Convertirea în masă a unui grup de protestanți din Coasta de Fildeș,și minunea ce s-a petrecut cu apa botezulu(Romanian)

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Convertirea în masă a unui grup de protestanți din Coasta de Fildeș,și minunea ce s-a petrecut cu apa botezulu(Romanian)

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Απρ 04, 2018 3:52 pm

Εικόνα

Convertirea în masă a

unui grup de protestanți din Coasta de Fildeș (Africa),

și minunea ce s-a petrecut cu apa botezului


Am ajuns pe Coasta de Fildeș, povestește episcopul Ghanei, Pantelimon, după optsprezece ore de călătorie. Și ne gândeam: “Acum ce vom face?”. Când nu mai aveam nicio nădejde omenească și am hotărât să ne întoarcem în Ghana, a sunat telefonul. Era un grup de protestanți din zonă, care de șase ani de zile căutau rădăcinile creștinismului. După ce au studiat fenomenul, au descoperit Ortodoxia!!! Oameni curați la suflet! Am hotărât să îi botez, dar mergând să vedem râul, am descoperit că era plin pe toată suprafața de gunoaie. Unde să săvârșim Taina Botezului? Cum să verși acolo Sfântul Mir? Era nevoie de câteva luni pentru a-l curăța… Seara s-a iscat o furtună grozavă și prin dumnezeiască minune, în dimineața următoare nu se mai afla niciun gunoi în apă. După terminarea botezului m-au cuprins niște dureri cumplite și a trebuit să merg la spital. Cu ajutorul lui Dumnezeu am continuat lucrarea… Aceștia erau primii ortodocși!

Sursă:

Protestants met Orthodoxy



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες

cron