ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Παρουσίαση βιβλίων με Χριστιανικό περιεχόμενο ή με περιεχόμενο Χριστιανικού ενδιαφέροντος - presentation of books with Christian content or content of Christian interest

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Ιαν 15, 2018 9:41 am

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
Η γέννηση του καλλιτέχνη κατ᾽ εικόνα Θεού

JONATHAN JACKSON

Εκδόσεις: ΕΝ ΠΛΩ
Έτος έκδοσης: 2016


Περιγραφή
Ο Θεός είναι ο τέλειος Καλλιτέχνης και Ποιητής. Η κατ’ εικόνα δική Του δημιουργία μας σημαίνει ότι είμαστε κι εμείς καλλιτέχνες και ποιητές, ανεξάρτητα από την κλήση μας στη ζωή. Είμαστε καλλιτέχνες με τον τρόπο που αγαπάμε. Είμαστε ποιητές με τον τρόπο που προσευχόμαστε. Ο καθένας είναι ένας καλλιτέχνης. Συνδεόμαστε κοσμικά ο ένας με τον άλλο μέσα από ένα θείο υφαντό που εκτείνεται κατά μήκος των αιώνων. Ο καθένας μας έχει ένα ρόλο μοναδικό να επιτελέσει στη συμφωνία της δημιουργίας του Θεού.
Το σημαντικότερο έργο ενός καλλιτέχνη δεν είναι ό,τι δημιουργεί. Βρίσκεται στο έργο της δημιουργίας μας από τη χάρη του Θεού. Πρωταρχικός στόχος του καλλιτέχνη είναι να επιτύχει τη σωτηρία του. Ό,τι δημιουργεί ή παράγει ο καλλιτέχνης από την άποψη των έργων τέχνης είναι πάντοτε δευτερεύον όσο το να γίνει ο ίδιος στην πραγματικότητα ένα έργο τέχνης. Ο πνευματικός καλλιτέχνης μετανοεί συνεχώς για τη φιλοδοξία του και γίνεται ο ίδιος το ποίημα. Αυτό συμβαίνει με το να κάθεται στα πόδια του Διδασκάλου ατενίζοντας τη δόξα Του, όπως έκανε η Μαρία. Ο καλλιτέχνης δεν γράφει απλώς ή τραγουδά τραγούδια – γίνεται ο ίδιος το τραγούδι. Δεν ζωγραφίζει απλά σ’ έναν καμβά· ο ίδιος γίνεται ζωγραφιά προς δόξαν Θεού. Αυτό αποτελεί ένα πολύ διαφορετικό όραμα για τον καλλιτέχνη από κείνο που εκθειάζει ο πολιτισμός μας.


Εικόνα



Δειτε επίσης







Πρόκειται για έναν ηθοποιό και μουσικό του Χόλυγουντ, ο οποίος έγινε ορθόδοξος μαζί με την καθολική γυναίκα του και φυσικά τα παιδιά τους. Μιλά με θάρρος και αγάπη για την ορθοδοξία, και αν δεν ξέρετε την ιστορία του υπάρχουν βίντεο και σελίδες να τη διαβάσετε.

Στο βιβλίο: πρόκειται για σκέψεις πάνω στη σχέση του καλλιτέχνη με τον Θεό, πάνω στο ρόλο του ορθόδοξου καλλιτέχνη και πώς αυτός ο ρόλος διαφέρει από τον αντίστοιχο του άθεου ή μη ορθόδοξου καλλιτέχνη. Μιλά για την διαρκή επικοινωνία με τον Θεό, μέσω την τέχνης αλλά και όταν δεν κάνεις τέχνη. Γενικά ήταν ένα θέμα που το αποζητούσα και δεν το έβρισκα, γι αυτό και χάρηκα για αυτό το βιβλίο. Δεν είναι θεολόγος φυσικά, αλλά έχει την υποστήριξη της εκκλησίας μας, επομένως ξέρω ότι δεν διαβάζω κάτι αιρετικό.

Αν ξέρετε άλλα βιβλία με θέμα τον καλλιτέχνη στην ορθοδοξία θα χαρώ να τα διαβάσω κι εγώ!


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Ιαν 15, 2018 9:48 am

Δυστυχώς δεν μπορώ να ενσωματώσω το βίντεο.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 15, 2018 5:59 pm

Καλησπέρα κ.Νεκταρία. Επισυνάπτω αυτό το βιντέο με την μεταστροφή του συγκεκριμένου αδελφού στην Ορθοδοξία, που είναι κατ'εμε μια συγκλονιστική και πολυ όμορφη μαρτυρία. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, φανερώνει και κάποιες από τις παγίδες του διαβόλου, όταν κάποιος προσπαθεί να προσεγγίσει την αλήθεια της Ορθοδοξίας μας.



Όσον αφορά το πώς φαίνεται το βίντεο στην δημοσίευση, όταν δημοσιεύετε μία απάντηση, μέσα στα άγγιστρα με τη λέξη youtube τοποθετείτε τον κωδικό του βίντεο, που βρίσκεται στο τέλος του συνδέσμου και όχι ολόκληρο το σύνδεσμο. Στη περίπτωση του βίντεο, που θέλατε να δημοσιεύσετε, ο κωδικός είναι αυτός IZLbxDVGhKM. Και εγώ πρόσφατα το έμαθα με την βοήθεια του αδελφού μας, του Αναστάσιου :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 15, 2018 6:12 pm

Ευχαριστώ για την αναφορά του ονόματός μου! ;)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 15, 2018 6:19 pm

Η αλήθεια να λέγεται :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Ιαν 20, 2018 11:39 am

Ευχαριστώ!


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες