Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό nickzark » Κυρ Νοέμ 13, 2016 8:55 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Παιδιά ένας από τους Αιγύπτιους χριστιανούς φίλους μου μου είπε ότι στην Β προς Κορινθίους επιστολή 6:14,15 ο Απόστολος Παύλος προτρέπει τους χριστιανούς να μην έχουν σχέσεις με άπιστους! Ισχύει κάτι τετοιο;

ρωτα τον πνευματικο σου καλυτερα. Αναλογα θα σου απαντησει.Δεν υπαρχει καποια δεδομενη απαντηση.Αλλος θα σου πει να συνεχισεις αλλος οχι. Δεν ισχυει το ιδιο για τον καθε ενα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 14, 2016 9:41 am

Δυστυχώς οι άνθρωποι σήμερα, ανεξαρτήτως φύλου, θεωρούν ότι μπορούν να ζήσουν και μόνοι τους, ακόμη και να εκπληρώσουν τον προορισμό τους μόνοι τους, χωρίς σύντροφο και χωρίς το Θεό. Οι άθεοι, που δηλώνουν "αγνωστικιστές", είναι απλά εγωιστές. Λένε μέσα τους, είμαι αρκετά δυνατός και πατάω γερά στα πόδια μου, ώστε να μην έχω ανάγκη κανένα ούτε καν το Θεό. Η σχέση με τέτοιους ανθρώπους είναι πολύ δύσκολη και εύθραυστη, επειδή δεν έχουν χώρο στην καρδιά τους παρά μόνο για τον εαυτό τους.

Υπάρχει μια πιθανότητα, επειδή τίποτε δεν είναι αδύνατο, να καταφέρει κάποιος με την αγάπη, να σπάσει το κέλυφος του εγωισμού τους και να φτάσει στην καρδιά τους, αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες (πιο εύκολα κερδίζεις το τζόκερ :) ).

Η σχέση αυτή, φίλε μου, είναι πιο πιθανό να σε οδηγήσει μακριά από την Εκκλησία και το Θεό, παρά στη μεταστροφή της κοπέλας σου. Για την απομάκρυνσή σου θα κάνει τα πάντα και ο εχθρός του ανθρώπου, οπότε ο αγώνας σου, χωρίς τη βοήθεια Πνευματικού, είναι άνισος. Αυτό το νιώθεις ήδη κι έτσι εξηγούνται οι εκκλήσεις σου για στήριξη από το περιβάλλον, δηλαδή τους νόμους, την Εκκλησία, τους άλλους ανθρώπους, ώστε να μην ξεφύγεις από την πορεία που είχες μέχρι τώρα χαράξει. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για σένα να βρεις Πνευματικό και να δυναμώσεις την επαφή σου με την Εκκλησία πριν πάρεις το δρόμο της απομάκρυνσης.

Όσο για τον Απόστολο Παύλο, στην Α΄προς Κορινθίους Επιστολή αναφέρεται στη σχέση με μη Χριστιανούς, αλλά η αναφορά του αφορά ήδη υπάρχοντα ζευγάρια εθνικών, από τους οποίους ο ένας πίστευε στο Χριστό και ο άλλος παρέμενε ακόμη στην παλιά του θρησκεία. Δεν αναφέρεται στην εθελούσια είσοδο σε μια τέτοια δύσκολη κατάσταση. Στη Β' προς Κορινθίους (κεφ. 6, 14-18) κατά την άποψή μου αναφέρεται στις σχέσεις με ειδολωλάτρες γενικά και όχι ειδικά στις συζυγικές σχέσεις. Θεωρώ, ότι η σύναψη σχέσης ενός Χριστιανού με μια μη Χριστιανή περιλαμβάνεται στην αναφορά αυτή, αλλά πρέπει πάντοτε να θυμόμαστε τις ιστορικές συνθήκες στις οποίες αναφέρεται.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Νοέμ 16, 2016 11:16 pm

Εχεις ενα δίκιο Νίκο αλλά αυτή η κοπέλα με αγαπά και το δείχνει! Αλλά δε πιστεύει στον Θεό! Δε ξέρω τις απόψεις της για την εκκλησία και την θρησκεία αλλα υποψιάζομαι πως δε θα είναι καλες αλλά επειδή με αγαπά δε τις λέει μπροστά μου!Συγκατοικουμαι ήδη αν και αυτή είναι 20 ετών κι εγώ 18!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:02 am

Καλή τύχη εύχομαι Θεόδωρε, αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω, ότι οι σχέσεις σ΄αυτή την ηλικία δεν μακροημερεύουν.

Και για να μη σου φανώ δογματικός, ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή οι σχέσεις σ΄αυτή την ηλικία είναι 80% σωματικές και 20% οτιδήποτε άλλο. Όταν τα σώματα χορτάσουν, δε μένουν και πολλά πράγματα να συνδέουν το ζευγάρι, που στο ίδιο διάστημα περνά πολλές φάσεις αλλαγών σε όλα τα επίπεδα (χαρακτήρα, μορφωτικού επιπέδου, επαγγελματικής κατάστασης, εμφάνισης, τόπου κατοικίας κλπ.). Μια μέρα, όχι πολύ μακριά, θα ξυπνήσετε και δε θα μπορείτε να καταλάβετε για πιο λόγο είσαστε μαζί.

Μα θα μου πεις, οι σχέσεις τελικά δεν έχουν μέλλον; Έχουν! Μόνο, όμως, μεταξύ ώριμων πνευματικά, συναισθηματικά και διανοητικά ανθρώπων, που ξέρουν τι θέλουν ο ένας από την άλλη και αντίστροφα και συνδέονται με την πηγή της Αγάπης, το Χριστό, που δίνει νόημα και διάρκεια στη σχέση τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Νοέμ 17, 2016 3:08 pm

Πάντως με την κοπέλα μου δεν έχουμε ακόμα σαρκικές σχέσεις! Δεδομένου ότι αυτή δε πιστεύει στο Θεό δεν έχει ανάγκη να καταπνίξει κάποιο σεξουαλικό αίσθημα εγώ όμως έχω πολλά!Σήμερα με ρώτησε για ποιόν λόγο πιστεύω στον Θεό της εξήγησα και την παρακάλεσα να σεβαστεί την επιλογή μου να πιστεύω και την ρωτησα πως έγινε αθεη αφού μέχρι πριν 2 χρόνια δηλαδή τότε ήταν 18 σήμερα είναι 20(έγινε δηλαδή Αθεη όταν έφυγε για σπουδές που σπουδάζει στην πόλη που μένω έτσι γνωρίστηκαμε) και μου είπε ότι έγινε αθεη εξαιτίας της εκκλησίας και του ψαξιμου του κόσμο που έκανε! Και μου είπε ότι είναι ανόητο ο Θεος ο οποίος κατά την γνώμη της είπε δεν υπάρχει να κρίνει τους ανθρώπους από το αν κάνουν σεξ κτλ από εκεί και μετά άρχισε να με "πειράζει" ερωτικά και σεξουαλικά!



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Νοέμ 17, 2016 10:45 pm

Η κοπέλα μου από ότι μου είπε πιστεύει πως ο Ιησούς δεν υπήρξε καν σαν ιστορικό πρόσωπο (μυθικιστρια)!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Νοέμ 21, 2016 9:57 am

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Μία τέτοια σχέση είναι πολύ δύσκολο να μακροημερεύσει. Πιστεύω αγαπητέ μου Θεόδωρε πως θα πρέπει να αναζητήσεις κι εσύ πηγές (κείμενα των Πατέρων, την ίδια την Αγία Γραφή, ιστορικά δεδομένα κ.ά.) ώστε να διαμορφώσεις ο ίδιος μία δική σου «αποθήκη» γνώσεων με βάση την οποία θα μπορείς να συμμετέχεις σε σχετικούς διαλόγους πιο αποτελεσματικά. Αν η κοπέλα σου δεν δέχεται καν τον Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο, πιθανότατα έχει επηρεαστεί από κύκλους που δεν έχουν την παραμικρή έστω επιστημονική υπόσταση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Νοέμ 21, 2016 10:01 am

Συμπέρασμα, η κοπέλα σου αποφάσισε ν΄απορρίψει το Θεό, επειδή δεν Τον γνώριζε παρά μόνο σαν Θεό που καταπιέζει τους ανθρώπους με ακατανόητους περιορισμούς.

Αυτό συμβαίνει, όταν η πίστη μας δεν έχει ρίζες βαθιές από τα παιδικά μας χρόνια. Όταν δηλαδή γνωρίζουμε το Θεό μόνο επιφανειακά. Η σχέση μας με το Θεό περνά κρίση στα εφηβικά και μετεφηβικά χρόνια και δεν μπορεί ν΄αντέξει, αν δεν έχει οικοδομηθεί σε στέρεες βάσεις.

Αυτό που μπορείς να της πεις είναι, ότι απέρριψε αυτό που δε γνώρισε ποτέ. Αν πραγματικά την ενδιαφέρει να γνωρίσει το Θεό, θα πρέπει να Του δώσει μια ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα, πριν Τον απορρίψει. Πάντως στην ηλικία που βρίσκεται σήμερα, δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλές πιθανότητες, ν' ασχοληθεί με το θέμα αυτό. Τώρα γι αυτήν προέχει το να "χαρεί" τη ζωή της.

Σαν ιστορικό πρόσωπο το Χριστό δεν Τον απορρίπτουν ούτε οι άθεοι. Μόνο οι ανιστόρητοι!


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Νοέμ 21, 2016 1:59 pm

Συμφωνώ με προλαλισαντες.τον Ιησού ακόμα και οι άθεοι παραδέχονται ότι υπήρχε ιστορικά. Η κοπέλα σου μάλλον κάνει ότι μπορεί για να σου την πει. Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια άρνηση.


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Δεκ 25, 2016 10:37 pm

Παιδιά χίλια συγνώμη που επεμβαινω ξανά αλλά θέλω να διευκρινισω κάποια πράγματα που πρόσφατα έμαθα και σοκαρίστηκα λίγο... Η δεύτερη ξαδέρφη μου με την οποία πλέον έχουμε σχέση ξέρει το παιδί που άνοιξε το θέμα... Λοιπόν το παιδί που άνοιξε το θέμα πιθανότατα είναι ο άθεος που έχει σχέση με την κοπέλα που αναφέρει και πιθανόν το κάνει αυτό παρουσιάζεται δηλαδή ως πιστός που νοιάζεται για την φίλη του για να γίνει πιο εύκολα αποδεκτός και να λάβει απαντήσεις! Μακάρι να κάνω λάθος αλλά να ξέρετε ότι μάλλον ο θεματοθετης είναι ο άθεος που έχει σχέση με την κοπέλα και παρουσιάζεται ως πιστός...




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες