ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Παρουσίαση βιβλίων με Χριστιανικό περιεχόμενο ή με περιεχόμενο Χριστιανικού ενδιαφέροντος - presentation of books with Christian content or content of Christian interest

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Ιαν 26, 2018 11:03 am

Εικόνα




ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Οι κύριες ακολουθίες του νυχθημέρου σε ένα εύχρηστο δερματόδετο εγκόλπιο διαστάσεων 13×17εκ. Το «Προσευχητάριον» περιλαμβάνει τις ακολουθίες του Μεσονυκτικού, του Όρθρου, του Εσπερινού και του Απόδειπνου μετά των Χαιρετισμών, καθώς και τούς δύο Παρακλητικούς Κανόνες προς την Υπεραγία Θεοτόκο, τούς Χαιρετισμούς του Τιμίου Σταυρού και την ακολουθία της Θείας Μεταλήψεως. Περιέχει επίσης στιχηρά προσόμοια προς ανωνύμους Αγίους, ώστε ο προσευχόμενος να μπορεί να ψάλει και άνευ Μηναίου τις ακολουθίες του Εσπερινού και του Όρθρου. Το «Προσευχητάριον» είναι το απαραίτητο πνευματικό βοήθημα για την καθημερινή προσευχή προς το Θεό. Η έκδοση είναι εμπλουτισμένη με έγχρωμη εικονογράφηση από τα λαμπρότερα σωζόμενα μνημεία της βυζαντινής τέχνης.


Αυτό το βιβλίο το "κληρονόμησα" από τη γιαγιά μου και είναι κλασικό και πολύ καλό.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Ιαν 26, 2018 12:47 pm

Ευλογημένη κληρονομιά! Πολύτιμη και (το λέω σοβαρά) κανένας δεν μπορεί να επιβάλλει «ΕΝΦΙΑ» σε αυτή!
Φύλαγε το σαν τα μάτια σου!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Ιαν 26, 2018 12:52 pm

Ναι, τα βασικά μου θρησκευτικά βιβλία ήταν της γιαγιάς μου. Αγία Γραφή κλπ. Όταν πέθανε τα πήρα πια για δικά μου. Έχεις δίκιο, μεγάλη κληρονομιά, γιατί εκείνη με έμαθε με το παράδειγμά της πολλά για την προσέγγιση στην εκκλησία και τον Χριστό.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Ιαν 26, 2018 1:06 pm

Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή της και να την τάζει εν σκηναίς δικαίων.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες