Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Δεκ 10, 2018 5:10 pm

Αναστάσιος έγραψε:...μόνο που μερικοί από αυτούς, ζητούν αποδείξεις...

Ζήτησε κι εσύ να σου αποδείξουν ότι δεν υπάρχει Θεός.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Δεκ 10, 2018 5:47 pm

Δεν βγαίνει άκρη, αυτό έχω διαπιστώσει.
Η μοναδική απόδειξη ας είναι η ζωή μας. Αυτή μόνο μπορεί να προβληματίσει κάποιους θετικά.
Τα λόγια, δεν έχουν καμία ισχύ. Σκέψου, μπορεί κανένας να σε πείσει για το αντίθετο με τα λόγια; ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 10, 2018 9:02 pm

Πέτρος έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:...μόνο που μερικοί από αυτούς, ζητούν αποδείξεις...

Ζήτησε κι εσύ να σου αποδείξουν ότι δεν υπάρχει Θεός.

Το έχω ζητήσει, και μού είπαν διάφορες κοτσάνες του τύπου όλα εξηγούνται με τους νόμους της Φυσικής, το κακό στον κόσμο δεν δικαιολογεί την ύπαρξη Θεού κ.λπ κ.λπ. Εγώ απάντησα ότι η συζήτηση είναι καθόλα άκυρη αφού ύπαρξη Θεού δεν υφίσταται. Τότε γιατί διαφωνούμε, μού είπαν. Γιατί ο Δημιουργός δεν μπορεί να βρίσκεται υπό της αρχής, αφού αυτός είναι η αρχή.(ειρωνείες). Και θα ήθελα να σάς ρωτήσω κι εγώ κάτι. Με ποιον τρόπο δημιουργήθηκε (λέξη που από τη φωνή στην οποία βρίσκεται συνεπάγεται και παρουσία δημιουργού, έστω και άγνωστου) ο κόσμος σύμφωνα με τη Φυσική; Με την έκρηξη ενός αστεριού, το Bing Bang κ.λπ κ.λπ. Ότι όλα αυτά δηλαδή έγιναν κατά λάθος ε; Ναι. Είναι πολύ λογικό δηλαδή να δημιουργήθηκε ο κόσμος από μόνος του, από ένα τυχαίο λάθος, παρά να τόν δημιούργησε κάποιος; (Άθεοι σε σκέψεις). Μετά με ρωτούν: Και αν δεχτούμε ότι ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο, πώς ξέρεις ότι είναι ο δικός σου; Γιατί είναι ο μόνος Θεός που αποκαλύφθηκε στους ανθρώπους, μέσα από την Κατά Σάρκα Γέννηση του Χριστού. Και πως το ξέρεις ότι ισχύει; Έχω την Αγία Γραφή, έχω ιστορικές μαρτυρίες πρώην αθέων και πρώην διωκτών Του, έχω άφθαρτα σκηνώματα Αγίων που ευωδιάζουν, έχω θεραπείες ανθρώπων λίγες ημέρες πριν το περιθώριο θανάτου που τούς έδωσαν οι γιατροί, έχω θαύματα της καθημερινότητας κ.λπ κ.λπ. Και τότε γιατί υπάρχει το κακό στον κόσμο; Επειδή εγώ κι εσύ είμαστε βουτηγμένοι στην αμαρτία και δεν μετανοούμε, επειδή είμαστε υποκριτές, επειδή εμείς οι ίδιοι είμαστε κακοί. Μα ο Θεός σου είναι καλός. Ακριβώς γι' αυτό επιτρέπει το κακό στον κόσμο, για να μάς συμμορφώσει. Εσύ εάν καπνίζεις ενώ οι γονείς σου σού έχουν πει να μην το κάνεις για το καλό σου ποιος θα φταίει και κυρίως ποιος θα κάνει κακό στον εαυτό του; Εσύ ή οι γονείς σου; Έτσι και ο Θεός μάς είπε τι να κάνουμε, αλλά εμείς Τόν παρακούσαμε. Και έτσι μάς εκδικείται; Δεν μάς εκδικείται, μάς παιδαγωγεί γιατί άλλοι μέσα από τέτοιες ασθένειες Τον προσέγγισαν. Και πως το ξέρεις; Μού το 'πε ένα πουλάκι. (γέλια). Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Ο Θεός είναι εκεί, αρκεί να μπορέσεις να Τόν νιώσεις, να Τόν αντιληφθείς. Έτσι θα σάς λυθεί η κάθε απορία που έχετε. Την Κυριακή λοιπόν ελάτε μαζί μου στην εκκλησία...

Τέλος συζήτησης, χτύπησε κουδούνι για μέσα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 10, 2018 9:04 pm

Anastasios68 έγραψε:Δεν βγαίνει άκρη, αυτό έχω διαπιστώσει.
Η μοναδική απόδειξη ας είναι η ζωή μας. Αυτή μόνο μπορεί να προβληματίσει κάποιους θετικά.
Τα λόγια, δεν έχουν καμία ισχύ. Σκέψου, μπορεί κανένας να σε πείσει για το αντίθετο με τα λόγια; ;)

Μπορεί να με πείσει όμως με τεκμήρια, αγαπητέ κύριε Αναστάσιε, γιατί έχουμε και τέτοια. Εάν κάποιος δεν τα δέχεται, είναι σαν να μην δέχεται κάτι αποδεδειγμένο, κάτι σίγουρο. Γι' αυτό και μόνον το "πρόβλημα" δεν το έχουμε εμείς. Καλή φώτιση τούς εύχομαι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Δεκ 10, 2018 9:19 pm

Σε λιγο ο Χριστος γενναται για ολους. Και για τους αθεους.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 10, 2018 9:21 pm

+1


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 11, 2018 8:31 am

Αναστάσιε, καλή η ανάλυση, προϋποθέτει όμως αυτοί που τ΄ακούν να έχουν "ώτα", δηλαδή καλή προαίρεση και διάθεση ν' ακούσουν.

Βεβαίως, απ' τη στιγμή που ομολογούμε Χριστόν, πρέπει και η συμπεριφορά μας να είναι ανάλογη, όπως λέει ο Τάσος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 11, 2018 1:33 pm

Συμφωνώ κύριε Νίκο, άλλωστε όπως έχω πει παλαιότερα, συζητώ για την πίστη μας με ανθρώπους (μαθητές προς το παρόν) που δεν έχουν κακές διαθέσεις (τουλάχιστον έτσι δείχνουν). Η περίπτωση που ανέφερα παραπάνω είναι σχετικά πρόσφατη και την θυμάμαι αρκετά καλά, με τα ερωτήματα που μού έθεσαν και τις απαντήσεις που τούς έδωσα. Στην αρχή με ειρωνεύονταν, αλλά στο τέλος θεωρώ (και μακάρι) ότι τούς έβαλα σε σκέψεις. Με άλλους όμως που θέλουν να με βγάλουν εκτός εαυτού βλασφημώντας χυδαία τα Θεία, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να μιλήσω μαζί τους, παραμόνο λέω "στον εαυτό σας κάνετε κακό, όχι σε μένα", "καλή φώτιση" κ.λπ. Άλλες φορές δεν δίνω σημασία και προσεύχομαι εσωτερικά "Πάτερ άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι". Πάντοτε όμως προσπαθώ να διατηρώ την υπομονή μου έχοντας κατά νου τον Λόγο του Κυρίου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Δεκ 11, 2018 2:05 pm

Αναστάση μου, σκέψου ότι στην ηλικία που βρίσκεσαι πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι «τα ξέρουν όλα»! Είναι χαρακτηριστικό αυτό της εφηβείας. Οπότε, συμπεριφορές σαν αυτές που περιγράφεις θα συναντήσεις συχνά. Το ίδιο συνέβη και σ' εμένα όταν ήμουν στην ηλικία σου, το ίδιο και στον καθένα μας, εκτιμώ.
Το λέω πρώτα για να το ακούω εγώ: ας είναι η ζωή μας ένας πραγματικός φωτεινός φάρος με έργα αγάπης και αυτό αρκεί. Πριν χρόνια ένας γνωστός μου μού έπλεξε δημόσια στο διαδίκτυο το «εγκώμιο» περί του «πόσο καλό παιδί είμαι». Τον ευχαρίστησα και τον ευχαριστώ γι' αυτό, αν και δεν το αξίζω. Τελικά, ο γνωστός μου αυτός διατηρώντας μία ιδιαίτερα εχθρική στάση έναντι του χριστιανισμού, με ανάγκασε να απομακρυνθώ από τα όσα δημοσιεύει. Ας είναι καλά, ο Χριστός μάς είπε να Τον ακολουθήσουμε όσοι επιθυμούμε, εφόσον ο άνθρωπος αυτός δεν το επιθυμεί, είναι σεβαστό δικαίωμα του. Φυσικά και είναι ενοχλητικές πολύ οι ειρωνείες που εκτοξεύει, προσπάθησα μία φορά να του πω ότι κάνει λάθος με την τακτική της ειρωνείας και της ύβρης, προσπάθησα δεύτερη, τελικά τον απάλλαξα από την παρουσία μου. Ο Θεός ας τον φωτίσει και ας είναι καλά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Δεκ 11, 2018 2:12 pm

Θα σας πλέξω κι εγώ το εγκώμιο τώρα. Λόγια σαν τα δικά σας έχω ακούσει... μάλλον μια μόνο φορά! Θα μπορούσατε κάλλιστα να είστε πνευματικός καθοδηγητής. Το ξέρω αν μη τι άλλο ότι εγώ που τούς μιλώ είμαι βουτηγμένος στην αμαρτία. Θέλω όμως να μοιάσω, έστω και λίγο, στον Κύριό μου. Σ' αυτόν που οφείλω τα πάντα, την ύπαρξή μου. Φυσικά και είναι σεβαστό το ότι δεν θέλουν να Τόν ακολουθήσουν, αλλά το να προκαλούν και να βλασφημούν είναι απαράδεκτο. Εύχομαι από καρδίας να γνωρίσουν κάποια στιγμή στη ζωή τους τη χαρά που βιώνουμε εμείς στην Αγκαλιά του Κυρίου μας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες