Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Συναντήσεις μελών του forum που προγραμματίζονται. Εντυπώσεις και φωτογραφίες από συναντήσεις μελών που έγιναν.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:21 pm

Χτες έγινε η συνάντηση στη Θεσσαλονίκη των μελών των 2 φόρουμς μετά από 3 ολόκληρα χρόνια. Τελικά ήρθαν σταδιακά 11 από τους 17 που είχαν δηλώσει συμμετοχή και ο Νίκος (agiooros) ήταν νοερά μαζί μας.

Στάθη σ' ευχαριστούμε για την υπέροχη φιλοξενία. Πάντα τέτοια.

Ελπίζουμε την επόμενοι φορά να είμαστε περισσότεροι. Προτείνω η επόμενη συνάντηση να γίνει στην Κόνιτσα ή στο Βόλο


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Συν;aντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό minos » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:23 pm

Λοιπόν .........
Στις 10:40 έφτασα στην καμάρα όπου ο Νικηφόρος με τον Χρήστο είχαν είδη φτάσει και έκαναν μια βόλτα στην Εγνατία για να περάσει η ώρα.

Μετά το καλωσόρισμα και αφού τα λέγαμε για καμιά 10-15 λεπτά έφτασε ο επόμενος "γνωστός" άγνωστος φίλος ο Γιώργος defender με την μηχανή του.
Αφού την άφησε εκεί κοντά μας και κοιτούσε αυτός εμάς και εμείς αυτόν, μπήκε πρώτα στην Παναγιά μας για να προσκυνήσει και αφού βγήκε ο Νικηφόρος ως πιο έμπειρος μου λέει αυτός είναι δικός μας :8 και όντως έτσι ήταν συστηθήκαμε και μετά από λίγα λεπτά έφτασε και ο μαχ1 Μάξιμος που και αυτός με την σειρά του συστήθηκε στην παρέα.
Εγώ μεταξύ είχα και άλλο πρόβλημα με το τηλ μου, όπου εχθές μου έπεσε από τα χέρια και μαύρισε η οθόνη με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω τίποτα παρά μόνο να απαντώ στις εισερχόμενες κλείσεις.
Μετά από λίγα λεπτά έκανε την εμφάνιση του ο Νίκος Nickzac Nικόλαος στο ονομα μετα της συζύγου και του κούκλου γιου τους τον Δημοσθένη, ο οποίος σε όλη την διάρκεια της μέρας δεν ακούσαμε την φωνή του παρά μόνο όταν του είπα ότι αν δεν φας το φαΐ σου θα σε δώσω στον βγενοπουλο :shock: εκεί ο Δημοσθένης άρχισε να μιλά :shock: ΄και να λέει όχι στον βγενοπουλο αυτός θα μου φάει το φάει μου :mrgreen: .
Τελικά κατά τις 11,45 και αφού είδη είχαμε μιλήσει με τον filota -Νικοτον οποίο και περιμέναμε να έρθει στο σημείο συνάντησης χτυπάει το τηλ και είναι στην γραμμή .........το Αφεντικό :shock: :mrgreen:
Εγώ: ναι
-Ελα
Εγω :που
Ελα ρε ο Νικος ειμαι
Εγω που εισαι;
Στην Θεσσαλονικη
Εγω: εγω ειμαι κοντά στον Αγιο Ιωαννη τον Ρωσο :shock:
-Που;;
Εγω:Στην Εύβοια ρε σε σένα κοντά ειμαι

Τελικά κάπου εκεί με σταμάτησε ο Νικηφόρος λέγοντας "τι λες ρε του ανθρώπου;" :mrgreen:

Αφού κλείσαμε το τηλ με το Αφεντικο :mrgreen: να σου έφτασε και ο Νίκος με τον Ευγενέστατο Αχιλλέα, μετά τις συστάσεις αλληλογνωριμίες ξεκινήσαμε για την πλατεία Αριστοτέλους για καφεδάκι, μετά από λίγα λεπτά είχαμε είδη καθίσει και ξαφνικά στο τηλ πάλι το αφεντικό να με ρωτά αν έχω video κλίση, του απαντώ ότι το Άρης -Παοκ είναι στις 8:30 !!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: μου λέει ο Χρήστος -konstantinoypolitis θα με πάρει να για να μας βρει μετά της συζύγου του, αλλα ντι αλλων :lol: :lol:

Καθίσαμε εγώ -εγώ-εγώ :mrgreen: ο Νικηφόρος, ο Χρηστος,ο Αχιλλέας, ο άλλος Νίκος με την σύζυγο και το μωράκι τους τον Δημοσθένη, ο Γιώργος, Ο Μάξιμος και παραγγείλαμε τα καφεδάκια μας οταν και πριν λίγο σηκωθούμε ήρθε και Ο Χρήστος με την σύζυγο και το μωράκι τους, αφού ξανασυστηθηκαμε όλοι σηκωθήκαμε να φύγουμε και ο Πρεσβύτερος και ποιο έμπειρος Νικηφόρος μου λέει ............" δεν θα πληρώσουμε;" :mrgreen: ......του απαντώ..." έστειλε το αφεντικό-Νίκος τηλεφωνική επιταγή :shock: ......" μου λέει " ρε συ τρελάθηκες;" του λέω "τώρα το κατάλαβες; μου λέει "όχι αλλά......... :25 :mrgreen: "τέλος πάντων ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΑΣΜΑ :mrgreen: και κάπου εκεί άρχισαν οι διαρροές.

Ο Νικηφόρος με τον Χρήστο έπρεπε να φύγουν λόγω υποχρεώσεων, ο Μάξιμος το ίδιο και ο Χρήστος με την σύζυγο μας ανανέωσαν το ραντεβού τους για την σουρωτή το απόγευμα.

Στην Συνέχεια πήγαμε στο παρκινγ όπου ο Νίκος με τον Γιώργο θα πήγαιναν κάπου να αφήσει ο Γιώργος την μηχανή του ώστε να πάμε μόνο με αυτοκίνητα στην Αγία Αναστασία, όπως και έγινε.

Η Ώρα ήταν 1:30 και ξεκινήσαμε για την ιερά Μονή της Άγιας Αναστασίας, μετά από μισή ώρα φτάσαμε παρκάραμε τα αυτοκίνητα μας και ανηφορίζοντας προς την είσοδο της μόνης ο Filotas -Νικος μου λέει πέρασες 1 κόκκινο και αλλά δυο σχεδόν κόκκινα :shock: ........του λέω εγώ ΠΟΤΕ δεν περνώ με πράσινο :shock: πάντα με κόκκινο :shock: μου λέει γιατί;......του απαντώ " και αν έρχεται από την άλλη μεριά ο Δημητρός που τα βλέπει όλα πράσινα τι γίνετε;" :shock: .....κάπου εκεί ο Νίκος σταμάτησε να μου μιλά (σου λέει άκρη δεν βγάζω μαζί του) και περιμέναμε και τα άλλα παιδιά να έρθουν.

Μετά από 5 λεπτά έφτασαν ανεβήκαμε στον Ναό και αφου βρήκαμε τον Πάτερ Χρυσογονο μας καλωσόρισε μας μοίρασε φυλλάδια με το Ιστορικό της Μονής και κάναμε και μια δέηση στο σκήνωμα Του Άγιου Θεωνά μας έχρισε με λαδάκι από το καντηλάκι Του και στην συνέχεια πήραμε τον δρόμο για την Περαία και την ταβέρνα του Μανόλη.

Σε λίγη ωpα είχαμε φτάσει και παρκάρει τα αυτοκίνητα στον περιβάλλοντα χώρο και αφού βρήκα τον ιδιοκτήτη μας έδειξε τον χώρο όπου θα γίνονταν το έγκλημα. :mrgreen:
Ήρθε ο ιδιοκτήτης να μας πάρει παραγγελία και αφού αυτή η διαδικασία κράτησε 10 λεπτά :mrgreen: :shock: με ρωτάει στο τέλος "θα έρθουν κι άλλοι; :mrgreen: .............ναι ναι του λέω

Και όντως μετά από μερικά λεπτά χτύπησε το τηλέφωνο και πήγα να πάρω την Άννα από το Ικεα, όταν έφτασα ο γιος του Νίκου φώναζε ...."δώστε μου να φάω πριν έρθει ο βγενοπουλος" :mrgreen: :mrgreen: και αφού πήγα κοντά του και του είπα μην στεναχωριέσαι ένας εφιάλτης ήταν και πέρασε" το μωρό ησύχασε και καθήσαμε ήρεμα και απολαύσαμε το φαγητό μας.

Κατά τις 5: 30 ξεκινήσαμε για την Σουρωτή και μετά από 8 -10 λεπτά είχαμε φτάσει στον αγαπημένο μας Παππούλη.

Πλυθος κόσμου στο παρκινγκ της μονής , και μέσα σε λίγα λεπτά προσκυνούσαμε το Άγιο Λείψανο του Αγίου Αρσένιου (κάτω από την εικόνα της Παναγιάς και στην συνέχεια στον Τάφο του Πατρός Παϊδιού, κατάνυξη και ευλάβεια πολύ, η συζήτηση κόπηκε μαχαίρι και όλοι ένας με την σειρά του έβαλε μετάνοια σε αυτόν τον μεγάλο Άγιο της εποχής μας γέροντα Παΐσιο.

Παραμείναμε στον χώρο της μονής για 15 λεπτά περίπου και στην συνέχεια αποχαιρετίσαμε τον Filota-Νίκο και τον Αχιλλεα ,λέγοντας μου ο Νίκος "την άλλη φορά θα τους βάλουμε να υπογράψουν συμμετοχές" και κάπου εκεί η παρέα του ΑγιουΟρους.νετ έδωσε ραντεβού για την επόμενη συγκέντρωση μελών.

Και το Θεό Δόξα

ΥΓ: Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο-agiooros για αυτόν τον ευλογημένο χώρο που μας παραχωρεί προς δόξα Θεού.

Nα πω κι ενα μεγάλο ευχαριστώ και τον filota για την ορθοδοξη γωνιά του διαδικτυου και επισης για την συμμετοχή στην συνάντηση.

Νικο και Αχιλλεα ευχαριστουμε πολύ για την παρουσία σας.


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Συν;aντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:24 pm

Ευχαριστώ και εγώ όλα τα παιδιά για την παρουσά τους και την υπέροχη αυτη συνάντηση.Περασαμέ ολοι πιστεύω καταπληκτικά.Χάρηκα που γνώρισα και τα παιδιά απο κοντά τόσο αυτου του φόρουμ όσο και του αδερφικού του agiooros.


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συν;aντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:25 pm

Ήρθε η ώρα για τις φωτογραφίες. Διευκρινίσεις:

- Ο καιρός ήταν πολύ χάλια για φωτογραφίες. Βαριά συννεφιά και υγρασία, μέχρι ομίχλη. Πιο χάλια δε γίνεται :( .
- Στην αρχή ο καιρός και οι πολλές απουσίες είχαν επιδράσει και στη διάθεσή μας. Αργότερα διορθώθηκαν τα πράγματα.
- Δεν είχα πάρει μαζί μου τη φωτογραφική μηχανή κι όπως φαίνεται και κανείς άλλος.

Μετά τη συνάντηση για καφέ στην παραλία:

Εικόνα

Από αριστερά προς τα δεξιά: Αχιλλέας, Στάθης, ο γιος Δημοσθένης και η σύζυγος του Νίκου (συγνώμη δε συγκράτησα το όνομά της) και ο Μάξιμος.

Εικόνα

Δεύτερη φωτογραφία από δεξιά προς τα αριστερά: Ο Νικηφόρος (που τον έκοψε η λογοκρισία :mrgreen: ), ο Χρήστος, ο Νίκος (nickzark) και ο Γιώργος.

Οι φωτογραφίες βγήκαν πριν έρθει ο Κωνσταντίνος κι εγώ είμαι πίσω από την κάμερα :smile: .

Φτάσαμε στην Αγία Αναστασία:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Λίγα απ' το Καθολικό της Μονής:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Για φαγητό στην ταβέρνα του "Μανώλη" (όπως στο τραγούδι :smile: ):

Εικόνα

Ύστερα στον Παπούλη να προσκυνήσουμε:

Εικόνα

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Συν;aντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:27 pm

ο καιρός για φωτό δεν ήταν καλός αλλα τουλάχιστον δεν έβρεχε.πάλι καλά


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
nikiforos
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:04 pm

Re: Συν;aντηση στη Θεσσαλονίκη στις 23/10/11

Δημοσίευσηαπό nikiforos » Πέμ Αύγ 09, 2012 7:28 pm

Εικόνα

Εικόνα

Θεσσαλονίκη - Πλατεία Αροστοτέλους
23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2011




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες