Τίμιος Πρόδρομος...

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:42 pm

Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΜΑΤΗΣ » Πέμ Ιαν 04, 2018 6:07 pm

Γιατί ο άγιος Ιωάννης ο Βαπτιστής αφού αναγνώρισε το Χριστό ως Μεσσία δεν τον ακολούθησε όπως έκαναν και οι υπόλοιποι μαθητές;
Εικόνα
Είναι μια απορία που την έχω εδώ και αρκετό καιρό.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιαν 04, 2018 6:38 pm

http://orthodoxanswers.gr/%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B9%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%80%CF%84/ Διάβασε αυτό το άρθρο πιστεύω θα σε βοηθήσει. Επίσης πολλές απορίες λύνονται από το κατά Ματθαίον Άγιο Ευαγγέλιο. Τώρα τα διαβάζω και εγώ σήμερα αν θέλει ο Θεός θα συνεχίσω με του Μάρκου. Από όσο ξέρω με τις φτωχές μου γνώσεις τον συνέλαβαν αμέσως οι στρατιώτες του Ηρώδη και αποκεφαλίστηκε μετά την υπόσχεση του Ηρώδη στην Σαλώμη, κόρης της Ηρωδιάδας, γυναίκας του Ηρώδη (που ήταν γυναίκα του αδερφού του), για ενά χορό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 04, 2018 10:35 pm

Σταμάτη δεν υπήρχε λόγος να γίνει ο Τίμιος Πρόδρομος μαθητής του Κυρίου.
Σε τι να μαθητεύσει; Αφού ήξερε ποιος θα ήταν ο Κύριος και προφήτευε και προετοίμαζε τον ερχομό Του.
Δεν είχε ανάγκη να γίνει μαθητής.
Άλλο ήταν το σχέδιο της Θείας Πρόνοιας για τον Τίμιο Πρόδρομο.
Αυτό είπε άλλωστε ο Ίδιος ο Κύριος κατά την βάπτισή Του.



Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:42 pm

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΜΑΤΗΣ » Παρ Ιαν 05, 2018 7:21 pm

Ήταν δηλαδή τέλειος άγιος; Πως ενώ συναντάει Τον Ιησού Χριστό και Τον αναγνωρίζει ως Υιό και Λόγο του Θεού, δηλαδή ως το δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος, δεν τα παρατάει όλα για να Τον ακολουθήσει; Αφού Αυτός είναι ο σκοπός και το τέλος της αποστολής του, γιατί δεν Τον ακολούθησε όταν Τον συνάντησε όπως έκαναν και οι υπόλοιποι μαθητές Του και μετέπειτα Απόστολοι;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιαν 05, 2018 9:31 pm

Καλησπέρα αδελφέ μου, ο Ιωάννης ονομάζεται Πρόδρομος, διότι προετοίμαζε τον δρόμο, δηλαδή την ενανθρώπιση Του Κυρίου και την διδασκαλία Του. Μόλις λοιπόν ο Κύριος ξεκίνησε την δράση Του τελείωσε το έργο του Ιωάννου και εκπληρώθηκαν αυτά που έλεγαν οι Γραφές της Παλαιάς Διαθήκης. Συλλήφθηκε αμέσως απο τον Ηρώδη και αποκεφαλίστηκε. Ήταν θέλημα Κυρίου αυτό να ήταν το τέλος του και όχι να Τον ακολουθήσει, δεν ήταν μαθητής του Κυρίου, αλλά ο Πρόδρομος Του. Αυτά που λέει ο κ.Πέτρος από πάνω φυσικά είναι πολύ σωστά και παρόμοια με τα δικά μου. Ελπίζω να βοηθήθηκες. Ο Κύριος να φωτίζει πάντα την ζωή σου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:42 pm

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΜΑΤΗΣ » Παρ Ιαν 05, 2018 10:47 pm

Ευχαριστώ αδερφέ μου, να είσαι καλά. Όντως βοηθήθηκα! Διάβασα και λίγο το κατά Ματθαίον και είδα ότι μετά τη Βάπτισή Του ο Ιησούς έφυγε προς την έρημο και τότε συνέλαβαν τον Ιωάννη, πριν ακόμα ξεκινήσει Εκείνος το έργο Του και καλέσει τους πρώτους Του μαθητές. Όντως ίσως αυτό να ήταν και το θέλημα του Θεού για να κηρύξει και στους κεκοιμημένους τον ερχομό του Μεσσία. Δε ξέρω αν αληθεύει κάτι τέτοιο, είχε πέσει στην αντίληψή μου παλαιότερα, αλλά αυτά μάλλον αποτελούν μυστήρια.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιαν 05, 2018 10:57 pm

Υπάρχει μία καταπληκτική αγιογραφία όπου ο αγέννητος Τίμιος Πρόδρομος στην κοιλιά της αγίας Ελισσάβετ προσκυνά τον αγέννητο Κύριο στην κοιλιά της Παναγίας.
Παράσταση του ευαγγελίου της μικρής παράκλησης στην Υπεραγία Θεοτόκο.
Από τότε ακόμα ο Τίμιος Πρόδρομος γνώριζε ποιος είναι ο Κύριος, οπότε μπορούσε να τον αναζητήσει και να γίνει μαθητής του Κυρίου πριν την βάπτισή Του στον Ιορδάνη ποταμό.
Αλλά δεν υπήρχε λόγος γιατί ήταν προφήτης και πρόδρομος του Κυρίου.
Εξάλλου ο ίδιος ο Κύριος είπε για τον Τίμιο Πρόδρομο ότι δεν είχε γεννηθεί μεγαλύτερος από τον Ιωάννη.
Νομίζω αυτό τα λέει όλα.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιαν 05, 2018 11:06 pm

ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:............Όντως ίσως αυτό να ήταν και το θέλημα Του Θεού για να κηρύξει και στους κεκοιμημένους τον ερχομό του Μεσσία. Δε ξέρω αν αληθεύει κάτι τέτοιο...........

Αληθεύει Σταμάτη.
Δεν είχε ανάγκη μαθητείας ο Τίμιος Πρόδρομος δίπλα στον Χριστό.
Το θέλημά του ήταν να προφητεύσει και να προετοιμάσει και ταυτιζόταν με το θέλημα του Κυρίου γι' αυτόν.



Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:42 pm

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΜΑΤΗΣ » Σάβ Ιαν 06, 2018 12:42 pm

Υπάρχουν όμως νομίζω κάποια σημεία που χρειάζονται ακόμα διευκρίνιση. Για παράδειγμα γιατί να μην αξιωθεί και ο Ιωάννης της Πεντηκοστής όπως την αξιώθηκαν οι άλλοι μαθητές και η Θεοτόκος; Επίσης ο Χριστός εμεγάλυνε τον Ιωάννη, αλλά είπε και πως "ο ελάχιστος στη Βασιλεία του Θεού μείζον αυτού εστί". Γιατί λοιπόν να μην αξιωθεί κι αυτός της Βασιλείας του Θεού εν ζωή;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τίμιος Πρόδρομος...

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 06, 2018 12:58 pm

Καλημέρα Σταμάτη,
για να καταλάβεις την αξία του Ιωάννη πιστεύω θα σε βοηθήσει να διαβάσεις στο Κατα Ματθαίον 20,20-28 Το αίτημα του γιων του Ζεβεδαίου και στο Κατά Μάρκον 10,35-47 το αντίστοιχο απόσπασμα, όπου ο Απόστολος Ιάκωβος και ο Απόστολος και Ευαγγελιστής Ιωάννης ζητούν από Τον Κύριο να καθίσουν δίπλα Του στην Βασιλεία Του και τους το αρνείται, γιατί ήταν θέλημα Του να καθίσουν δεξιά Του η Παναγία και μητέρα Του και αριστερά Του ο Ιωάννης ο Πρόδρομος και Βαπτιστής.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες