Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Αύγ 04, 2012 9:40 pm

Χαίρετε ἀγαπητοί ἀδελφοί.

Ἄν θέλετε δεῖτε τόν ἰστοχῶρο πού δημιούργησα γιά τήν Ἐνορία τοῦ Ἁγίου Παντελεήμονα Πεῦκης Ἀττικῆς στήν ἠλεκτρονική διεύθυνση

http://www.agiospanteleimonas-pefkis.gr.

Προσπάθησα νά ὑλοποιήσω ὄλα σχεδόν
τά κείμενα στό πολυτονικό σύστημα καί ἐλπίζω ὅτι φαίνονται σωστά.
Κάθε παρατήρησή σας δεκτή καί πολύτιμη.
Σᾶς εὐχαριστῶ.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:28 am

Καλησπέρα αδερφέ και συγχαρητήρια για την όμορφη σου δουλειά.

Θα σου πω μερικά πραγματάκια όπως τα είδα εγώ χωρίς να έχω πείρα για την κατασκευή ιστότοπων.

Στην αρχική σελίδα υπάρχει θέμα όταν η ανάλυση των ιστοσελίδων είναι μικρότερη απο αυτή που είχες εσύ όταν την κατασκεύασες. Τα εικονάκια στο τέλος δεν παραμένουν σταθερα και κρύβουν τον τίτλο.
Έβγαλα μια φωτογραφία για να δεις τι εννοώ.
http://img831.imageshack.us/i/lathos.png/

Επίσης θα προτιμούσα οι σύνδεσμοι να ανοίγουν σε νέες καρτέλες ή σελίδες για να μην χάνεται η σελίδα που έβλεπα πριν.

Κάτι πολύ μικρό που ίσως θα κοίταγα είναι στα ενδιαφέροντα κείμενα να μην αλλάζει η ροή της γραφής και χωρίζεται σε πάνω και κάτω απο την φωτογραφία για να είναι πιο εύκολο για το μάτι. Το ίδιο πιστεύω ότι θα γίνει και στο φυλλάδιο μόλις τοποθετήσεις περισσότερα. Αυτό βέβαια είναι μικρή λεπτομέρεια.

Γενικά έχω μικρές παρατηρήσεις αλλά ίσως είναι ιδιοτροπίες δικές μου :)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:29 am

Φοιτητής έγραψε:Καλησπέρα αδερφέ και συγχαρητήρια για την όμορφη σου δουλειά.

Καλησπέρα και σε σένα, σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου, είναι πραγματικά πολύτιμες.

Φοιτητής έγραψε:Στην αρχική σελίδα υπάρχει θέμα όταν η ανάλυση των ιστοσελίδων είναι μικρότερη απο αυτή που είχες εσύ όταν την κατασκεύασες. Τα εικονάκια στο τέλος δεν παραμένουν σταθερα και κρύβουν τον τίτλο.

Έχεις απόλυτο δίκιο, το έχω εντοπίσει και ψάχνω τη λύση. Ελπίζω ότι θα την πετύχω ίσως και σήμερα.

Φοιτητής έγραψε:Επίσης θα προτιμούσα οι σύνδεσμοι να ανοίγουν σε νέες καρτέλες ή σελίδες για να μην χάνεται η σελίδα που έβλεπα πριν.

Η σελίδα που κοιτάει ο χρήστης δεν χάνεται αν πάει σε επόμενη. Μπορεί να κάνει ένα "Back" με τον Browser του και να επιστρέψει σε αυτή. Χρησιμοποιώ μία τεχνοτροπία που στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαδεδομένη και λέγεται AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Το κύριο πλεονέκτημά της είναι ότι επιτρέπει σε έναν ιστοχώρο να φορτώνει νέα δεδομένα γρήγορα και κυρίως χωρίς να γίνεται "αναβόσβημα" ολόκληρης της σελίδας. Είναι ίσως περίεργο στην αρχή, αλλά νομίζω ότι δίνει μία διαφορετική αίσθηση στην πλοήγηση. Το θέμα είναι πως μεγάλοι κατασκευαστές (πχ Google) το χρησιμοποιούν και πιστεύω ότι θα επικρατήσει στα επόμενα χρόνια.

Φοιτητής έγραψε:Κάτι πολύ μικρό που ίσως θα κοίταγα είναι στα ενδιαφέροντα κείμενα να μην αλλάζει η ροή της γραφής και χωρίζεται σε πάνω και κάτω απο την φωτογραφία για να είναι πιο εύκολο για το μάτι. Το ίδιο πιστεύω ότι θα γίνει και στο φυλλάδιο μόλις τοποθετήσεις περισσότερα. Αυτό βέβαια είναι μικρή λεπτομέρεια.

Έβαλα αυτή τη ροή γιατί αν ο χρήστης έχει μικρή οθόνη, τότε η φωτογραφία καλύπτει το κείμενο και πρέπει να κατέβει προς τα κάτω για να το δει. Με τον τρόπο αυτό έχει άμεση πρόσβαση τόσο στη διακοσμητική φωτογραφία όσο και στο κείμενο. Κάπως δηλαδή όπως στήνονται τα περιοδικά και οι εφημερίδες. Νομίζω πως με μία σμύκρινση της φωτογραφίας θα υπάρχει ένας συνδυασμός και των δύο τάσεων.

Φοιτητής έγραψε:Γενικά έχω μικρές παρατηρήσεις αλλά ίσως είναι ιδιοτροπίες δικές μου :)

Καμία ιδιοτροπία, είναι απολύτως σεβαστές οι παρατηρήσεις σου. Προσπαθώ να δημιουργώ κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα και αυτό δεν είναι πάντοτε εύκολο (μάλλον ποτέ δεν είναι). Οπότε κάθε παρατήρηση δεκτή ώστε να είναι ο ιστοχώρος λειτουργικός και να υπηρετεί το σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε σωστά.
Και πάλι σε ευχαριστώ :-)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:29 am

Έγιναν μερικές παρεμβάσεις, αν θέλεις ρίξε μία ματιά εκ νέου. Ελπίζω ότι βελτιώθηκαν τα πράγματα. Μη διστάσεις (και οποιοσδήποτε άλλος φυσικά) να μου πεις οποιαδήποτε νέα παρατήρηση.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:29 am

Με τον πατέρα Δημήτριο προχωρήσαμε σε μία καινοτομία στα πλαίσια του ιστοχώρου του Ναού: στη ζωντανή μετάδοση των Ιερών Ακολουθιών μέσω διαδικτύου. Ο σκοπός αυτής της ενέργειας είναι να μπορούν να παρακολουθούν τις Ακολουθίες οι αδερφοί μας στο εξωτερικό που μπορεί να βρίσκονται μακρυά από κάποιο Ορθόδοξο Ναό. Για παράδειγμα στην Αμερική ή σε χώρες της Ασίας και της Αφρικής ή οπουδήποτε αλλού. Ας μη ξεχνάμε ότι διανύουμε την εβδομάδα Ιεραποστολής. Η ανεπίσημη "πρεμιέρα" έγινε εχθές με τους Α' Χαιρετισμούς και η "επίσημη" είναι αύριο με την Κυριακή της Ορθοδοξίας.
Μπορείτε να δείτε τη σχετική σελίδα εδώ: http://www.agiospanteleimonas-pefkis.gr/#broadcasth


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:30 am

Συγχαρητήρια Τάσο για την προσπάθειά σου. Επισκέφτηκα την ιστοσελίδα σας και μου άρεσε πολύ. Μπράβο!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Παντελεήμονας Πεύκης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:30 am

Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα, να είσαι καλά :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες