Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Απρ 25, 2018 1:21 pm

Για να μιλήσω με κάποιον άθεο θα πρέπει να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή.
Αν μπορέσει να το κάνει αυτό τότε τα λέμε.



Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό parnassos » Πέμ Απρ 26, 2018 9:20 pm

Η φιλοσοφία έχει απαντήση γι αυτό. Δεν υπάρχει ψυχη παρά ο εγκέφαλος που σκέπτεται και αποφασίζει για τις επιλογές του ανθρώπου και μετά θάνατον δε υπάρχει πλέον. Και μάλιστα οι περισσότεροι θα σου πουν, μετά θάνατον δεν υπάρχει τίποτα. Αυτά πιστεύουν. Και θα σου πουν ακόμη, απόδειξε ότι υπάρχει Θεός???

Σου προσφέρω τροφή στη συζήτηση για να ακούσω και τις δικές σου εμπειρίες Πέτρο.

Εικόνα


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Απρ 26, 2018 9:58 pm

Η φιλοσοφία μπορεί να έχει απαντήσει αλλά δεν έχει αποδείξει αυτό που έχει απαντήσει.



Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό parnassos » Πέμ Απρ 26, 2018 9:59 pm

:D :D :D

Καλό αλλά αυτό ισχυεί και για τους δύο.


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Απρ 26, 2018 10:21 pm

Δεν νομίζω ότι είναι για γέλια.
Όταν κάποιος αρνείται την "ύπαρξη" του Θεού είναι απόλυτα σεβαστή η θέση του.
Εδώ οι Εβραίοι είχαν μπροστά τους τον Θεό και τον αρνούνταν.



Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό parnassos » Παρ Απρ 27, 2018 8:15 am

Έχεις δίκιο παρά τη μεγάλη άρνηση των άθεων να πιστέψουν γνωρίζουν ότι υπάρχει Θεός αλλά δε τον αποδέχονται!


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Απρ 27, 2018 9:13 am

Υπάρχουν και αυτοί που λες (άπιστοι-θεομάχοι), υπάρχουν και οι άλλοι που δεν ασχολούνται γιατί ούτε γνωρίζουν ούτε αποδέχονται τίποτα. Οι original δηλαδή.

Όλοι τους με σεβαστή θέση και πρώτα απ' όλα από τον Ίδιο τον Χριστό.

Εγώ δεν συζητώ με κανένα "άθεο" γιατί είναι πολύ επικίνδυνο για την πνευματική υγεία ιδίως όταν είσαι πολύ μακρυά από τον Χριστό. Οι άγιοι Πατέρες έχουν τον λόγο.



Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό parnassos » Παρ Μάιος 04, 2018 9:10 pm

Το να πεις ότι δε δέχομαι το Χριστό για σωτηρα γιατί η πίστη μου είναι αλλού είναι σεβαστό. Ο ίδιος ο Θεός επιτρέπει στον άνθρωπο να είναι ελεύθερος με τη δικαιοσύνη Του και την αγάπη Του. Αλλά δεν είναι σωστό ενώ γνωρίζεις να μη μιλάς!


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 16, 2018 9:02 am

Το ότι ένα φαγητό είναι ανάλατο τι σημαίνει ότι δεν υπάρχει αλάτι;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 16, 2018 9:16 am

Είχαμε μια περίπτωση χτες με τον Τάσο στο facebook, ενός αθέου συγγενούς μου, που ειρωνεύτηκε τη δημοσίευση μου για τις πρεσβείες τις Παναγίας μας. Ο άνθρωπος αυτός θεωρητικολογεί ατελεύτητα κατά της πίστεως, αλλά δεν έχει καμιά διάθεση συζήτησης, το κάνει απλώς για να μας πειράξει.

Ο Τάσος μετά από ...44 δημοσιεύσεις τα παράτησε. Εγώ αρκέστηκα στις 2 πρώτες, επειδή θυμάμαι πάντα τα λόγια του Αποστόλου Παύλου στους μαθητές του Επισκόπους Τίτο και Τιμόθεο:

"τας δε μωράς και απαιδεύτους ζητήσεις παραιτού, ειδώς ότι γεννώσι μάχας·" (Τιμοθ, Β β' 23)

"μωράς δε ζητήσεις και γενεαλογίας και έρεις και μάχας νομικάς περιίστασο· εισί γάρ ανωφελείς και μάταιοι." (Τίτον γ' 9)


Επίσης, να ξέρετε, ότι σ' αυτές τις συζητήσεις πολλές φορές συμμετέχει βοηθώντας τον αμφισβητία ο ίδιος ο διάβολος, προσπαθώντας να μας μπερδέψει, να μας αγχώσει, να μας θυμώσει, να μας ρίξει σε υπερηφάνεια, ότι μπορεί τέλος πάντων. Θέλει προσοχή πολλή, γιατί αυτή τη δουλειά την κάνει χιλιάδες χρόνια και δεν μπορούμε να τα βάλουμε μαζί του.

Θα μου πείτε, αφού ομολογούμε Χριστόν, δεν έχουμε τη βοήθεια της Χάριτος; Ναι, αν απλώς ομολογούμε την έχουμε. Μήπως, όμως, εμείς δεν ομολογούμε απλώς, αλλά κάνουμε επίδειξη θεολογικών γνώσεων; Αν τα βαθύτερα κίνητρά μας δεν είναι απολύτως αγνά, τότε παλεύουμε μόνοι μας και ενδέχεται ο Θεός να επιτρέψει να υποστούμε ήττα για να ταπεινωθούμε και να καταλάβουμε το λάθος μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες