Χριστιανικά Βιβλία

Παρουσίαση βιβλίων με Χριστιανικό περιεχόμενο ή με περιεχόμενο Χριστιανικού ενδιαφέροντος - presentation of books with Christian content or content of Christian interest

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Παρ Δεκ 06, 2013 9:20 pm

Μου ήρθε σήμερα σαν ιδέα να δημιουργήσω ένα νέο θέμα με τίτλο «Χριστιανικά Βιβλία». Σκέφτηκα μέσα από αποσπάσματα που θα γράφουμε, να ανταλλάσσουμε απόψεις για βιβλία που διαβάσαμε ή διαβάζουμε. Ένα βιβλίο που διάβασα κάποια στιγμή είναι το «Λόγοι Παρηγορίας» του Διονύσιου Φαραζουλή, όπου αντλεί από την Αγία Γραφή λόγια παρηγοριάς για όσους περνούν θλίψεις.

«Τί διαβεβαιώνει ο απ. Παύλος; Ότι αν ταλαιπωρούμαστε σ' αυτή τη ζωή και δοκιμαζώμαστε από διάφορες θλίψεις και τις υπομένουμε με καρτερία, παίρνουμε μια αναμφισβήτητη απόδειξη ότι ο Θεός μάς αναγνωρίζει σαν γνήσια και πραγματικά παιδιά Του».

«Μη φοβάσαι! Όποια κι αν είναι η ανάγκη σου, η δοκιμασία σου, η στενοχώρια σου, η θλίψη σου, μπορείς να είσαι υπερβέβαιος, ότι Εκείνος γνωρίζει και φροντίζει και ότι αν καταφύγεις σ' Αυτόν με το φορτίο των θλίψεών σου, Εκείνος θα φροντίσει για σένα και θα φροντίσει τόσο, σαν να μην είχε καμμιά άλλη φροντίδα, παρά μόνο τη δική σου».

Νομίζω πως αυτό το βιβλίο είναι επίκαιρο στις μέρες μας και σκέπτομαι να το ξαναδιαβάσω!Θυμάμαι όταν το είχα διαβάσει πριν κάποια χρόνια, μου έκανε καλό και γαλήνεψε η ψυχή μου. Αν έχετε βιβλία να προτείνετε, θα ήταν ωραίο και ωφέλιμο να ανταλλάξουμε ιδέες και απόψεις.


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Ιαν 06, 2014 11:57 am

Πολύ ωραίο θέμα Φωτεινή.

Προτείνω ένα βιβλίο:

Εικόνα

ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ
ΚΕΝΝΕΘ ΚΛΑΟΥΣ
Ένα αλλιώτικο best-seller μεταφρασμένο ήδη σε 7 γλώσσες ερχεται και στην Ελλάδα απ' τις εκδόσεις εν πλω. Τίτλος του: «ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ». Συγγραφέας του ειναι ο Κλάους Κένεθ. Είναι μια αυτοβιογραφία. Μια περιπέτεια της συνείδησης και της ανθρώπινης αναζήτησης. Ή αλλιώς ένα μυθιστόρημα πέρα για πέρα αληθινό... Ο συγγραφέας περιγράφει εισαγωγικά την περιπέτεια της ζωής του: «Το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου το αφιέρωσα στην αναζήτηση της αγάπης και της αλήθειας... Πέρασα απ' την Ινδία, το Θιβέτ και την Ταϋλάνδη, καθώς και από μουσουλμανικές χώρες .... Ταξίδεψα στην Αλάσκα, στο Μεξικό και στη Βραζιλία για να δοκιμάσω άλλα συστήματα, όπως τον κομμουνισμό, τον αθεϊσμό και τη χίπικη κουλτούρα..... Άλλες φορές πάλι, έμπλεξα με τον υπόκοσμο των ναρκωτικών.... Όμως τίποτα δεν μπόρεσε να γεμίσει το κενό που υπήρχε στη ψυχή μου.... Ήταν ένα ταξίδι στην κόλαση γεμάτο μίσος και θάνατο....»


Στο τέλος του βιβλίου ο συγγραφέας περιγράφει πως ανακάλυψε την αλήθεια που ζητούσε, στην Ορθοδοξία μέσω της γνωριμίας του με τον γέροντα Σωφρόνιο του Έσσεξ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Πηγή


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Ιούλ 05, 2014 8:46 am

Αδέλφια μου, θέλω να σας προτείνω ένα μικρό βιβλίο. Ο τίτλος του είναι "ΤΟ ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ" Ανθολογημένο Θεοτοκάριο για κάθε περίσταση του ανθρωπίνου βίου, εκδόσεις Μύρτος.

Μου το δώρισε πριν λίγο καιρό η αδελφή μου. Το βιβλίο αυτό περιέχει διάφορες σύντομες προσευχές για κάθε περίσταση, όπως λέει και ο τίτλος. Στη αρχή ήμουν λίγο επιφυλακτική και αναρωτιόμουν αν θα βοηθούσαν αυτές οι προσευχές. Ξεκίνησα να διαβάζω κάποιες που σχετίζονται με κάποια προβλήματα που έχω, π.χ. μια πολύ μικρή προσευχούλα για έντονο πονοκέφαλο. Πρέπει να σας πω, πως ελλατώθηκαν οι ημικρανίες μου αρκετά, ακόμη κι αν πάθω μια κρίση ημικρανίας, την ξεπερνώ πιο εύκολα και χωρίς λήψη φαρμάκων. Και επειδή έχω την πιο επώδυνη μορφή ημικρανίας που υπάρχει, αναγκαζόμουν να παίρνω δυνατά φάρμακα για να μπορώ να ανταπεξέλθω στο σχολείο, που εκεί από την φασαρία σε πιάνει έτσι κι αλλιώς πονοκέφαλος. Είχα σχεδόν κάθε μέρα ημικρανίες... ήταν φρικτό!!! Και η χρήση των παυσίπονων μου προκαλούσε στη συνέχεια και υπογλυκαιμίες... με αποτέλεσμα να νιώθω ακόμη χειρότερα.
Διαβάζω επίσης κάποιες προσευχές για το άγχος και βλέπω, ότι είμαι πιο ήρεμη από πριν.
Για μένα αποδείχτηκε αυτό το μικρό βιβλίο ένας μεγάλος θησαυρός και είμαι σίγουρη, πως ο καθένας θα βρει μέσα σε αυτό προσευχές, που τον αντιπροσωπεύουν και σχετίζονται με κάποιο πρόβλημά του. Αξίζει πραγματικά και εύχομαι να σας βοηθήσει!!!
Πάντοτε με αγάπη!

Εικόνα

Με προσευχές από το ΘΕΟΤΟΚΑΡΙΟΝ του Αγ.Νικοδήμου για

Άνοιγμα υποθέσεων
Έναρξη προσπαθειών - αγαθών σχεδίων
Αποφάσεις ορθές
Εύρεση
Υγεία ψυχής και σώματος
Γάμος
Μαθητές – εξετάσεις
Ξενιτεμένοι
Προστασία από κινδύνους, εχθρούς, δαίμονες και διάφορα πάθη
Επαγγέλματα
Λειτουργήματα
και άλλα πολλά προσευχητικά θέματα


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Νικολαος.Χ
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 2:01 am

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Νικολαος.Χ » Κυρ Ιούλ 06, 2014 4:02 pm

Θα συμφωνήσω με τον Αναστάσιο ότι το θέμα είναι πολύ καλό!
Μια δική μου πρόταση είναι το "Πατερικό Ημερολόγιο" Βαδίζοντας με τον Χριστό του Αρχιμανδρίτη Παύλου Ντάνα. Ένα ευχάριστο ημερολογιακού τύπου βιβλίο με μία ιστορία-συμβουλή για κάθε μέρα!


Κύριε Ιησού Χριστέ, Ελέησον με τον αμαρτωλό...
ΥπερΑγία Θεοτόκε σώσων υμάς...

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιούλ 07, 2014 9:36 am

1. Εκεί όπου δεν φαίνεται ο Θεός
2. Αν υπάρχει ζωή, θέλω να ζήσω (100 ερωτήσεις και απαντήσεις περί πίστεως)
και τα δύο είναι του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεοσγαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου (κατά κόσμον Νικόλαου Χατζηνικολάου)


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
gkou
Δημοσιεύσεις: 726
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:05 pm
Τοποθεσία: Γεωργία, Κόρινθος

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό gkou » Πέμ Ιούλ 17, 2014 12:35 pm

Τα παρακάτω βιβλία με έχουν ωφελήσει πολύ, πνευματικά.
1.«με λεπτότητα και αγάπη
Επιστολές του Γέροντα Ιωάννη
της Μονής των Σπηλαίων ( Πσκωφ )
Εκδόσεις : εν πλω
Εικόνα
2. Στάρετς Σάββας
Ο ΠΑΡΗΓΟΡΗΤΗΣ
Εκδόσεις ΑΘΩΣ
Εικόνα
3. «ΜΟΝΑΧΟΥ ΜΩΥΣΕΩΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ
π α θ ο κ τ ο ν ί α
πρόσκληση μετανοίας
σε καιρούς κρίσεως»
Εκδόσεις : Εν πλω
Εικόνα
4. Επίσης, ένα βιβλίο που συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάθε ορθόδοξο χριστιανό είναι το
«ΟΣΙΟΥ ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΥ
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
γράμματα σε μια ψυχή»
ΕΚΔΟΣΗ ΤΕΤΑΡΤΗ
ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΡΑΚΛΗΤΟΥ
ΩΡΩΠΟΣ ΑΤΙΙΚΗΣ 2000
Εικόνα



Άβαταρ μέλους
gkou
Δημοσιεύσεις: 726
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:05 pm
Τοποθεσία: Γεωργία, Κόρινθος

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό gkou » Τρί Ιούλ 22, 2014 9:05 am

Αδέλφια μου, μέσα στο Σαββατοκύριακο διάβασα ή μάλλον...καταβρόχθισα :lol: ένα βιβλίο που το θεωρώ πλέον σταθμό σε ό,τι έχω έως τώρα διαβάσει. Είναι το "Σχεδόν άγιοι" του π. Τύχων Σεβκούνωφ , από τις εκδόσεις εν πλω. . Δεν μπορώ να σας περιγράψω το χείμαρρο των συναισθημάτων που με κατέκλυσαν διαβάζοντάς το... συγκίνηση, κατάνυξη, αλλά και μια πολύ μα πολύ μεγάλη δόση αισιοδοξίας και χαράς. Θα προσπαθήσω να βάζω διάφορα αποσπάσματα εδώ:
http://www.orthodoxos.com.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=32&t=3203
Επίσης συγκλονίστηκα από το μικρό απόσπασμα της ταινίας για την Ιερά Μονή των Σπηλαίων του Πσκωφ που έφτιαξε ο ίδιος ο συγγραφέας και που μάλιστα έχει βραβευθεί:



Εικόνα



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Ιούλ 22, 2014 9:39 am

Διάβασα το απόσπασμα Γεωργία και πραγματικά είναι συγκλονιστικό!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Σεπ 04, 2014 2:41 am

Ενα βιβλίο που μου πρότεινε μοναχός απο την Ι.Σκητη Αγιου Ανδρεα ειναι
Ο ΑΓΙΟΣ
Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΠΑΣΤΟΥΡΜΑΤΖΗ Εκδότης: ΕΝ ΠΛΩ

Περίληψη - Ένας ληστής μετανιωμένος και ένας κρατούμενος της φυλακής συμμετέχουν σε μια περιπέτεια της ανθρώπινης ψυχής, σε μια πορεία εξαγνισμού και συντριβής, που μέσα από διάφορα περιστατικά αποτυπώνει το μεγαλείο του ανθρώπου και τη δίψα του για το φως και την αλήθεια.......

Εικόνα

Ειναι πολυ ευχάριστο στην ανάγνωση ,Το διάβασα σχεδον σε μια μερα.Το προτείνω ανεπιφύλακτα και εγώ


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χριστιανικά Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Δευτ Φεβ 23, 2015 3:16 pm

Αδέλφια μου, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο του Αγίου Παϊσίου, κάποιο που σας άρεσε ιδιαίτερα;


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες