος Ορέστης και ο Άγιος Αρσένιος ο Καππαδόκης,που βάφτισε τον άγιο Παΐσιο (και προέβλεψε ότι θα γίνει μοναχός).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:46 pm

Anastasios68 έγραψε:Εγώ πάντως εχθές κοιμήθηκα πολύ αργά! Ήμουν σε μια πολύ κατανυκτική Ιερά Αγρυπνία για τον Άγιο Νεκτάριο!

Μακάρι να μπορούσα να πάω κι εγώ στην αγρυπνία που θα έκανε η ενορία αλλά ας όψεται το σχολείο σήμερα. Πάντως όταν τελούνται αγρυπνίες ημέρα Παρασκευή, πηγαίνω σχεδόν πάντοτε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 09, 2018 5:47 pm

aposal έγραψε:Μετά τον εσπερινό γιορτάζουν οι άγιοι της επόμενης ημέρας. Οι πιο γνωστοί είναι ο άγιος Ορέστης και ο Άγιος Αρσένιος ο Καππαδόκης,που βάφτισε τον άγιο Παΐσιο (και προέβλεψε ότι θα γίνει μοναχός).

Μεγάλη η χάρη τους. Τις πρεσβείες τους να έχουμε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Νοέμ 09, 2018 8:19 pm

Καλησπέρα και πάλιν και πολλάκις!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Νοέμ 09, 2018 9:57 pm

Αναστάσιος έγραψε:Τι αστάθεια είναι αυτή κύριε Νίκο; Τη μία θα κοιμάστε νωρίς την άλλη αργά; Μάς μπερδεύετε έτσι. :mrgreen: Συμφωνώ πάντως.

Story of my life χαχαχα άσε δεν θα βρεις με μένα ωράριο σταθερο . Καλή νύχτα εύχομαι .αν και έχει ακόμα πολύ η νύχτα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες