Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 10, 2018 1:34 pm

Συμφωνώ μαζί σου Μάνο. Στο κάτω κάτω ποιος έφτιαξε τους κανόνες της φύσης, τη λογική του ανθρώπου (που πολλές φορές τον προδίδει :) ) κλπ. Κατά τους δηλωμένους άθεους είμαστε απλώς ένα ατύχημα, ο καθένας από μας.

Όμως ο Θεός είναι βίωμα, κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω μαζί τους μόνο με λογική, δηλαδή να ξεκινήσω από τη βάση που θέλουν. Αφού κατά βάθος τα επιχειρήματά τους πέφτουν όλα, με αυτή τη λογική που θεοποιούν. Το βίωμα πώς μεταδίδεται; Δεν ξέρω αν γίνεται.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 10, 2018 1:41 pm

Να προσευχόμαστε εμείς γι' αυτους όπως αναφέρεται εδώ στην προσευχή του Άγιου Παισίου
Κύριε ημών Ιησού Χριστέ,
Μην εγκαταλείπεις τούς δούλους Σου πού ζουν μακριά από την Εκκλησία, η αγάπη Σου να ενεργήσει και να τούς φέρει όλους κοντά Σου.
Και όλα θα βρουν το δρόμο τους εν θελήματος Κυρίου.
Και όσο μπορούμε να αποπνέουμε τον Κύριο στη ζωή μας και να είμαστε ζωντανό παράδειγμα, γιατί μόνο έτσι μπορούμε κι εμείς να δώσουμε το σωστό παράδειγμα και να στηρίζουμε τα λεγόμενα μας, με τις πράξεις μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 10, 2018 1:42 pm

Αμήν.


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιαν 10, 2018 1:50 pm

heavenandearth έγραψε:
Πέτρος έγραψε:Καλά όλ' αυτά, αλλά... τι γίνεται μετά τον θάνατο;



Αυτό αφορά τον κάθε άνθρωπο, η πίστη εννοώ. Μπορείς με τη συζήτηση να αλλάξεις την πίστη κάποιου; Άλλωστε κι εγώ η ίδια παλεύω καμιά φορά. Πώς μπορώ να προσπαθήσω να κάνω άθεο να πιστέψει; Μπορώ όμως να προσευχηθώ για αυτόν (και για μένα...).

Όχι, εννοώ τι πιστεύει ότι γίνεται μετά τον θάνατο.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 10, 2018 1:55 pm

Απολύτως τίποτα. Δεν μοιάζει να τον ενοχλεί καθόλου. Το έχει δουλέψει πολύ το θέμα, κάνει τον πολύ ψύχραιμο στη ζωή αλλά εγώ ξέρω πόσο εύκολα πέφτει στην απελπισία. Το πώς βγαίνει (αν βγαίνει) είναι μεγάλη συζήτηση. Σίγουρα δεν μπορείς να του μιλήσεις για το Χριστό ως επιλογή.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Ιαν 10, 2018 1:58 pm

Έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που δηλώνουν άθεοι. Κάποιοι είναι ήρεμοι άνθρωποι, απλά λένε «εγώ δεν μπορώ να πιστέψω» και δεν επιτίθενται σε όσους πιστεύουν.
Κάποιοι είναι οι ίδιοι δογματικοί και κατηγορούν εμάς ως δογματικούς! Τους ζητώ να μιλήσουμε σε πνεύμα αλληλοσεβασμού. Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι στο διαδίκτυο δεν χάνουν την ευκαιρία να γράψουν, στην κυριολεξία, ό,τι τους κατέβει, αλλά αρνούνται πεισματικά μία διά ζώσης συζήτηση.
Υπάρχουν και οι ακραίοι και φανατικοί. Με αυτούς κόβω κάθε επικοινωνία μετά από μία ή δύο προσπάθειες λογικής συζήτησης. Με τους άλλους κρατώ μία φιλική, αλλά εξ αποστάσεως σχέση (άλλωστε αυτό θέλουν και οι ίδιοι).
Για όλους ανεξαιρέτως προσεύχομαι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιαν 10, 2018 2:15 pm

Τι να λένε για την συνείδηση άραγε;
Τι να είναι η συνείδηση για έναν άθεο άραγε;



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Ιαν 10, 2018 2:47 pm

Πολλοί από αυτούς που έχω συναντήσει και συζητήσει, μου δίνουν την εντύπωση πως θεωρούν τη συνείδηση ως αποτέλεσμα της συσσωρευμένης γνώσης-εμπειρίας. Προσωπικά ως μηχανικός πληροφορικής έχω δει αρκετούς αλγορίθμους για μάθηση, κανένα όμως για συνείδηση. Το θέτω αυτό ως επιστημονικό επιχείρημα σε κάποιες συζητήσεις. Δεν προχωράει ποτέ όμως η συζήτηση. Αυτό που παρατηρώ σε κάποιους αθέους είναι πως από τη μία δηλώνουν την αθεΐα τους, από την άλλη όμως διαρκώς κριτικάρουν τους πιστούς σε σχετικές ιστοσελίδες. Σε ερωτήσεις μου «γιατί» το κάνουν αυτό (εγώ για παράδειγμα δεν έχω μπει ποτέ μου σε ιστοσελίδα αθέων), αποφεύγουν να απαντήσουν. Εκτός από έναν που μου είπε πως το κάνει για «κοινωνιολογικούς» λόγους.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 10, 2018 6:21 pm

Μια φοβερή ομιλία του Π.Κονάνου Ο Χριστός είναι οξυγόνο που μπορεί να συσχετιστεί με το θέμα.



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 6:54 pm

Μάνος έγραψε:Να προσευχόμαστε εμείς γι' αυτους όπως αναφέρεται εδώ στην προσευχή του Άγιου Παισίου
Κύριε ημών Ιησού Χριστέ,
Μην εγκαταλείπεις τούς δούλους Σου πού ζουν μακριά από την Εκκλησία, η αγάπη Σου να ενεργήσει και να τούς φέρει όλους κοντά Σου.
Και όλα θα βρουν το δρόμο τους εν θελήματος Κυρίου.
Και όσο μπορούμε να αποπνέουμε τον Κύριο στη ζωή μας και να είμαστε ζωντανό παράδειγμα, γιατί μόνο έτσι μπορούμε κι εμείς να δώσουμε το σωστό παράδειγμα και να στηρίζουμε τα λεγόμενα μας, με τις πράξεις μας.

Συμφωνώ απολύτως Μάνο! Κι εγώ κάθε βράδυ όταν προσεύχομαι, προσεύχομαι και γι 'αυτούς λέγοντας "Κύριε Ιησού Χριστέ, υιέ του Θεού, ελέησον αυτούς που έχουν ξεφύγει από τον δρόμο Σου".


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες