Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ

Προσευχές για κάθε ώρα και περίσταση από τους Πατέρες τις Εκκλησίας μας και από σύγχρονους Πατέρες και Αγίους.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Πατήρ_Μάξιμος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:36 pm
Τοποθεσία: Καρυές - Άγιο Όρος
Επικοινωνία:

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Πατήρ_Μάξιμος » Τετ Αύγ 27, 2014 1:50 pm

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ

Ο Θεός ιλάσθητί μοι τω αμαρτωλώ καί ελέησόν με. Χριστέ καί Παναγιά μου, συχώρεσέ με, ευλόγησέ με, οικονόμησε τή σωτηρία της ψυχής μου, καθ΄όλη τή διάρκεια της επίγειας ζωής μου προστάτεψε εμένα, τούς δικούς μου, τόν τόπο μου, τήν Ελλάδα μας, τήν Κύπρο μας καί όλους τούς Ορθοδόξους Χριστιανούς. Ειρήνεψε τόν κόσμον όλον καί οδήγησέ τονε στήν αιώνια σωτηρία.

Παναγία Τριάς: Πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς· Κύριε Ιησού Χριστέ μου, ο ελθών εις τόν κόσμον αμαρτωλούς σώσαι ών (=από τούς οποίους) πρώτος είμαι εγώ· Πανάγιον Πνεύμα καί Παράκλητε αγαθέ. Παναγία Παρθένε Θεοτόκε Μαρία, η ουράνια Μητέρα μας· Άγιε Νικόλαε, άγιοι Γέροντες καί Πάντες οι Άγιοι, μαζί με όλους πού προσεύχονται κατά παρόμοιο τρόπο,

Σας παρακαλώ πάρα πολύ ο δυστυχής καί ανάξιος δούλος σας, όλους εμάς τούς Έλληνες-Κυπρίους-καί απανταχού της γης Ορθοδόξους, από τά παλιά χρόνια μέχρι σήμερα, συχωρέστε μας γιά τά πλήθη των εν γνώσει καί εν αγνοία αμαρτιών μας.

Προστατέψτε μας από τούς εχθρούς μας, τόν Αντίχριστο καί τούς περί αυτόν. από τούς Τούρκους, τούς Μουσουλμάνους, τούς Γερμανούς. από τούς προδότες πολιτικούς, από τούς ανάξιους αρχηγούς, από τούς κλέφτες, τούς απατεώνες, τούς τοκογλύφους, τούς φονιάδες (μεταξύ των οποίων καί οι υπαίτιοι των αυτοκτονιών), τούς εμπρηστές. από τούς αλλοπίστους, τούς αιρετικούς, τούς σχισματικούς, τούς μάγους, τούς σατανιστές. από τούς Άγγλους, τούς Αμερικάνους, τούς Μασώνους καί τούς Σιωνιστές.

Πιέστε όσους έχουν καταστρέψει ή ζημιώσει ή αδικήσει τήν Ελλάδα μας, τήν Κύπρο μας καί τούς απανταχού της γης Ορθοδόξους από τά παλιά χρόνια μέχρι σήμερα, είτε ομοπίστους είτε αλλοπίστους, νά μετανοήσουνε, νά αποκαταστήσουνε τίς εις βάρος μας κακίες τους, καί νά φροντίσουνε γιά τή σωτηρία της ψυχής τους.

Συχωρέστε όλες μας τίς εν γνώσει καί αγνοία αμαρτίες μας, αφότου γεννηθήκαμε μέχρι τή στιγμή αυτή. Δώστε μας ψυχοσωματική υγεία, σύνεση, φρόνηση, υπομονή, φώτιση καί θέληση νά τηρούμε τίς θείες εντολές. Δώστε μας οικογενειακή ευτυχία, ειρήνη, ελπίδα, αιώνια σωτηρία καί χαρά. Θεραπεύστε τούς ασθενείς. Προστατέψτε τούς πτωχούς, τίς χήρες, τά ορφανά, τά παιδιά των διεζευγμένων. Φωτίστε τούς νέους καί τίς νέες νά κάνουν χριστιανικές καί φιλοπάτριδες πολύτεκνες οικογένειες! Καί όσους δέν τό μπορέσουν, φωτίστε τους νά αφοσιωθούν σέ έργα φιλάνθρωπα καί εθνοσωτήρια!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μή μας κατηγορήσει κανείς γιά μνησικακία. Δέν ζητάμε τό κακό τους, αλλά παρακαλούμε γιά προστασία μας από αυτούς· καί νά πιεστούν έτσι, ώστε νά μετανοήσουν καί νά μας πληρώσουνε γιά τίς κακίες τους (αν όχι οι ίδιοι) οι δικοί τους καί οι απόγονοί τους. Διότι υπάρχει συλλογική ευθύνη καί νόμος πνευματικός. Αν θέλουν νά απαλλαγούν από τίς αιώνιες φοβερές συνέπειες των κακιών τους, πρέπει νά τό φροντίσουν οι απόγονοί τους. Όπως οι Εβραίοι καταράστηκαν τά παιδιά τους λέγοντας: «τό αίμα Αυτού εφ΄ημάς καί επί τά τέκνα ημών», κατά ανάλογο τρόπο όσοι από τους απογόνους των μετανοήσουν πρέπει να παρακαλέσουν καί νά πληρώσουν, γιά νά συχωρεθούν οι πρόγονοί τους από τά εγκλήματά τους. Ο μέν Εσταυρωμένος τούς συχώρεσε, αλλά δέν θά συχωρεθούν όσο δέν μετανοούν, όσο δέν πιστεύουν ορθοδόξως καί δέν ζητάνε μετά δακρύων τή θεία συχώρεση. Ούτε πρόκειται νά σωθούν, αν (έστω οι απόγονοί τους) δέν αγαπήσουν τόν Θεό καί τόν συνάνθρωπο, ιδίως όποιον έχουν ταλαιπωρήσει καί ζημιώσει.

Ιερομ.πατήρ Μάξιμος Αγιορείτης του Γέροντος Ιωσήφ.



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες

cron