Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 6:57 pm

Anastasios68 έγραψε:Πολλοί από αυτούς που έχω συναντήσει και συζητήσει, μου δίνουν την εντύπωση πως θεωρούν τη συνείδηση ως αποτέλεσμα της συσσωρευμένης γνώσης-εμπειρίας. Προσωπικά ως μηχανικός πληροφορικής έχω δει αρκετούς αλγορίθμους για μάθηση, κανένα όμως για συνείδηση. Το θέτω αυτό ως επιστημονικό επιχείρημα σε κάποιες συζητήσεις. Δεν προχωράει ποτέ όμως η συζήτηση. Αυτό που παρατηρώ σε κάποιους αθέους είναι πως από τη μία δηλώνουν την αθεΐα τους, από την άλλη όμως διαρκώς κριτικάρουν τους πιστούς σε σχετικές ιστοσελίδες. Σε ερωτήσεις μου «γιατί» το κάνουν αυτό (εγώ για παράδειγμα δεν έχω μπει ποτέ μου σε ιστοσελίδα αθέων), αποφεύγουν να απαντήσουν. Εκτός από έναν που μου είπε πως το κάνει για «κοινωνιολογικούς» λόγους.

Γιατί να απαντήσουν κύριε Αναστάσιε; Και πρώτα απ' όλα τι να απαντήσουν; Θα σκεφτώ και αναλόγως ο,τι μου κατέβει στο κεφάλι θα σου πω;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 6:59 pm

Μάνος έγραψε:Χαίρετε κ.Νεκταρία. Το μεγαλύτερο επίτευγμα του διαβόλου είναι, ότι έπεισε τον κόσμο, οτι δεν υπάρχει. Έτσι σαν μαριονέτες όλοι έχουν βαφτίσει τα μη λογικά, λογικά και πέρα από ότι βλέπουν δεν υπάρχει τίποτα. Δεν σκέφτονται ποτέ τον θάνατο λες και όλα σε αυτόν τον κόσμο όλα είναι αιώνια και εμείς απλά εμφανιστήκαμε στη γη και κάποια στιγμή θα εξαφανιστούμε (λογικότατο αυτό ε; χαχα :D ). Φυσικά και είναι δικαίωμα τους να μην πιστεύουν, αφού ο άνθρωπος έχει λάβει το αυτεξούσιο απο το Θεό. Από συζητήσεις που έχω με φίλους μου, ως επι το πλείστον άθεοι, όλο και κάτι θα βρουν να πουν για να μην δεχτούν αυτό που λες (αν ο άλλος θέλει να πετάξει το δηλητήριο θα το πετάξει). Ορισμένοι πιστεύουν, πως πλέον η επιστήμη ειναι η αυθεντία όπως λένε και επιστήμονες δεν μπορούν να πιστεύουν στο Θεό(και το λένε και σε μένα που σπουδάζω έτσι, άρα εγώ μπορώ να τα εξηγήσω όλα;; Θα τρελαθούμε). Άλλοι θα κατηγορήσουν ιερείς, άλλοι θα παρερμηνεύσουν το Ευαγγέλιο . Το σωστό κατ'εμε είναι πως δεν μπορείς να καταπιέζεις τον άλλο και να προσπαθείς να μην τους κατακρίνεις (ξέρω πως αυτό είναι πολύ δύσκολο, χρειάζεται πολύ ταπείνωση την οποία δεν έχουμε και ελπίζω όσο μπορούμε να αποκτούμε). Ο Κύριος ξέρει τι κάνει και μπορεί να βρεθούμε προ απροόπτου με ορισμένους ανθρώπους στο τέλος. Όλα γίνονται με βάση το θέλημα Του και αυτό που κάνουν μπορεί να τους βοηθήσει να μετανοήσουν, καθώς κάποια στιγμή πιστεύω θα αντιληφθούν πως τα επιγεία αγαθά και οι απολαύσεις δεν σε γεμίζουν πραγματικά και μόνο άγχος δημιουργούν και γεμίζουν το άτομο με εγωισμό, πηγή όλων των κακών, αφού ο άνθρωπος είναι πλασμένος να βρίσκει γαλήνη κοντά στον Πατέρα Του, Τον Θεό μας. Και να τονίσω, πως όλα αυτά πρέπει πρώτα να τα ακούω εγώ, γιατί αν βελτιώσει κανείς τον εαυτό του και έρθει πραγματικά κοντά στον Κύριο, τότε δεν ασχολείται καθόλου με τους άλλους. :) .

Πραγματικά αυτό που έχουν για όλα μια απάντηση (ανόητη και δίχως νόημα) είναι εξοργιστικό!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:07 pm

Αναστάσιε το ξέρω και εγώ χάνω εύκολα την υπομονή μου πολλές φορές με κάτι τέτοια, αλλά εν τέλη δεν είναι η λύση. Η ομιλία που παρέθεσα πιο πάνω είναι πολύ καλή γι'αυτο το θέμα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:18 pm

Εννοείται Μάνο! Εξαιρετικός όπως πάντα ο π. Ανδρέας Κονάνος! Και κάτι που έχει γράψει ο συνονόματος διαχειριστής μας σχετικά με τα βίντεο που νομίζω ότι θα σε βοηθήσει :

Anastasios68 έγραψε:2) Περί YouTube
Όταν θέλουμε να βάλουμε ένα βίντεο από το YouTube μέσα στο φόρουμ μας, μπορούμε να κάνουμε τα εξής:
α) Πρώτα επιλέγουμε τον κωδικό του βίντεο. Παρατηρείστε πως σε κάθε YouTube βίντεο, όπως φαίνεται στο διπλανό παράδειγμα: https://www.youtube.com/watch?v=uCS3619pol4 υπάρχει ένας κωδικός με 11 ψηφία. Κάθε φορά που κάνουμε μία δημοσίευση, υπάρχει ένα κουμπί στο επάνω μέρος της δημοσίευσης που λέει «youtube». Φέρνουμε λοιπόν τον κωδικό, τον επιλέγουμε και πατάμε το κουμπί.
β) Έτσι, όταν δημοσιεύουμε θα βλέπουμε κάτι τέτοιο: , ενώ όταν αναρτήσουμε τη δημοσίευση θα έχουμε κανονικά την απεικόνιση του βίντεο μέσα στο φόρουμ μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:21 pm

Σωστό και έλεγα, γιατί δεν φαίνεται σε μενα. Και σπουδάζουμε και Επιστήμη Υπολογιστών :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:26 pm

Μάνος έγραψε:Σωστό και έλεγα, γιατί δεν φαίνεται σε μενα. Και σπουδάζουμε και Επιστήμη Υπολογιστών :lol:

:lol:
Δεν πειράζει Μάνο! Δεν είμαστε Πάπες για να έχουμε το αλάθητο! :mrgreen: :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:28 pm

Αυτό να μου πεις. :lol: :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιαν 10, 2018 10:42 pm

Για την ψυχή τι λένε;
Τι είναι η ψυχή για έναν άθεο;



Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Ιαν 11, 2018 9:24 am

heavenandearth έγραψε:Κι εγω εχω έναν επιθετικά άθεο στο συγγενικό μου περιβάλλον. Τα επιχειρηματα πάντως είναι μπερδεμένα, κατά τη γνώμη μου. Από τη μια δεν παραδέχεται την ύπαρξη Θεού και μιλά για ό,τι μπορεί να δει με τα μάτια του και ό,τι αποδεικνύει η επιστήμη, από την άλλη τα βασικά επιχειρήματά του είναι τα σφάλματα των χριστιανών που σαν ένα ανθρώπινο σύνολο συμπεριλαμβάνει φυσικά κάθε καρυδιάς καρύδι. Βέβαια όταν πεις ότι η μεγαλύτερη εντολή είναι απλώς η αγάπη και ότι και ανάμεσα στους μη χριστιανούς υπάρχουν τα ίδια αμαρτήματα, φυσικά καταλογίζει εναντίων μας την πίστη μας στην οποία... δεν πιστεύει. Ότι δηλαδή εμείς δεν έπρεπε να έχουμε ανάμεσά μας τέτοιους ανθρώπους. Για τους δηλωμένους άθεους φαντάζομαι δεν τρέχει τίποτα... Φυσικά αν μιλήσει με βουδιστή θα ενδιαφέρεται να μάθει τα πάντα. Επίσης μας καταλογίζει το πόσων λογιών χριστιανοί υπάρχουν, και ότι διαφωνούμε για το ποια είναι ... η σωστή βερσιόν.

Πάντως αυτό που σκέφτομαι να του πω μια μέρα είναι ότι φυσικά καλά κάνει και δεν πιστεύει, δικαίωμά του. Όμως δεν μπορεί να αυτοπροσδιορίζεσαι ως άθεος. Είναι σαν να κάθομαι και να λέω σε όλον τον κόσμο ότι είμαι... αντιπαναθηναϊκός, ή ότι μισώ τις φακές. Βγάζεις φανατισμό και έλλειψη βαθύτερης σκέψης. Υποτίθεται ότι ο κάθε άνθρωπος προσδιορίζεται θετικά: είμαι άνθρωπος που βασίζεται μόνο στην ανθρώπινη λογική σκέψη και στη φύση που αντιλαμβάνομαι γύρω μου, πχ.

Επίσης θα ήθελα να του πω ότι μάλλον δεν γνωρίζει καλά την ορθοδοξία. Δεν μπορείς να επιτίθεσαι σε κάτι και να μιλάς μόνο για τα σφάλματα. Δεν έχει και καλά; Το τεράστιο φιλανθρωπικό έργο ούτε που το παραδέχεται, γιατί λέει αυτός τα πληρώνει επειδή οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Δηλαδή επιθετικά τα ακυρώνει όλα.

Καμμια φορά λέω να του πω: βρες μου μια περίπτωση φανατισμένου και γραφικού ανθρώπου που είναι χριστιανός. Που λέει τρελά και σε κάνει να γελάς (ή να εξοργίζεσαι...). Πρόσεξε, γιατί σε μικρότερο βαθμό κάνεις ακριβώς το ίδιο!

Προσωπικά τον αγαπώ και δεν τον κοντράρω στο θέμα της πίστης. Του λέω, δικαίωμά σου και δικαίωμά μου. Αλλά για ορθολογιστής πολύ μπλεγμένο μυαλό νομίζω έχει, βασίζεται σε ελλιπείς γνώσεις, φανατίζεται ( δείγμα ότι κάτι έχεις να αποδείξεις και δεν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου), και αντιφάσκει με το να αυτοπροσδιορίζεται σύμφωνα με κάτι στο οποίο δεν πιστεύει.

Ισως ένας καλός τρόπος αντιμετώπισης είναι ακριβώς η τετράγωνη λογική στην αντιμετώπιση ενός άθεου, αφού στο πνευματικό κομμάτι δεν υπάρχουν κοινά αξιώματα για συζήτηση. Επίσης η πολλή αγάπη, γιατί το παράδειγμα ενός ήρεμου, γελαστού και γεμάτου κατανόηση ανθρώπου αξίζει χίλια θεολογικά επιχειρήματα καμμια φορά.

Κανονικά πρέπει να τους θυμίσει όλους τους φανατικούς άθεους τι έκαναν αθεϊστικό καθεστώτα όπου κυβέρνησαν. Να δούμε ποιος έκανε πιο πολλούς διωγμούς.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 10:07 am

Ακριβώς αυτό Απόστολε!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 28 και 0 επισκέπτες

cron