Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Σεπ 08, 2016 9:10 am

Νίκος έγραψε:................... απίστους συζύγους άνδρα.................

Αυτό ακριβώς!
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω τον όρο "άθεος"!
Το "α" εδώ είναι στερητικό. Σημαίνει ότι αυτός ο άνθρωπος δεν έχει θεό!
Δεν το καταλαβαίνω. Πως είναι δυνατόν. Αφού ο Θεός είναι ο ΩΝ.
Ο σωστός όρος λοιπόν είναι "άπιστος", δηλαδή αυτός που δεν έχει πίστη, δεν πιστεύει.
Για τους ορθόδοξους χριστιανούς είναι πάρα πολύ σοβαρό να δεσμεύονται με άπιστους.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 13, 2016 1:34 pm

Άθεος δεν είναι αυτός που δεν έχει Θεό, αλλά αυτός που δεν δέχεται την ύπαρξη θεού, όχι μόνο του αληθινού Θεού, αλλά οποιουδήποτε θεού. Συνώνυμο της λέξης "άθεος" δεν είναι η λέξη "άπιστος", αλλά η λέξη "άθρησκος".

"Είπεν άφρων εν καρδία αυτού· ουκ έστι Θεός" (Ψαλμ ιγ' 1)

Άπιστος είναι πολύπλοκη έννοια. Μπορεί να παραδέχεται κάποιος, ότι μπορεί και να υπάρχει Θεός, αλλά να μην πιστεύει σ' Αυτόν. Πίστη επίσης κατά την Ορθόδοξη έννοια, σημαίνει αγάπη, σεβασμό, εμπιστοσύνη... δεν σημαίνει απλά "αποδέχομαι την ύπαρξη του Θεού".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Τρί Σεπ 13, 2016 4:17 pm

Έχω να πω πράγματα επί αυτού Νίκο που πιστεύω οτι είναι σωστά, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος, δεν θέλω να μιλήσω για κάτι στη Γραφή χωρίς να στηριχτώ στην γνώση κάποιου Άγιου που αγάπησε τους ανθρώπους όλους... (και δεν έχω μελετήσει επί του θέματος...)
Νίκο μου, η ταπεινή μου συμβουλή, ενός ανθρώπου που που κατέχει λίγα,εμένα, και ελπίζει και νιώθει να είναι όμως καλά, γιατί τον έχουν στηρίξει παρά τα λάθη του και τις πολλές αμαρτίες να μη χάσει όλη του την καρδιά, είναι η εξής...
Όταν αναφερόμαστε στην Γραφή αυτό πρέπει να γίνεται για να υποστηρίξουμε την βοήθεια κάποιου ή να διορθώσουμε εμάς τους ίδιους να είμαστε πιο χρήσιμοι σε όσα χρειάζεται η δική μας ψυχή και των άλλων...
Τι νόημα έχει πείσεις οτι κάποιος συνάνθρωπος είναι ανάξιος συμβίωσης... Οτι πρέπει να είναι παρατημένος απο κάποια και οτι είναι ανάξιος να συνεισφέρει στην ευτυχία λες και έχεις δει την ψυχή του σε όλη του την έκταση... Εγώ την δική μου δεν την γνωρίζω καλά...
Σε τι νόημα καταλήγουν όλα αυτά (οτι αυτός δηλαδή συγκεκριμένα είναι χειρότερος απο την άπιστη της τότε εποχής) για ένα άτομο όταν μιλάμε εκείνο,και πιο το αποτέλεσμα αυτού του νοήματος σε αυτόν...
Μερικές φορές κάνουμε κάτι και ξέρουμε τι κάναμε... Όταν λέμε κάτι δεν ξέρουμε πάντα τι μπορεί να κάνει...
Αυτά απο εμένα, πριν αποσυρθώ επί του θέματος καθώς δεν έχω να πω κάτι άλλο που να θεωρώ ωφέλιμο...
Δεν σε προσβάλλω δεν ξέρω αν έχεις δίκιο σε όσα είπες, απλώς έχω αμφιβολίες στα συμπεράσματά σου για το άτομο αυτό, και δεν καταδικάζω (τουλάχιστον όχι απόλυτα) αυτά... Απλώς σου ανέφερα κάποια φίλτρα που έχω στην σκέψη μου να τα μοιραστούμε...
Προσωπικά νιώθω οτι η πίστη στην ύπαρξη ενός Θεού μέσω άλλης θρησκείας ανεξαρτήτως του τρόπου που Τον φαντάζονται, δεν είναι καλύτερη αναγκαστικά απο να πιστεύει κάποιος οτι προϋπήρχε μόνο το σύμπαν...
Π.χ, όλοι οι μουσουλμάνοι με όλα τα παρακλάδια τους, πιστεύουν σε μια ανώτερη ύπαρξη...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 14, 2016 8:16 am

Δεν συγκρίνω ανθρώπους sparrow, αλλά καταστάσεις. Ο Απόστολος Παύλος αναφέρεται στα ζευγάρια, που ο ένας απ' τους δύο γίνεται Χριστιανός (-η) μετά το γάμο του (της) και ο άλλος παραμένει ειδωλολάτρης. Αυτό στην εποχή μας παραλληλίζεται μόνο με τα άθεα ή αλλόθρησκα ζευγάρια, που μετά το γάμο τους ο ένας απ' τους δύο γίνεται Χριστιανός (-η) και ο άλλος παραμένει άθεος ή αλλόθρησκος. Ο γάμος προϋπάρχει και συζητάμε τη διατήρησή του ή τη διάλυσή του γι αυτό το λόγο.

Η περίπτωση που συζητάμε δεν είναι ίδια. Εδώ η κοπέλα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει ή να μην επιλέξει τη συμβίωση με τον άθεο. Εννοείται, ότι ο Απόστολος Παύλος δε θα συζητούσε καν το γάμο μιας Χριστιανής με έναν ειδωλολάτρη.

Όσο για τους θρησκευόμενους σε άλλες θρησκείες, από πρακτικής πλευράς δεν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι σύντροφοι για μια Χριστιανή από τους άθεους. Η διαφορά προκύπτει από τη στάση τους απέναντι στο θρησκευτικό συναίσθημα και ιδιαίτερα το Χριστιανισμό. Πάντως είναι ευκολότερο ένας που θρησκεύει σε άλλη θρησκεία να σέβεται τη διαφορετική πίστη της συντρόφου του ή ακόμη και να μεταστραφεί στην αληθινή πίστη, από έναν που πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός και μάχεται εναντίον οποιουδήποτε θρησκευτικού συναισθήματος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Σεπ 14, 2016 11:56 am

Νίκος έγραψε:Άθεος δεν είναι αυτός που δεν έχει Θεό, αλλά αυτός που δεν δέχεται την ύπαρξη θεού, όχι μόνο του αληθινού Θεού, αλλά οποιουδήποτε θεού..............

Το ότι κάποιος δεν δέχεται την ύπαρξη του μόνου και αληθινού δεν σημαίνει ότι ο Θεός δεν είναι ο ΩΝ.
Είτε το θέλει αυτός ο άνθρωπος είτε όχι, ο Θεός είναι ο ΩΝ.
Επομένως αυτός που δεν δέχεται την ύπαρξη του Θεού δεν μπορεί να λέγεται άθεος.
Κάπως αλλιώς πρέπει να λέγεται.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Νοέμ 12, 2016 8:11 pm

Χωρίς να θέλω να φανώ απότομος αλλά εφόσον ο άθεος αυτός ο κουμουνιστής έχει τις απόψεις που έχει τότε να τον χωρίσει αμέσως η φίλη σου!Και εγώ πρόσφατα έχω σχέση με μια κοπέλα αθεη η αγνωστικιστρια ότι είναι τέλος πάντων αλλά δε λέει τέτοια πράγματα μπροστά μου!Δεν πάει να είναι θρησκη η μάνα του;Τι αξία έχει;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Νοέμ 12, 2016 8:14 pm

Και να ξανά ρωτησω τι κάνω με την κοπέλα μου που δεν πιστεύει στον Θεό είναι δηλ.αγνωστικιστρια/Αθεη;Πως να το χειριστω;Γιατι μπορεί να έχει τέτοιες απόψεις όπως το παιδι ο κομμουνιστης πιο πάνω η και χειρότερες αλλά να μη τις λέει μπροστά μου!



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Νοέμ 12, 2016 8:18 pm

Το πως θα το χειριστείς είναι δικιά σου ελεύθερη επιλογή.
Ένα μόνο πράγμα πρόσεξε. Να μην αλλοτριωθείς εσύ.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Νοέμ 13, 2016 1:19 pm

Η κοπέλα μου είναι 21 ετών έζησε σε χριστιανικη οικογένεια πριν 2 χρόνια σταμάτησε να πιστεύει και έγινε Αθεη η αγνωστικιστρια ότι κι αν είναι! Δε ξέρω γιατί έκανε αυτή τη μεταστροφή! Παλιότερα μικρή σε ηλικία πήγαινε συχνά εκκλησία!



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Σχέση άθεου με Χριστιανή. Τι λέει η θρησκεία μας?

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Νοέμ 13, 2016 7:35 pm

Παιδιά ένας από τους Αιγύπτιους χριστιανούς φίλους μου μου είπε ότι στην Β προς Κορινθίους επιστολή 6:14,15 ο Απόστολος Παύλος προτρέπει τους χριστιανούς να μην έχουν σχέσεις με άπιστους! Ισχύει κάτι τετοιο;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες